Nakts piedzīvojums mežā turpinās!

Turpinot aizsāktās “EJOM BAKUOT” nakts sēņošanas tradīcijas, šogad 14.septembrī Kārsavas novada pašvaldība organizēja Nakts sēņošanas festivālu.

Numernes dabas parka teritorijā pulcējās dalībnieki no dažādām Latvijas vietām, lai sīvā 14 komandu cīņā pierādītu sevi kā labākos dažādās nominācijās. Tālākā sēņotāju komandas meitenes “Mušmirītes” mērojusi ceļu no Rīgas, šī komanda kopā ar “Ātrajiem no Zilupes”, “Sābreišim”, “SUB Beka” un “Bordeļi” pārējo sēņotāju vidū izcēlās arī pasākumam sagatavotu dreskodu. Lielākās sēnes atradēji kļuva “Dieļeņi”, kuri varēja lepoties arī ar apaļākā sēņotāja titulu, ko ieguva komandas pārstāvis Rihards. Ar mazākās sēnes atrašanu lepojās vairākas komandas, tomēr titulu ieguva “Netici location”, viņu groziņā atradās arī interesantākās sēnes tituls. Visvairāk sēnes izdevās salasīt “Vēja grābšļiem”. Ar tārpainākā atraduma iegūšanu lepoties varēja “Bordeļa” komanda. Nominācijas jaunākais sēņotājs ieguvēja ir divgadniece Dārta no komandas “Kvadrātbikši, toties vispieredzējušākā sēņotāja pārstāvēja “Ātrie no Zilupes” komandu.

Pēc mērīšanās ar ieguvumiem, dalībniekiem un skatītājiem tika piedāvāta iespēja, sildoties pie ugunskura, cienāties ar garšīgu putru un tēju. Vakara tālākā gaitā apmeklētājiem tika piedāvāta iespēja noskatīties latviešu filmu “Motociklistu vasara” un izbaudīt balli mežā, dzīvās mūzikas pavadījumā.

Organizatori pateicas visiem, kas atrada laiku un piedalījās pasākuma veidošanā un organizēšanā, kā arī apmeklētājiem par atsaucību.

Solvita Dzerkale
Jaunatnes lietu speciāliste

Tirdzniecības vietu saskaņošana 2019.gadam!

Sākot no 15. septembra, Skolas ielas garumā, posmā no Vienības ielas līdz Saules ielai tirgošanās paredzētā stādaudzētājiem, zemnieku produkcijai, dzīvnieku tirdzniecībai.

Stādu, zemnieku produkcijas, dzīvnieku tirdzniecības vietu saskaņošana notiks elektroniski, sūtot pieteikuma veidlapu uz tirgus@karsava.lv atbilstoši noteiktajām preču zonām (kartē). Vietu saskaņošana pēc saskaņota vietu plāna- no septembra, 2019. gada, atbilstoši noteiktajām preču zonām – kartē.

Veidlapa.

Katram tirgotājam, pakalpojuma sniedzējam jābūt noformētai ATĻAUJAI. Tirgotāji var pieteikties visa gada garumā uz atlikušajām vietām. Pieteikumā jānorāda:

 • Persona(rekvizīti);
 • Atļaujas Nr.;
 • Preču grupa un sektors (stādi, zemnieku produkcija vai dzīvnieki);
 • Laika posms no kura līdz kuram laikam atradīsieties konkrētajā vietā (mēneši);
 • Metri (vietas Nr.).

Pieteikšanās līdz 15. oktobrim (ieskaitot). Vienas vietas platums ir 3m. Ikmēneša ielu tirdzniecības dienā jāierodas, jāaizņem sava pieteiktā vieta līdz plkst. 7.00.

Atvainojamies par sagādātajām neērtībām un ļoti gaidīsim ierosinājumus tirgus uzlabošanai!

Kārsavas novada pašvaldība

Informācija – pēc tirgotāju lūguma ar sabiedrisko tualešu karti ir iespējams iepazīties šeit:

Augustā Kārsavas novads svin savu desmitgadi

No 10. augusta līdz 25. augustam Kārsavas novads svinēs savu desmitgadi, kur pulcēsies iedzīvotāji un viesi kopīgā kultūras baudīšanā, sporta sacensībās un vietējo mājražotāju meistarojumu baudīšanā.

16. augustā plkst. 18.00 Stiglovas Sv. Krusta Romas katoļu baznīcā par godu Kārsavas novada desmitgadei notiks svētku dievkalpojums, kurā skanēs dziedājumi, ērģeļmūzika un baznīcas zvani. Vēlāk, plkst. 19.30, visi tiek mīļi aicināti uz Kārsavas kultūras namu, kur notiks Mērdzenes pagasta prezentācija un izstāde.

Jau no 10. līdz 25. augustam aicinām radīt kopības sajūtu un priekpilnus izaicinājumus dažādās sporta izaicinājumos. 10.augustā plkst. 10.00 Kārsavas vidusskolas stadionā notiks Minifutbola sacensības jauniešiem (6×6). 17.augustā plkst. 11.00 teniss Kārsavas tenisa kortos. 20.augustā plkst. 18.00 Kārsavas vidusskolas stadionā tiks sagaidīti dalībnieki no Valsts Robežsardzes Lāpu skrējiena. 23.augustā no plkst. 21.00 Nakts ielu sporta sacensības Kārsavas vidusskolas stadionā – nakts strītbols, pludmales volejbols vīriešiem un sievietēm, ghetto florbols (3×3) un ielu futbols (1×1). Novada svētku noslēdzošā diena, 25.augustā, būs veltīta atpūtai un sportam. Kārsavas vidusskolas stadionā plkst. 13.00 notiks minifutbols (7×7) un plkst. 14.00 būs iespējams pārbaudīt savas spējas ielu vingrošana, šaušana mērķī, šautriņas un dambretes spēle.

Kultūras programma sāksies ar Jauniešu dienu 17. augustā Mērdzenes brīvdabas estrādē. No plkst. 15.00 līdz 17.00 lielus un mazus gaidīs dažādas āra aktivitātes – piepūšamās atrakcijas bērniem, bamperbumbas, komandu prāta un roku veiklības pārbaudes uzdevumi. Turpinājumā plkst. 20.00 svētku koncerts, kurā svinīgi godinās Mērdzenes pagasta jauniešus, kuri sasnieguši pilngadību. Par muzikālo baudījumu rūpēsies DJ Sauļuks, grupa “Rolise” un īpašie viesi hip hop apvienība “Latgalīšu Reps”. Nezini, kā nokļūt uz Jauniešu dienu Mērdzenē? Par visu ir padomāts! Plkst. 14.40 pie Kārsavas kultūras nama būs bezmaksas transports, kurš tevi nogādās turp. Atgriešanās laiks tiks precizēts! Jāatzīmē, ka pirmā Jauniešu diena pirms desmit gadiem notika arī Mērdzenes brīvdabas estrādē.

Kopš grāfs Šadurskis Kārsavas miestam piešķīra tiesības rīkot tirgus ir pagājis vairāk kā 190 gadi. Arī šogad novada svētku ietvaros 18. augustā sabrauks ļaudis no malu malām uz Kārsavas Lielo tirgu, kas norit visas Telegrāfa ielas garumā, lai pirktu un pārdotu. Savukārt plkst. 10.00 Raiņa un Telegrāfa ielu krustojumā līksmu svētku noskaņu dāvās Goliševas pagasta pašdarbnieku kolektīvi.

Novada svētkos ir izveidojusies skaista tradīcija – ratiņu parāde, kur pulcējas vecāki ar savām atvasītēm uz krāšņu gājienu pa pilsētu. Šogad, 18. augustā plkst. 13.30, ratiņu parāde soļos ap pilsētas skvēru līdz Kārsavas kultūras namam, kur plkst. 14.00 tiks sumināti jaunie novadnieki koncertā “Es piedzimu māmiņai”. Sveiksim bērniņu, kuri dzimuši laikā no 2018. gada 1. augusta līdz 2019. gada 31. jūlijam (ieskaitot) un ir deklarēti Kārsavas novadā. Priecājamies informēt, ka no plkst. 13.00 līdz 14.00 pie Kārsavas kultūras nama varēs sastapt Mārtiņa Burbuļus, kuri piedāvā jautru atrakciju – aktīvi līdzdarboties un izbaudīti lielo burbuļu radīšanas prieku. Ikviens varēs uzpūst savu lielāko burbuli mūžā, ķert tos ar rokām vai iemūžināt tos skaistās bildēs!

23. augustā plkst. 16.00 Malnavas Rožukroņa Dievmātes Romas Katoļu baznīcā Aglonas svētku skaistākās balsis – Ingrīda Balode (soprāns) un Dainis Skutelis (tenors) – kopā ar krāsainajām Kārsavas ērģelēm – Jacinta Ciganoviča (ērģeles) – izdziedās visas pasaules komponistu mūziku koncertā “Pasaules tilti”. Latgalē ar sirdi un dvēseli – visi trīs mūziķi ir savas dzimtenes patrioti. Nesdami savu mūzikas mākslu plašajā pasaulē, dzīvo un darbojas Latgalē.

Notikumiem piepildītākā diena būs 24. augustā. Plkst. 11.00 pie Kārsavas kultūras nama notiks ciemiņu koncerts, kā arī pulcēsies amatnieki un mājražotāji ar savu gardo un kvalitatīvo produkciju. Plkst. 19.00 Kārsavas “Krosta” estrādē aicinām uz novada desmitgadei veltīto svētku koncertu “10 vēlējumi desmit gadu jubilejā”. Pēc koncerta muzikālo noskaņu ievadīs Mērdzenes pagasta bijušie un esošie muzikanti. Savas labākās dziesmas izpildīs grupa “Dakota” un zaļumballes muzikālo stafeti pārņems Arnis Graps.

Šogad galvenajā svētku dienā plkst. 19.00 pie Kārsavas “Krosta” estrādes Latgales plānošanas reģions nodrošinās aktivitātes remigrācijas koordinatora informatīvajā teltī. Remigrācijas koordinatores Latgalē konsultācijas, informācijas materiālus par iespējām dzīvot Latgalē, par atgriešanās grantu. Paralēli notiks aktivitātes bērniem un jauniešiem – krustvārdu mīklas, zīmējumu krāsošana, video apsveikumu filmēšana. Cukurvates pagatavošanas meistarklase un garšošana.

Sakām paldies ikvienam par ieguldījumu novada attīstībā un tā vārda popularizēšanā. Mēs esam lepni par paveikto un sasniegto šajos desmit gados. Aicinām svinēt svētkus ikvienam kopā ar mums!

Ieeja uz visiem pasākumiem – bezmaksas. Sliktu laikapstākļu dēļ pasākumu norises vietas var tikt mainītas. Pasākumi tiks filmēti un fotografēti. Pasākuma laikā iegūtie video un foto materiāli tiks izmantoti publicitātes vajadzībām. Ar sīkāku informāciju par Kārsavas novada svētku norisi varēs iepazīties www.karsava.lv.

Līdz 16. augustam aicinām tirgotājus un ēdināšanas pakalpojumu sniedzējus pieteikties dalībai Kārsavas novada svētkos – vairāk lasi šeit!

18. augustā jārēķinās ar satiksmes ierobežojumu, jo Telegrāfa ielā notiks Kārsavas Lielais tirgus un no plkst. 13.30 līdz 14.00 notiks ratiņu parāde pa pilsētas skvēru.

Antra Barkāne
Sabiedrisko attiecību speciāliste

 

Rīgas projektu koris aicina uz skotu komponista Džeimsa Makmilana mūzikai veltītiem koncertiem

Rīgas projektu koris (RPK) sava trešā projekta ietvaros aicina uz skotu komponista Džeimsa Makmilana (James MacMillan) mūzikai veltītiem bezmaksas koncertiem. Programmas “MacMillan” stūrakmens būs reti izpildītais meistardarbs “Cantos Sagrados” korim un ērģelēm, tāpēc kopā ar kori uzstāsies arī izcils jaunais britu ērģelnieks Viljams Braients. Skaņdarba tēma – politiski motivētas slepkavības Argentīnā, kas 70. un 80. gados militāra apsvērsuma dēļ izdzēsa aptuveni 30’000 dzīvību.

Klausītāji aicināti uz diviem koncertiem, kas notiks 7. jūnijā pulksten 20.00 Rīgas Anglikāņu Svētā Pestītāja baznīcā Baznīcu nakts ietvaros un 8. jūnijā pulksten 18.00 Malnavas Rožukroņa Dievmātes Romas katoļu baznīcā, kas būs kora pirmā uzstāšanās Latgalē. Ieeja abos koncertos ir bez maksas.

Džeimss Makmilans ir īpaši daudz rakstījis korim, orķestrim un ērģelēm, tostarp radot virkni izaicinošu un revolucionāru skaņdarbu par politiskām un reliģiskām tēmām. Programmas nozīmīgākā daļa būs spēcīgs skaņdarbs korim un ērģelēm “Cantos Sagrados”, kurā risināts stāsts par aizvadītā gadsimta 70. un 80. gados notikušo tā saukto “Netīro karu” un politiskajām slepkavībām, kur dzīvību zaudēja aptuveni 30’000 cilvēku.

RPK mākslinieciskais vadītājs Kristofers Volšs-Sinka: “Lai gan Džeimss Makmilans ir viens no nozīmīgākajiem mūsdienu komponistiem, viņa kormūziku Latvijā izpilda reti. Tāpēc Rīgas projeku kora pirmo sezonu noslēgsim ar skotu meistara daiļradei veltītu koncertu, kura centrālā ass būs skaņdarbs “Cantos Sagrados”. Tajā atspoguļotā tēma ir aktuāla joprojām, gandrīz trīsdesmit gadus pēc tā pirmatskaņojuma, turklāt šis darbs ir īpaši nozīmīgs arī Latvijā, kur līdzīgas politiskās represijas notika padomju okupācijas laikā.”

Koncerta programmā iekļauti arī brīnišķīgi skotu tautasdziesmu aranžējumi korim un vairākas motetes no cikla “Strathcylde Motets,” kuru Makmilans radījis ar mērķi paplašināt katoļu dievkalpojumu mūzikas repertuāru. Ērģelnieks Viljams Braients izpildīs arī vairākus skaņdarbus solo ērģelēm. Braientam, kurš regulāri interpretē Makmilana darbus Edinburgas katedrālēs, jau ir bagātīga koncertpieredze ne tikai Apvienotajā Karalistē, bet arī daudzviet Eiropā, tai skaitā Latvijā.

Koncertu atbalsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

Rīgas projektu koris (RPK) ir amatieru koris, ko 2018. gadā nodibināja tā mākslinieciskais vadītājs, amerikāņu kordiriģents Kristofers Volšs-Sinka, kurš pirms četriem gadiem, iedvesmojoties no Latvijas koru tradīcijas un augstā līmeņa, pārcēlās uz dzīvi šeit. RPK pamatā ir Kristofera un koristu aicinājums iepazīstināt dziedātājus un klausītājus ar Latvijā mazāk zināmu repertuāru, katru gadu piedāvājot trīs saturiski dažādas un muzikāli izaicinošas koncertprogrammas. Kora dalībnieki ir Latvijas labāko profesionālo un amatierkoru bijušie dziedātāji, kas tiekas trīs reizes gadā pa sešām nedēļām, katrā periodā sagatavojot jaunu programmu. Tieši šis īpašais formāts ļauj korim piesaistīt augsta līmeņa pieredzējušus dziedātājus, kuru pamatdarbs šobrīd tomēr ir saistīts ar citām nozarēm.

Ilga Sokolova
Rīgas projektu kora dziedatāja un komunikācijas pārstāve
Tālr. nr.: 28294484
E-pasts: sokolova.ilga@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/rigasprojektukoris/

1. julī Velomuzykys koncerts Malnovys šmakovkys muzejā

25. junī nu Kūku dzeļžaceļa stacejis startēs “Velomūzika 2019”. Jau deveitū reizi muziki, akteri i leidzbraucieji meis pedaļus i maineis muzyku pret naktssātu. Itūgod Velomuzyka izavieliejuse sovus ceļus i stygys meklēt Latgolā.

Malnovys šmakovkys muzejā 1. julī, suocūt nu 20.00 stuņžu klauseituojus prīcēs Velomuzykys muzyki. Velomuzykā pīsadaleis jau cytūs godūs satyktī – bundzinīks Juris Kroičs, tausteņinstrumentu puorvaļdnīks Kaspars Tobis nu “Dzelzs vilka”, gitarists Māris Bīmanis, Latvejis Nacionaluo teatra akteri Kaspars Zvīgulis, Arturs Krūzkops i Ilze Blauberga, kai ari muzykis Kārlis Kazāks. Itūgod muzykalajam kolektivam dsavīnuos basgitariste Maija Ušča i gitarists Aivars Vaišļa. I nikod jau navar zynuot, kaidi vēļ puorsteigumi pīsavīnuos poši!

Prīca, ka Latgola i latgalīši ar sovu sirsneibu var īdvesmuot cylvākus braukt iz iteni ar velosipedim, kab sajustu, izbaudeitu myusu nūslāpumainū kulturu i ar kotru gasteišonys dīnu īgiutu sev jaunu pīredzi. Tys ir lels gūds i patīsa prīca uzjimt gon gostus, gon muokslinīkus sovā sātā,” uzsver Latgolys šmakovkys muzeja Malnovā saiminīks Juoņs Krivtežs.

 

Da ituo Velomuzyka ir pīveikuse 4000 kilometrus pa Latvejis attuoluokajim nūvodim, izavielejūt mozuokūs ceļus i aizaugušuokuos stygys, kas vad iz vysšmukuokajom vītom i nūtikšonom. Pīdzeivuoti vaira nakai 60 koncerti naktssātu vītuos i vēļ naskaitomys muzykalys šaļtenis ceļā. Sekuot Velomuzykai var vītnis Facebook.com lopā https://www.facebook.com/velomuzika.

Bet myusim nav gona! Velomuzyka ir klivuse par myusu aizaraušonu. Latveja – par daļu nu myusu pošu. Velomuzyka mums kotram i kotram satyktajam cylvākam nūzeimoj koč kū cytu. Maņ tei ir saaugšona ar sovu zemi. Ar sovejim,” tai muzykalū ikvosorys pīdzeivuojumu aproksta tuos dalinīks Kārlis Kazāks.

Nūgiuņ Velomuzyku tuos ceļā, bet, ka tys nav īspiejams, tod vīnkuorši puorskaiti ituo gods maršruta pīturys punktus. Tī ir šmuki i eipaši vuordi. Tuos ir pīpiļdeitys i napīpiļdeitys sātys. Tuos ir vītys, kurys mes gribim satikt – pyrmū reizi ci tymuos atsagrīzt. Nalels īskots Velomuzykys braucīnī 2013. godā –

Kūkys, Dīveni, Rāksola, Margitova, Zablūdnīki, Arendole, Nīdermuiža, Kozupi, Ārdava, Fintmuiža, Lopoti, Kuņdziniški, Soleimi, Puorpuci, Obročnaja Statja, Dorotpole, Pipiri, Padari, Rubinauci, Svarinci, Škrjabi, Namjoti, Idzepole, Fedorki, Pracapole, Tribuki, Iudri, Felicianova, Cybla, Franapole, Ierzeļova, Perekli, Lapatnīki, Īrubine, Sausinīki, Nūmierne, Svātyune, Čūdarīne.

Velomuzykys koncerti:

25.06. Atašīnis Annys sātā
26.06. Vacvuorkovys Andeņūs
27.06. Aulejā, keramiķa Veceļa sātā
28.06. Indrā, Laimis muzejā
29.06. Bukmuižā, Ezernīkūs pi Ješa azara
30.06. Martišūs pi Isnaudys tautys noma
1.07. Malnovys šmakovkys muzejā
2.07. Upītis tautys nomā

Ituo gods braucīņa laikā, taipoš kai īprīkšejūs godūs, Velomuzykys koncerti sevkuram interesentam byus pīejami bezmoksys. Koncertu suokums ap 20.00 stuņdem.

Fotografeju avūts: Velomuzykys un Malnovys šmakovkys muzeja arhivim.

Anna Zīmele
Turisma organizatore

 

Velo vasara arī Kārsavā

Rosinot vasaru pavadīt aktīvi un reizē iepazīstot Latviju, iedzīvotāji aicināti šovasar piedalīties spēlē “Latvijas velo vasara 2019”. Spēle ar velobraucienu pa Kārsavu, apmeklējot kontrolpunktus un pildot papilduzdevumu.

Spēles autore ir Jelgavas gide Zane Grava, kura pirmajā velo vasarā aicināja iepazīt tikai Jelgavu, otrajā – jau Zemgali, bet pērn un šogad – Latviju. Spēles mērķis ir popularizēt pārvietošanos ar velosipēdiem, parādīt, cik interesanti var pavadīt brīvo laiku kopā ar draugiem, ar ģimeni un individuāli, kā arī parādīt katras pilsētas kultūrvēstures pieminekļus, iepazīstināt ar vietējiem mājražotājiem, māksliniekiem.

Spēle sastāv no 100 kontrolpunktiem, kas atrodas dažādās Latvijas vietās, un tajos dalībniekiem ir jāveido foto atskaite. Katram kontrolpunktam Latvijas pilsētā vai novadā ir desmit papilduzdevumi, kas ietver gan izziņas momentus par konkrēto vietu, gan apzina mājražotājus katrā novadā. Tāpat ir uzdevumi, kas atsauc atmiņā Latvijas industriālo mantojumu, ļauj apzināt piemiņas vietas, mūziku, kultūru un dabas vērtības.

Kā reģistrēties?

Spēles dalībniekiem, kas reģistrējušies spēlei, dalība pasākumā bez maksas. Pārējiem interesentiem dalības maksa 2 EUR. Piesakies izaicinājumam www.endomondo.com Latvijas velo vasara 2019, veic ziedojumu (3-5 EUR) uz norādīto kontu un esi iekšā! Ziedojums ir reģistrēšanās atslēga! (Zane Grava pašnodarbinatās konts LV50HABA0551030652281, maksājumā uzrādot: ziedojums).

Uz velobraucienu lūgums līdzi ņemt padzerties, atstarojošo vesti un gaismiņu, ja iespējams.

15 punktu KP – Krasta estrāde. Foto jābūt redzamam dalībniekam, velo un objektam. Jāiesūta fotokolāžas no veiktajiem uzdevumiem, tikai tad, ja Jūs būsiet veicis 50% no uzdevumiem, saņemsiet kontrolpunkta 15 punktu. Tātad jūs varat veikt dažus uzdevumus, tad jums būs tikai savākto uzdevumu punkti. Tāpat ap katru KP ir jāizveido vismaz 20 km garš maršruts, kas iezīmēsies Endomondo aplikācijā: https://ej.uz/SpeleVeloVasaru2019

 1. Ekspedīcijas uzd. – Malnavas, Salnavas un Ruskulovas muižu apskate (5punkti).
 2. Kārumnieku uzd. – Maiznīca “Dzīles” un tirgus ciems”(5punkti).
 3. Ekspedīcijas uzd – Bozovas ciematiņa koka mājeļu mežģīņu raksti (5punkti).
 4. Dzelzceļa vēstures uzd – Kārsava stacija (5punkti).
 5. Vēsturiski sāpīgais punkts – Malnavas Hitleru bunkuri (5punkti).
 6. Baznīcu uzd. – Kārsavas, 2 Malnavas, Salnavas, Stiglovas baznīcas (par katru 1 vai kopā 10punkti).
 7. Ēdināšanas/dzirdināšanas uzd. – Latgales Šmakovkas ražotne (5punkti).
 8. Mākslas uzd. – vides instalācija “Uguns” (5punkti).
 9. Mūsdienu uzd – Numernes valnis, dabas taka un skatu tornis (5punkti).
 10. Latvijas upes – Rītupe (5punkti).

Vis kontrolpunktu karte – https://ej.uz/VeloVasara2019

Noteikti vari rakstīt uz epastu: ekspedicija.info@inbox.lv un arī zvanīt 29733112 (protams, ne 24h diennaktī).

Anna Zīmele
Tūrisma organizatore

Šogad Kārsavas Sirdsskaidrās Eufrosīnijas pareizticīgo baznīca atzīmē savu simtgadi

Kārsavas pareizticīgo draudzes pirmsākumi meklējami 20. gadsimta sākumā, kad Kārsavas miestā tika nolemts būvēt jaunu baznīcu, kas kalpotu kā jauns pareizticīgo misiju centrs.

Pareizticīgo draudze Kārsavā veidojās 1911. gadā kā misionārais projekts, ko uzsāka latviešu pareizticīgo misionārs no Vidzemes Pēteris Liepiņš un vietējais advokāts Gavrils Timjāns. Ideja būvēt baznīcu tika paskaidrota ar nepieciešamību nodrošināt Kārsavas un tās tuvākās apkaimes iedzīvotāju vajadzību pēc savas baznīcas.

1911. gada novembrī tika ierīkota pagaidu baznīca – Kārsavas skolas telpās, kur tika uzlikts arī pagaidu altāris. 1912. gadā tika uzbūvēta mācītāja un psalmotāja māja. Sākot ar 1917. gadu, Kārsavas pareizticīgo draudzē kalpoja Vidzemes latviešu izcelsmes pareizticīgo mācītājs Aleksandrs Vickops un viņš 1919. gadā iesvētīja baznīcu par godu sv. Polockas Eufrosīnijai, jo 1910. gada maijā Eufrosīnijas pīšļus no Kijevas pārveda uz Polocku, bet Kārsava tai laikā atradās Vitebskas guberņā. Arī Kārsavas baznīcā ir apskatāma maza daļiņa no kņazienes Eufrosīnijas pīšļiem.

Pēc Pirmā pasaules kara draudzei bija nepieciešams pietiekami ilgs laiks, lai stabilizētu savu darbību un atjaunotu savu kalpošanu. 1932.–1938. gadā draudzes priestera Dmitrija Zaharova kalpošanas laikā kopā ar meistariem no Maskavas, Rīgas un Pleskavas tika pārbūvēts baznīcas zvanu tornis un kupols, virs altāra uzstādīts krusts, dievnams apšūts ar dēļiem un nokrāsots, tam visapkārt uzbūvēts žogs un iestādīti kociņi.

Baznīcai ir ļoti izteiksmīgs interjers un teltsveida zvanu tornis ar sīpolveida kupolu uz jumta. Arhimandrīts t. Zinons kopā ar saviem mācekļiem veidoja baznīcas ikonas. Kārsavas Sv. Eufrosīnijas pareizticīgo baznīca ir krāšņs, krievu koka arhitektūras tradīcijās būvēts dievnams.

Pēc Otrā pasaules kara draudze turpināja darboties. Periodiski pārbūvējot un remontējot baznīcu, tās unikālais autentiskums ir zudis. Tomēr baznīcā ir saglabājušās retas 17.–19. gadsimta ikonas un citi kulta piederumi.

No 1982. līdz 2011. gadam draudzē kalpoja arhimandrīts Viktors Mamontovs, kas krievu pareizticīgo pasaulē ir bijis viens no redzamākajiem garīgajiem tēviem. Arhimandrīts Viktors ir autors vairākām grāmatām un rakstiem, kas veltīti Krievu Pareizticīgās Baznīcas vēstures jautājumiem. Tēvs Viktors bija liels Dieva pielūdzējs un viņam apkārt izveidojās stipra un ticīga draudze.

Kārsavas Sirdsskaidrās Eufrosīnijas pareizticīgo draudzē 20. gadsimtā ir kalpojuši šādi garīdznieki: Pēteris Liepiņš, Aleksandrs Navisockis, Aleksandrs Vickops, Jānis Vorkuls, Dmitrijs Zaharovs, Joans (Jānis) Trubeckojs, Mihails Šeršņevs, Viktors Paņkovs, Sergejs Švedovs, Leonīds Dorošenko. Šobrīd draudzē kalpo tēvs Aleksejs Vinogradovs.

Kārsavas Sv. Eufrosīnijas pareizticīgo baznīca ir krāšņs, krievu koka arhitektūras tradīcijās būvēts dievnams. Tā debesu patronese ir Sirdsskaidrā Eufrosīnija no Polockas, kuras vārdu līdz pat šai dienai draudze godina. 5. jūnijs ir Eufrosīnijas nāves diena un Kārsavas pareizticīgo draudzei šie ir īpaši svētki.

Informācijas sagatavota no rakstu krājuma “Kārsavas stāsti”, Kārsavas kristīgo draudžu vēstures mozaīka, Inese Runce.

Foto: A.Zīmele

 

Baznīcu nakts aicina

Latvijas kristīgās draudzes uz Baznīcu nakti šogad ielūdz 7. jūnijā. Jau šobrīd katrs ir aicināts iepazīties ar notikuma karti www.baznicunakts.lv. Bet, sākot ar 20. maiju, tiks publicēta Baznīcu nakts pasākumu programma.

Kristīgās kultūras notikums “Baznīcu nakts” Latvijā norisināsies jau sesto reizi. Baznīcu nakti kopīgi rīko Latvijas kristīgo konfesiju draudzes. Ikviens cilvēks ir aicināts atklāt notikuma īpašo skaistumu un nozīmi. Tā ir satikšanās ar skaistumu baznīcas kultūras, mākslas un garīgo vērtību mantojumā. “Gaisma ir nākusi pasaulē” – vārdi no Jāņa evaņģēlija ir Baznīcu nakts moto un notikuma īpašās pievilcības avots. Baznīcu nakts aicina šo Gaismu piedzīvot – sastapties ar Dieva skaistumu Latvijas baznīcās, cilvēkos un katram savā dvēselē.

Šogad Baznīcu nakts vienojošā tēma ir Draudzība. Tas ir aicinājums gan personīgi, gan kā kopienai pārdomāt un pieredzēt, cik svarīgi ir ar tuvāko dalīties tajā, kas Tev ir vērtīgs. Līdzās draudzības tēmai Baznīcu nakts veidotāji 2019. gadā aicina Latvijas draudzes apzināt ar draudzes vēsturi saistītos Latvijas Neatkarības kara jeb Brīvības cīņu notikumus un cilvēkus, kuri cīņā par Latvijas neatkarību gan pirms 100 gadiem, gan vēlākos laikos piepildīja Jēzus sacīto: “Nevienam nav lielākas mīlestības par to, ja kāds savu dzīvību atdod par saviem draugiem” (Jāņa 15:13).

Baznīcu nakts notikuma programmu ir plānots publicēt www.baznicunakts.lv, sākot no 20. maija. Tradicionāli notikuma programma ietver garīgās mūzikas koncertus, norises bērniem, lūgšanas, kā arī kopīgas sarunas pie draudzes sarūpēta cienasta. Pulksten 21.00 visās baznīcās ļaudis ir aicināti vienoties kopīgā Tēvreizes lūgšanā.

Par Baznīcu nakti

Baznīcu nakts Latvijā notiek kopš 2014. gada. Baznīcu nakts ideja līdz Latvijai atceļoja no Austrijas, kur pirms vairāk nekā 10 gadiem notika pirmais šāds Kristīgās baznīcas konfesiju un draudžu kopīgi rīkots ekumēnisks notikums. Drīz pēc tam pasākums notika arī Čehijā un Slovākijā.  Kopš 2012. gada Baznīcu nakts notiek arī Tartu, Igaunijā. Pasākuma ieceri atbalsta Latvijas lielāko kristīgo konfesiju vadītāji. Latvijā Baznīcu nakti organizē starpkonfesionāla domubiedru grupa – Nodibinājums „Baznīcu Nakts fonds”. Pateicamies un aicinām ziedot turpmākam darbam – “Baznīcu Nakts fonds”, Reģ.Nr. 40008214405, konta nr. LV14HABA0551037490653.

Jurģis Klotiņš
kultūras notikuma „Baznīcu nakts” komandas pārstāvis
e-pasts: baznicu.nakts@gmail.com

 

Par plānotiem grozījumiem Tūrisma likumā 

Valsts sekretāru sanāksmē (VSS) ir izsludināti grozījumi Tūrisma likumā. Likuma redakcija pieejama šeit:  http://tap.mk.gov.lv/mk/tap/?pid=40471847.

 

Atvērtās dienas laukos 2019: Ekskursija pa dedzinātavu un trīs veidu dzērienu degustācijas ar piemeklētām uzkodām

“Lauku ceļotājs” aicina uz akciju “Atvērtās dienas laukos 2019!” 2019. gada 4. – 6. maijā Latvijā un 10. – 12. maijā Lietuvā. Savas sētas apmeklētājiem atvērs 194 lauku saimniecības Latvijā un Lietuvā.

Straujiem soļiem tuvojas maijs, un līdz ar to gan Latvijā, gan Lietuvā gaidāmas vairākas brīvas dienas, kuras daudzi no mums vēlas izmantot atpūtai, kādam tuvākam vai tālākam ceļojumam un jaunu iespaidu gūšanai. “Lauku ceļotājs” maija brīvdienās aicina doties atpūtā uz laukiem, tāpēc arī šogad rīko lauku apceļošanas un iepazīšanas pasākumu “Atvērtās dienas laukos”, kas jau kļuvušas par tradīciju – iesākt vasaras tūrisma un ražošanas sezonu ar plaši atvērtām durvīm, aicinot visus interesentus, klientus, kaimiņus un vienkārši zinātkāros uz lauku saimniecībām, lai iepazīstinātu ar bagātīgo piedāvājumu, ko var ieraudzīt, nogaršot, sadzirdēt un sajust laukos.

Akcijas mērķis ir popularizēt laukus. Aicinām iepazīt lauku dzīvi, nobaudīt laukos audzētus, ražotus, gatavotus produktus, izbaudīt aktivitātes un sajūtas, ko var piedzīvot tikai laukos, un jauki pavadīt maija brīvdienas ceļojumā!

Lauku ceļotājs” šo pasākumu rīko sadarbībā ar Lietuvas lauku tūrisma asociāciju un apmeklētājiem Latvijā un Lietuvā kopā būs atvērtas 194 lauku saimniecības (129 Latvijā un  65 Lietuvā), katra saimniecība viesus gaidīs ar savu īpašo piedāvājumu.

Akcijā piedalās naktsmītnes, amatnieki, pirtnieki, pārtikas ražotāji, biškopji, stādu audzētāji, lielās lauku saimniecības, pilis un muižas, atrakciju parki, lauku krodziņi un restorāni, dabas takas un daudzi citi. Sīkāku informāciju par lauku apceļošanas akciju un visiem akcijas dalībniekiem uzziniet celotajs.lv/atvertasdienas.

Šajā gadā akcija noritēs divās nedēļas nogalēs – 4. – 6. maijā Latvijā un 10-12. maijā Lietuvā. Atšķirīgi datumi izvēlēti, lai apmeklētāji varētu paspēt apceļot pēc iespējas vairāk saimniecību abās valstīs, kā arī tie, kam nav iespēja apmeklēt akciju kādā no nedēļas nogalēm, to var darīt otrā nedēļas nogalē. Latvijā akcija notiks svētku brīvdienās, aicinot doties uz laukiem, lai sveiktu Latviju – daudzas saimniecības aicina ciemos uz “Baltā galdauta svētkiem”. Savukārt, Lietuvā, akcijas nedēļas nogalē tiek svinēta Mātes diena. Kopīgs brauciens uz laukiem ir jauks veids, kā svinēt svētkus!

Kāpēc doties uz laukiem Atvērtajās dienās?

Pirmkārt, akcijas dienās saimnieki piedāvā atlaides, īpaši sagatavotus pasākumus un programmas. Akcijas ietvaros saimniecības rīko izzinošas ekskursijas, koncertus, spēles un rotaļas, gardumu degustācijas, kā arī draudzīgākas cenas saviem produktiem un pakalpojumiem. Saimniecību piedāvājums ir ļoti daudzveidīgs, un katrs varēs atrast sev tīkamāko.

Otrkārt, tā ir unikāla iespēja paviesoties pie tādiem saimniekiem, kas ikdienā vairāk laika velta ražošanai, vai arī ir sastopami ar savu produkciju tirdziņos, taču šoreiz būs mājās un gaidīs jūs – savus ciemiņus. Daudzi uzņēmēji tieši šajās dienās ļauj ielūkoties ražošanas aizkulisēs un izzināt ražošanas procesus. Piemēram, ciemos gaida vairāki mājas vīna un alus brūži, bērzu sulu ražotne, siera ražotnes un daudzi citi. Šajās dienās ciemos gaida arī tādas saimniecības, kas ikdienā tūristus neuzņem, piemēram, savu saimniecību apmeklētājiem atvērs viena no lielākajām sertificētās sēklas ražotājsaimniecībām Latvijā, kur gida pavadībā varēs iepazīties ar pārtikas, sēklas un lopbarības ražošanas procesiem.

Treškārt, nevienā citā reizē tik daudz dažādu saimniecību nebūs atvērtas viesiem vienlaicīgi – tāpēc šī ir laba iespēja doties ceļojumā ar daudziem interesantiem apmeklējumiem un viegli izveidot savu ceļojuma maršrutu.

Padomi ceļotājiem!

 1. Aicinām savu apmeklējumu saimniecībās iepriekš saskaņojiet ar saimniekiem. Vēlamais apmeklējuma laiks – no 10:00 līdz 18:00. Pārbaudiet to pie katras saimniecības akcijas piedāvājuma mājas lapā celotajs.lv/atvertasdienas.
 2. Apmeklējot saimniecības, noderēs skaidra nauda.
 3. Dalieties informācijā par akciju ar draugiem, radiem un paziņām. Saimnieki ir ļoti gatavojušies uzņemt viesus – brauciet ciemos pie viņiem, lai tie ir kopīgi svētki gan jums, gan viņiem!

Kā nokļūt Atvērto dienu saimniecībās?

Vispirms skatieties “Atvērto dienu” akcijas mājas lapā www.celotajs.lv/atvertasdienas, kur atradīsiet karti un visu saimniecību aprakstus ar īpašajiem piedāvājumiem, saimnieku kontaktiem. Papildus informācija par Lietuvas saimniecībām atrodama šeit: http://www.atostogoskaime.lt/atviros-dienos-kaime.

Drukāto akcijas karti ar saimniecību kontaktiem un piedāvājumiem Latvijā un Lietuvā sākot no 16. aprīļa varēs saņemt “Lauku ceļotāja” birojā, no 23. aprīļa novadu tūrisma informācijas centros un no 26. aprīļa DUS “Circle K” visā Latvijā.

Vēlam visiem akcijas apmeklētājiem izdevušās brīvdienas un aizraujošu laiku laukos!

Ekskursijas laikā gida pavadībā tiek apskatīta Latgolys šmakovkys dadzynuotova (darītava) un piedāvātas degustācijas.

Akcijas laikā maksa – 7 eiro/pers.

Nepieciešmas pieteikties iepriekš!

Kontaktinformācija:
Jānis Krivtežs
Tel. +371 28321856
Kļavu iela 11
Malnava
Kārsavas nov.
LV-5750, Latvija

Asnāte Ziemele,

Latvijas Lauku tūrisma asociācijas “Lauku ceļotājs” prezidente

Saziņai: Anna Palelione

Pasākuma “Atvērtās dienas laukos” koordinatore (tel. 29451717).

 

 

Nūmērnes ezera nākotne mūsu pašu rokās!

9. aprīlī Kārsavas novada domes zālē tika rīkota diskusija projekta “Ekspluatācijas noteikumu izstrāde Nūmērnes ezeram Kārsavas novadā” ietvaros izstrādāto Nūmērnes ezera ekspluatācijas noteikumu apspriešana. Diskusijā piedalījās Vides risinājumu institūta speciālisti Madara Medne – Peipere, Armands Roze, Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti Elīna Tripāne un Ivars Leščinskis, Kārsavas pašvaldības darbinieki, kā arī ezera piekrastes zemju īpašnieki.

Prezentācijas laikā Vides risinājumu institūta speciālisti klātesošos, balstoties uz pētījumu rezultātiem, iepazīstināja ar Nūmērnes ezera esošo situāciju un ieteica modeļus kā veiksmīgāk ezeru apsaimniekot nākotnē. Pētījumi tika veikti pagājušā gada vasarā, tāpēc, lai izvērtētu zivju sabiedrības stāvokli Nūmērnes ezerā, tika veikta kontrolzveja un atbilstoši kontrolzvejas rezultātiem sagatavots zivju krājumu raksturojums.

Pirms zivju paraugu ievākšanas tika veikti skābekļa koncentrācijas mērījumi dažādos ezera punktos un dziļumos. Tas tika darīts, lai novērtētu dzīvajiem organismiem piemērotu platību apjomu ezerā. Kopumā paraugu ievākšana notika 11 stacijās, kuras tika izvietotas dažādās dziļuma zonās (1 – 4 m) viscaur ūdenstilpei.

Pētījuma laikā tika nozvejotas zivis no 7 sugām: Asaris, Rauda, Līdaka, Līnis, Rudulis, Ķīsis, Ausleja. Kopējā visu zivju sugu biomasa vērtējama kā vidēji zema. Nūmērnes ezera zivju sugu sastāvs vērtējams kā tipisks mērenās klimata joslas ezeriem. Lomu struktūrā vērojams salīdzinoši augsts plēsīgo zivju īpatsvars, tomēr asaru, kas ir dominējošā plēsīgo zivju suga, populācijā vērojams augsts neliela izmēra indivīdu īpatsvars. Tas neliecina par veselīgu ezera zivju sabiedrību. Analizējot zivju telpisko izplatību Nūmērnes ezerā, tā lielāko daļu ūdenstilpes vienmērīgi apdzīvo asari un raudas.

Nūmērnes ezera ūdens kvalitāte ir laba, zivju barības bāze pietiekama gan zivju mazuļu attīstībai, gan pieaugušu zivju populāciju uzturēšanai. Ezera ihtiofauna vērtējama kā stipri ietekmēta makšķerēšanas un/vai maluzvejas rezultātā. Ezerā pārāk maz sastopami zivsaimnieciski un ekoloģiski nozīmīgie lielie zivju īpatņi. Plēsēju gadījumā tas ir būtiski svarīgi populāciju pašregulācijai un spiediena uzturēšanai uz miermīlīgo zivju populācijām. Par līdakas populācijas stāvokli var spriest tikai daļēji, vērtējot miermīlīgo zivju populāciju struktūru. Asara un raudas populācijās dominē neliela izmēra īpatņi, kas neliecina par veselīgu zivju sabiedrību.

Šobrīd Nūmērnes ezera zivju resursus galvenokārt izmanto makšķernieki. Makšķerēšana Nūmērnes ezerā notiek saskaņā ar vispārējiem makšķerēšanas noteikumiem.

Uz Nūmērnes ezera zivju resursiem vēl aizvien lielu ietekmi atstāj maluzvejnieki. Spriežot pēc sarunām ar vietējiem iedzīvotājiem un reģionālās vides pārvaldes inspektoru, pēdējo gadu laikā ezerā maluzvejas aktivitātes un pārkāpumu skaits nav mazinājies. Populārākais pārkāpumu veids ir tīklu likšana un ūdošana.

Svarīgi ir novērst pārkāpumus un maluzvejas ietekmi samazināt līdz minimumam. Īpaši svarīga ezera kontrole ir zivju nārsta laikos. Tas ļauj būtiski ieekonomēt līdzekļus uz mākslīgas zivju resursu papildināšanas rēķina.

Speciālisti ieteica ezera kontrolē iesaistīt pašvaldības pilnvarotās personas. Kā rāda pieredze citos Latvijas ezeros, pašvaldības pilnvaroto personu ieguldījums zivju resursu aizsardzībā un maluzvejas apkarošanā ir būtiski nozīmīgs jebkuras ezera apsaimniekošanas sistēmas efektīvā funkcionēšanā. Bez ezera uzraudzības sakārtošanas pārējās darbības veikt nav lietderīgi.

Taču, lai efektīvi realizētu uzraudzības funkcijas, nepieciešama infrastruktūra – vismaz viena piebraukšanas vieta ar laivu nolaišanas iespēju inspektoriem, makšķerniekiem un citiem interesentiem. Ezera pieejamības uzlabošana un paredzamais apmeklētības pieaugums var būtiski apgrūtināt maluzvejnieku darbošanos un dot ieguldījumu zivju resursu aizsardzībā.

Tādēļ nākotnē neatkarīgi no apsaimniekošanas modeļa (izņemot esošo), bet, jo īpaši izvēloties licencētās makšķerēšanas sistēmas ieviešanu, vispirms jāveic primārie zivju resursu un infrastruktūras uzlabošanas pasākumi. Pirmais solis Nūmērnes ezera veiksmīgai apsaimniekošanai būtu Kārsavas novada ezeru apsaimniekošanā ieinteresēto pušu (uzņēmēji, vietējie iedzīvotāji, makšķernieki, organizācijas u.c.) apzināšana un kopā sanākšana, lai vienotos par jaunas apsaimniekošanas sistēmas veidošanu. Turpmāk pašvaldība, ja saredz tam labvēlīgus apstākļus un pamatojumu, var nodot apsaimniekošanas funkcijas biedrības vai privātpersonu pārziņā. Ieteicams veikt šādas darbības, kas uzlabotu ezera, kā makšķerēšanas tūrisma galamērķa, vērtību: − Apsaimniekotāja ieceres un plānotās darbības ezera apsaimniekošanā regulāri apspriest ar ieinteresēto sabiedrības daļu (vietējie iedzīvotāji, makšķernieki, uzņēmēji). Ieteicams organizēt atklātas diskusijas par ezeru apsaimniekošanu kopumā un iespējamiem nākotnes scenārijiem Nūmērnes ezera apsaimniekošanā. − Apvienot ezera apsaimniekošanas biedrībā pēc iespējas lielāku ezera piekrastes iedzīvotāju un citu interesentu skaitu, kas ļautu efektīvāk un ilgtspējīgāk apsaimniekot ezeru, tai skaitā izstrādājot projektus, lai piesaistītu līdzekļus dažādu ideju realizēšanai.

Nūmērnes ezera nākotne mūsu pašu rokās!

Rita Jonikāne
Projekta vadītāja

25. aprīlī Rēzeknē notiks seminārs par INSTAGRAM lietošanu

25. aprīlī, no plkst. 10.00 -15.00 Rēzeknē, Atbrīvošanas alejā 95a, Rēzeknes novada domes lielajā zālē notiks sociālā tīkla instagram seminārs, ko vadīs sociālo tīklu komunikācijas konsultante Ieva Knāķe.

Apmācību mērķis ir radīt izpratni par to, kā Instagram kanāls strādā, kādi ir tā darbības un lietošanas principi un kā to var izmantot pārdošanā un tēla veidošanā.

Apmācību garums plānots 5 stundas, kad tiks apskatīti gan paši pamati (kā veidot kontu, kā tas saistīts ar Facebook, kā ievietot bildes, kā meklēt saturu, kā veikt repost, kā veidot Stories utt.). Otrajā daļā tiks veltīta stratēģiskam skatam uz auditorijām, zīmola pozicionējuma veidiem, komunikācijas pieejamām, pārdošanas jautājumiem.

Semināra programma:

 • Instagram, kā daļa no kopējās digitālās komunikācijas (kādas kļūdas nepieļaut, ko ņemt vērā, kādas iespējas izmantot);
 • Vai zīmolam ir vērts būt Instagram? Kā to novērtēt?;
 • Kā atrast savu auditoriju?
 • Instagram iespējas – konta veidošana, satura ievietošana, tehniskās iespējas un to nozīme Instagram efektivitātē (no pamatiem);
 • Kā veidot un izmantot ziņu plūsmu (Timeline) un kā īstermiņa saturu (Stories)?
 • Pārdošanas iespējas Instagram – Instagram tikai kā komunikācijas kanāls (tēla veidošana) vai iespēja sekotāju aizvest līdz pirkuma izdarīšanai?;
 • Kā analizēt veikto aktivitāšu efektivitāti – rezultātu analīze;
 • Sadarbība ar influenceriem – plusi, mīnusi un kā noteikt, vai influenceris būs vērtīgs?;
 • Labās prakses piemēri tūrisma industrijā.

Pieteikties var savos TICos vai sūtot pieteikumu uz e-pastu: ezerzeme.latgale@gmail.com.

Laura Stepina
LRTA “Ezerzeme” koordinatore

Kārsavas novada pasākumi 2019. gadā

Aprīlis

21.04. zaķu maratons Mežvidos un Kārsavas lielais tirgus
27.04. PAVASARA večerinka SALNAVĀ

Maijs

4.05. “Balto galdautu svētki” Kārsavas “Krosta” estrādē un Kārsavas novada dižģimeņu godināšanas pasākums

Kārsavas kultūras namā
10.05. Kārsavas kultūras nama 60 gadu jubilejas pasākums
19.05. Kārsavas lielais tirgus

Jūnijs

16.06. Kārsavas lielais tirgus

Jūlijs

21.07. Kārsavas lielais tirgus

Augusts

1.08. Serafima dienas svinības Goliševā
18.08. Kārsavas lielais tirgus
24.08. Kārsavas novada svētki

Septembris

7.09. Nakts sēņošanas festivāls “Ejom bakuot”
15.09. Kārsavas lielais tirgus

Oktobris

4.10. Kārsavas novada skolotāju dienas svinības
20.10. Kārsavas lielais tirgus

Novembris

11.11. Lāčplēša dienai veltīts piemiņas brīdis Bozovas Brāļu kapos
17.11. Kārsavas lielais tirgus
23.11. Kārsavas novada senioru atpūtas pasākums Kārsavas kultūras namā

Decembris

15.12. Kārsavas lielais tirgus

Apstiprināts sadarbības projekts „ Velo tūrisma attīstība Austrumlatvijā pieslēdzoties starptautiskajam Velomaršrutu tīklam „EuroVelo11”” 

 

Sadarbības projekta mērķis ir veicināt velotūrisma attīstību Austrumlatvijas reģionā, marķējot velo maršrutu „EuroVelo11”, tādejādi popularizējot Austrumlatviju kā Eiropas velo tūrisma galamērķi, sekmējot klimata pārmaiņu mazināšanos, ceļojot „zaļi” un sekmējot uzņēmējdarbības attīstību velomaršruta pieguļošajās teritorijās.

Projektā piedalās septiņas partnerības: biedrība „SATEKA”, biedrība “Balvu rajona partnerība”, biedrība “Rēzeknes rajona kopienu partnerība”, biedrība “Krāslavas rajona partnerība”, biedrība “Preiļu rajona partnerība”, biedrība „Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība „Kaimiņi”” un vadošā – biedrība „Ludzas rajona partnerība”.
Projekta aktivitātes noritēs līdz 2021. gada  30.septembrim.

Projekta prezentācija skatīt šeit …

Latgales amatnieki un tūrisma informācijas centru pārstāvji piedalījās Latvijas dienās Polijā

 

9. septembrī Polijas pilsētā Oroņsko ikgadējā festivāla “Pārsteidzošs rudens sākums” ietvaros notika Latvijas  simtgadei veltīta diena  “Es esmu Latvija”. Pasākumā kuplā skaitā piedalījās Latgales pārstāvji.

17 Latgales amatnieki (tostarp Jānis Krivtežs ar Latgolys šmakovku) veidoja tematisko ciemu, kurā apmeklētāji iepazina audēja, podnieka, rotkaļa, rokdarbnieka, kokapstrādes, ādas apstrādes kalēja arodus un kulinārā mantojuma meistaru prasmes, iepazinās ar Tūrisma informācijas centru piedāvājumu, iegādājās amatnieku izstrādājumus, degustēja un iegādājās kulinārā mantojuma produkciju, klausījās latgaliešu taustasdziesmas Preiļu novada folkloras kopas “Rūtoj” sniegumā.

Latgales pārstāvju vizīti pēc Latvijas vēstniecības Polijā ielūguma ar pašvaldību atbalstu organizēja Latgales Reģiona Tūrisma asociācija “Ezerzeme”.

“Latgales ir Polijai vēsturiski tuvs reģions, šeit ir ļoti daudz seno muižu un katoļu baznīcu, kuras ir cēluši poļu muižnieki. Latgalē ir redzamas senas Polijas  pēdas, tādu mūsdienu Polijā vairs nav.  Mēs vēlamies padarīt Latviju un Latgali pievilcīgāku poļu tūristiem. Ir virkne poļu ceļotāju, kas ir iepazinuši Ameriku, Āziju, Eiropu, un vēlas ieraudzīt kaut ko interesantu un savādāku. Domāju, ka Latgale to spēs nodrošināt. Šodien pasākumā Latgales meistari rāda senās amatu prasmes, kādas Polijā vairs nevar ieraudzīt, piedāvā kulinārā mantojuma produktus un amatnieku izstrādājumus. Prieks, ka poļiem ir liela interese, un paldies Latgales pārstāvjiem par lielisko sniegumu!”, sacīja Latvijas vēstnieks Polijā Edgars Bondars.

Edgars Bondars atzina, ka pusgada laikā ir bijuši vairāki pasākumi, lai tuvinātu Latgali un Poliju. Jūnijā Varšavā notika vēstniecības svētki, kurā piedalījās Latgales amatnieki, augustā Latgalē viesojās Polijas žurnālistu grupa: ”Tas ir milzīgs progress, un es ļoti ceru, ka jau nākamgad Latgale sagaidīs lielāku skaitu tūristu no Polijas.”

Diāna Selecka
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību specialiste
Tel.: 646 07198
e-pasts: diana.selecka@rezeknesnovads.lv

 

 

Nakts putnu vērošana dabas parkā “Numernes valnis”

Kārsavas novada pašvaldība sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvalde un Latvijas Ornitoloģijas biedrību aicina apmeklēt pasākumu “Nakts putnu vērošana dabas parkā “Numernes valnis””, kas norisināsies 8. jūnijā no plkst. 22.00

Ar putnu dzīvi naktī mūs iepazīstinās Dabas aizsardzības pārvaldes speciālists Dagnis Vasiļevskis. Pārgājiena laikā dabas draugi klausīsies putnu balsis un mēģinās saskatīt to īpašniekus.

Pulcēšanās ceļu sazarojumā netālu no norādes “Skatu tornis” pie a/ceļa Salnava – Tilža, koordinātas X-711635, Y-6304927 vai 56.83985 un 27.46979. Apmeklētāji tiek aicināti līdzi ņemt binokļus, kā arī saģērbties atbilstoši laika apstākļiem. Par bērnu drošību, atbildību uzņemas vecāki. Aptuvenais pasākuma ilgums ir paredzēts līdz plkst. 1.00.

Būsim pateicīgi, ja līdz 6. jūnijam informēsiet par dalību pasākumā. Pieteikšanās pa tālruni 29327265 antra.lipska@karsava.lv

Pasākums tiek organizēts projekta “Iepazīsim, lai nosargātu!” ietvaros, to finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Kārsavas novadā tapa vairāk kā 40 putnu būru

Kārsavas novada pašvaldība sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi un Latvijas Ornitoloģijas biedrību 7.aprīlī, rīkoja putnu būru darbnīcu dabas parkā “Numernes valnis”. Pasākums norisinājās Putnu dienu ietvaros un tajā piedalījās teju 50 interesentu.  

Dabas Aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas pārstāvis Dagnis Vasiļevskis iepazīstināja ar putnu būrīšu veidiem dažādām putnu sugām un pastāstīja kā ikkatrs pats saviem spēkiem var izgatavot putnu būri. Gatavojot un uzstādot būri ir jāņem vērā dažas prasības. Jumtam jābūt noņemamam, lai būri varētu regulāri iztīrīt, jo mazie dobumperētāji paši to netīra. Saudzējot kokus, putnu būrus nevajadzētu pie tie pienaglot, bet gan iekārt zarā ar stiepli vismaz 3 metru augstumā, lai pasargātu no plēsējiem.

Pasākuma laikā tika izveidoti vairāk kā 40 putnu būri mušķērājiem, strazdiem un zīlītēm. Daļu no būriem Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieku uzraudzībā jau pasākuma dienā izvietoja dabas parka teritorijā.  Vairākus būrus paturēja pasākuma dalībnieki, lai izliktu tos savā īpašumā.

Kārsavas novada pārstāvji atzīst, ka Putnu dienu pasākums ir izdevies. Cilvēku aktivitāte bija liela, lutināja arī patīkamie laika apstākļi. Apmeklētāji  bija gandarīti un ar lielu prieku veidoja putnu būrus un ieklausījās vadītāju norādījumos.

Paldies visiem, kuri atrada brīvo laiku un iesaistījās Putnu dienas aktivitātē. Paldies Latvijas Ornitoloģijas biedrībai un uzņēmumam PATA kokmateriāli par nodrošināšanu ar būrīšu izgatavošanai nepieciešamajiem materiāliem.   Īpašs paldies Mežvidu pamatskolas audzēkņiem, kuri ieradās dabas parkā kuplā skaitā. Par paveikto labo darbu ir gan prieks, gan gandarījuma sajūta!  Putniņi saviem čaklajiem  draugiem par šo labo darbu noteikti pateiksies vēl vairākus gadus, priecējot viņus ar skaistām dziesmām.

Pasākums tika organizēts projekta “Iepazīsim, lai nosargātu!” ietvaros, to finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Dabas parks “Numernes valnis” kļūst interesantāks apmeklētājiem

 

Pēdējo divu gadu laikā Kārsavas novada pašvaldība sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi un A/S „Latvijas valsts meži” ir pievērsusi īpašu uzmanību pieejamības veicināšanai un tūrisma piedāvājuma dažādošanai dabas parka „Numernes valnis” teritorijā.

Kopdarbā ar Dabas aizsardzības pārvaldi ir ieviesti vairāki ikgadējie pasākumi, lai Kārsavas novada iedzīvotāji un viesi varētu iepazīt aizsargājamo dabas teritoriju kopā ar vides speciālistu, izzināt procesus dabā, kā arī to nozīmi mūsu ikdienas dzīvē. Spilgtākie no pasākumiem ir izzinošās ziemas pastaigas, kukaiņu nakts, sēņu diena un nakts sēņošanas festivāls „Ejom bakuot!”.

Lai veicinātu aktīvās atpūtas attīstību teritorijā šogad tika nomarķēts vietējais velomaršruts nr. 776, kas izved riteņbraucējus pa skaistākajām dabas parka vietām un ļauj izbaudīt Numernes vaļņa pauguraino reljefu. Jūlija sākumā blakus skatu tornim uzstādītas divas koka konstrukcijas, kas ir ieguvušas nosaukumu- zvaigžņu vērošanas krēsli. Dienas laikā atpūtas brīdi ar skaisto panorāmu tajos varēs gūt dabas mīļi, bet tiem, kas vēlas ķert krītošās zvaigznes šie krēsli pavērs dabas parka priekšrocības dienas tumšajā daļā.

Savukārt šī gada gaidītākais pasākums ir vides instalācijas objekta „Uguns”, kura autors ir arhitekts Didzis Jaunzems, atklāšana.  Šis būs viens no pieciem vides objektiem, kas tiks uzstādīti Ziemeļlatgales novados ar īpašu vēstījumu- ieklausīties dabā, cienīt tās teikto, apjaust to, ka cilvēks nav vienīgais dabas iemītnieks un mums visapkārt ir daudz saudzējama un kopjama. Projekts “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” veltīts Latvijas simtgadei. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

 

 Dabas parks „Numernes valnis” ir NATURA 2000 teritorija, kuras lielākā daļa atrodas Kārsavas novadā. Tā ir viena no nedaudzajām vietām valstī, kur sastop sausieņu priežu mežus, kas izveidojušies uz osiem vai osveida vaļņiem. Šeit sastopamas tādas retas un aizsargājamas sugas kā Ruiša pūķgalve, smiltāju esparsete un zāļlapu smiltenīte. Vaļņa pakājē izskalošanās rezultātā ir veidojušās nedaudz kaļķainas augsnes, kas ir piemērota Latvijā aizsargājamai augu sugai – dzeltenai dzegužkurpītei. Dabas parkā sastopami purvaini meži, kā arī tādas aizsargājamās sugas kā spilvainais ancītis un Lēzeļa lipare, četrzobu pumpurgliemezis. Numernes valnis ir viena no bagātākajām meža silpurenes vietām Latvijā.

Vairāk informācijas par vietām, ko apmeklēt Kārsavas novadā, meklējiet visit.karsava.lv.

Vasaras izskaņā Ziemeļlatgalē 5 jauni tūrisma objekti

Ziemeļlatgales pašvaldību kopprojekts „Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” tuvojas grandiozajam noslēgumam, kas izskanēs piecu mākslas darbu atklāšanas pasākumos Baltinavas, Balvu, Rugāju, Viļakas un Kārsavas novados. Sākot ar 28. jūliju līdz pat 9. septembrim pieci dabas stihijām veltītie vides objekti tiks sniegti kā dāvana Latvijas iedzīvotājiem valsts pastāvēšanas simtgadē. 

       Pirmie, kas zemes stihijai par godu veidoto vides objektu „Zeme” atklās 28. jūlijā, būs Baltinavas novads. Atklāšana tiek plānota plkst. 15.00 ar Baltinavas etnogrāfiskā ansambļa uzstāšanos. Tajā piedalīsies arī vides objekta autora SIA „Vasaris” pārstāvji un pasākums tiks bagātināts ar muzikālajiem priekšnesumiem. Vides objektu varēs apskatīt Baltinavas vēsturiskā centra laukumā.

Didža Jaunzema veidoto instalācijas objektu „Gaiss” Balvu pilsētā atklās 5. augustā. Vides objekts ir kā simbolisks koks, kas reaģējot uz gaisa kustību rada mūziku. Ne velti par tā atrašanās vietu ir izvēlēts gleznainais Balvu muižas parks Balvu ezera krastā. Atklāšanas pasākums tiek plānots kā turpinājums šajā dienā notiekošajiem Bērnības svētkiem, kur bērnu čalas papildinās skulptūras radītā mūzika un senatnīgais muižas parks atdzīvosies skaņu stāstā.

Rugāju novada vides instalācijas „Loba doba” idejas autors Ivars Vecāns ir attēlojis visu četru dabas stihiju simbiozi un to varēs apskatīt jau no 12. augusta. Pie Rugāju 1. bibliotēkas plkst. 18.00 ar dāmu vokālā ansambļa dziesmām dabai tiks aizsākts dziesmu un deju festivāls „Dziedu, deju, mana daba tev!”, kas norisināsies atjaunotajā Rugāju brīvdabas estrādē. Festivālā piedalīsies Igauņu ģimenes kapela, dejotāji un kapela no Igaunijas pilsētām Repinas un Viru, Rīgas latviešu biedrības tautas deju ansamblis “Vija”, deju kolektīvi “Iecava”, “Skujene”, “Jumalo”, “Rugāji” un folkloras kopa ”Rekavas dzintars”.

Vides objekts ar nosaukumu „Ūdens”, kuru veidojis mākslinieks Didzis Jaunzems kā levitējošu ūdens lāšu kopumu tiks atklāts Viļakas pilsētā 18. augustā. Viļakas ezera pludmalē no plkst. 18.00 visi tiek aicināti uz atklāšanas svētkiem- pikniku, kur bērniem un pieaugušajiem notiks meistardarbnīcas par dabas tēmu, degustācijas un tiks raidītas īsfilmas par dabas nozīmi mūsu ikdienā. Nesteidzīgo un mierīgo gaisotni papildinās dabas skaņas, kurās klausoties katrs varēs apstāties un aizmirsties savā ikdienas skrējienā.

Noslēdzošais uguns stihijai veltītais vides objekts „Uguns” tiks prezentēts apmeklētājiem dabas parkā „Numernes valnis”, Kārsavas novadā 9. septembrī. Autora Didža Jaunzema ugunskura formā veidotais objekts jau ir ieguvis nosaukumu dabas svētnīca.  No plkst. 17.00 sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi varēs piedalīties dabas izziņas darbnīcās, notiks spēles, konkursi un aktivitātes maziem un lieliem. Apmeklētājus gaida vēl nebijis pārsteigums- koncerts meža vidū, atklājot mūzikas un dabas mijiedarbības spēku.

Projekts “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” veltīts Latvijas simtgadei. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Vairāk informācijas meklējiet: baltinava.lv; balvi.lv; rugaji.lv; vilaka.lv; karsava.lv.

 

Uzsākts Kārsavas novada vēsturisko pētījumu cikls

Kārsavas novada pašvaldība sadarbībā ar domnīcu Creative Museum ir uzsākusi vēsturiskās izpētes projektu, tā gaitā plānots iegūt pilnīgu pārskatu par Kārsavas novada pirmsākumiem un attīstības līniju līdz mūsu dienām. Uz iegūto materiālu bāzes tiks veidots Kārsavas novada muzeja un ekspozīciju stāsts, kā  arī muzeja vizuālā koncepcija.

Maija mēnesī ir noslēgti četri līgumi ar Latvijā pazīstamiem pētniekiem, kuru uzdevums līdz šī gada beigām apkopot informāciju un izstrādāt pētījumu par līgumos noteiktajām tēmām. Visi pētījumi tiek balstīti uz Latvijas un ārvalstu arhīvos pieejamās dokumentācijas, vietas izpētes un reālo notikumu liecībām.

Kārsavas novada arheoloģisko izziņu, kas tiks balstīta uz arheoloģisko pieminekļu un arheoloģisko atradumu izvērtējumu, sniegs vēsturnieks un arheologs Juris Tālivaldis Urtāns. Kārsavas pirmsākumu skaidrojumam un esošo teoriju apstiprināšanai būtiski var izrādīties tieši Salnavas pagasta Rogu Kara kapu- pilskalna padziļināta izpēte. Toms Altbergs, kas ir viens no vadošajiem dzelzceļa attīstības pētniekiem Latvijā sniegs detalizētu un shematisku izklāstu par dzelzceļa rašanos, attīstību un ietekmi uz Kārsavas novadu no Krievijas Impērijas laikiem līdz mūsdienām. Kārsavas novada reliģisko kopienu vēsturi, garīgo un sakrālo mantojumu skaidros Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece Inese Runce. Savukārt Bauskas Muzeja Vēstures nodaļas vadītājs Aigars Urtāns veiks izpēti par Kārsavas ebreju kopienas vēsturi, ebreju gonocīdu,  likteņstāstiem un  atstātā ebreju mantojuma liecībām. Papildus Kārsavas novada pašvaldības domes sēdē tika apstiprinātas vēl divas tēmas, kurām patreiz tiek meklēti atbilstoši pētnieki– Kārsavas novada muižu sistēma un Kārsavas novads 20. gs pirmajā pusē- etniskā daudzveidība.

Kārsavas novada vēsturiskā izpēte notiek projekta „Kārsavas novada tūrisma un amatniecības centrs „Līču mājas” ietvaros, tajā atradīsies Kārsavas novada muzejs, izstāžu zāle, tūrisma informācijas centrs, telpas amatniekiem un mājražotājiem, kā arī iedzīvotāju jaunrades telpas.

 

4 jauni velomaršruti Ziemeļlatgalē

Latvijas apceļotāji, kuri labprātāk izvēlas velosipēdu savas piedzīvojumu garšas radīšanai, šogad tiek īpaši aicināti uz Ziemeļlatgali, kur maija mēnesī tiks atklāti 4 jauni velomaršruti. Tie ir tapuši nesteidzīgam vienas dienas braucienam un veicamie attālumi ir no 19 līdz 30 kilometriem.

Vienā no skaistākajām Kārsavas novada teritorijām- dabas parkā „Numernes valnis” ir nomarķēts velomaršruts nr. 776 ar kopgarumu 30 kilometri. Šis ir ainavisks ceļojums dabas mīļiem, jo lielākā maršruta daļa vijas cauri priežu mežiem īpaši aizsargājamajā dabas teritorijā ar bagātīgo floras un faunas daudzveidību. No skatu torņa, kas atrodas velomaršruta tiešā tuvumā, paveras plašs skats uz Latvijas lielāko bagātību- dabu.

Savukārt Viļakas pilsētā sākas maršruts nr. 777 ar kopējo garumu 19 kilometri. Plūstoši no Latgalei raksturīgās kultūrvēstures iepazīšanas maršruts izved cauri ainaviskajām Ziemeļlatgales teritorijām te no kalna lejā, te atkal augšā un Latvija nemaz vairs nešķiet tik līdzena. Šķērsojot Lozdovas gravas pļavas daba jums liks apstāties un baudīt ziedu pilnā lauka smaržu un brīnišķīgo skatu.

Balvu novadā maijā tiek atklāti divi jauni velomaršruti. Velomaršruts nr. 780 ir 29 kilometrus garš un daļa no tā ved pa veco dzelzceļa līniju Abrene-Sita. Šajā posmā nākotnē tiks labiekārtotas arī vairākas atpūtas vietas un sniegta iespēja ceļotājiem baudīt divvientulību ar dabu. Savukārt Briežuciema aplis ar numuru 781 ir 22 kilometrus garš velomaršruts un tajā ir vairākas leģendām un nostāstiem apvītas vietas, kas aicina velobraucējus izstāstīt savu Ziemeļlatgales stāstu. Tajā ir iespēja  apmeklēt vairākus vietējos amatu meistarus un Latgalei raksturīgās lauku sētas.

Visi velomaršruti ir marķēti dabā un to kartes (arī GPX formātā) ir atrodamas novadu mājaslapās- visit.karsava.lv; turisms.balvi.lv; vilaka.lv.

Kārsavā top tūrisma un amatniecības centrs “Līču mājas”

Kārsavas novada pašvaldība kopš 2015. gada strādā pie ēkas Vienības ielā 64 pārbūves projekta. Ēku ir plānots pārvērst par tūrisma un amatniecības centru, kurā atradīsies Kārsavas novada muzejs, izstāžu zāle, tūrisma informācijas centrs, telpas vietējiem amatniekiem un mājražotājiem un iedzīvotāju jaunrades telpas.

 1. gada 15. aprīlī tika izsludināts iepirkums uz būvniecības ieceres tehniskā projekta  izstrādi  un autoruzraudzību ēkas pārbūvei. Konkursā savus piedāvājumus iesniedza 6 pretendenti, no kuriem uzvarēja SIA “BM-projekts”. Tālāk ar uzņēmumu tika noslēgts līgums par 12 039,50 eiro tehniskā projekta izstrādei un autoruzraudzībai pie tūrisma un amatniecības centra pārbūves.

Pēc pusgada darba tika pabeigts un nodots tehniskais projekts. Tā izstrādes gaitā tika ietverta arī ēkas vēsturiskā izpēte, kuras rezultātā tika noskaidrots ēkas sākotnējais nosaukums “Līču mājas”, kas turpmāk arī būs tūrisma un amatniecības centra oficiālais apzīmējums.

Lai realizētu projekta ieceri, tika meklēti piemērotākie finanšu avoti un 2016. gada otrajā pusē tika nolemts sniegt projektu Latvijas – Lietuvas – Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmā. Sadarbībā ar Baltinavas novadu un Ivjes rajonu Baltkrievijā tika sagatavots un aizvadītā gada decembrī iesniegts projekts “Aktīvas un ilgtspējīgas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas vides radīšana Ivjes, Baltinavas un Kārsavas novados”, kura kopsumma sasniedz 1 miljonu eiro.

Pie projekta sagatavošanas tika piesaistīti eksperti no  SIA “Investīciju Risinājumu Birojs”, ar kuriem tika noslēgts līgums par projekta sagatavošanu 2722.50 eiro apmērā. Kopprojekts ir pozitīvi novērtēts divās kārtās- administratīvajā un atbilstības pārbaudē un tiek virzīts pēdējam posmam- kvalitātes novērtējumam, kura rezultāti varētu tikt publiski paziņoti līdz augusta mēnesim.

Paralēli norit darbs pie tā, lai tūrisma un amatniecības centra „Līču mājas” telpas piepildītu ar Kārsavas novada stāstu un radītu muzeju, kas ne tikai informē, bet arī iesaista novada iedzīvotājus un apmeklētājus izpētes un radīšanas procesā. Šajā etapā pašvaldības komandai ir pievienojusies Ineta Zelča Sīmansone, kas ir cēlusies no Kārsavas, Latvijā pazīstama muzeoloģe un domnīcas Creative museum vadītāja. Līdz šim ir izstrādāta koncepcija Kārsavas novada muzeja izveidei un izkristalizētas tēmas pētījumiem, uz kuru bāzes tiks veidotas muzeja ekspozīcijas.

Šis projekts ir viena no Kārsavas novada pašvaldības ilgtermiņa prioritātēm, lai veicinātu Kārsavas novada atpazīstamību, uzņēmējdarbības attīstību, labklājību un, galvenokārt, Kārsavas novada vēstures un cilvēku likteņu stāstu saglabāšanu.

Kārsavas Mūzikas un mākslas skolā skatāma ceļojošā foto izstāde 

“Latvijas dabas spēks un skaistums”

No 18. aprīļa līdz 19. maijam Kārsavas Mūzikas un mākslas skolā ir skatāma foto izstāde „Latvijas dabas spēks un skaistums”. Aizvadītā gada nogalē Balvu novada pašvaldība projekta “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” ietvaros rīkoja foto akciju, ar mērķi parādīt Balvu, Viļakas, Rugāju, Baltinavas un Kārsavas novadu dabu un tās vērtības.

Foto akcijā tika aicināti piedalīties ne tikai foto profesionāļi, bet arī amatieri. Atsaucība no Ziemeļlatgales iedzīvotājiem un viesiem bija liela, kopumā 21 autors iesniedza 94 fotogrāfijas, no kurām tika atlasītas 30, kas ir skatāmas izstādē.

Aivijas Gritānes, Aigara Mača, Antras Lipskas, Astrīdas Puško, Daigas Morozas, Daiņa Poikāna, Elīnas Ķerģes, Elitas Mozules, Ilutas Keišas, Jāņa Rakstiņa, Jāņa Slišāna, Santas Paegles,  Ritas Keišas, Vilhelma Laganovska un Zinaidas Loginas darbi rotās ceļojošo foto izstādi. Šajās fotogrāfijās Ziemeļlatgale iemūžināta visos četros gadalaikos, parādot gan pavasara palu spēku un vasaras zvaigžņoto nakšu burvību, gan rudens košās krāsas un ziemas baltumu.

Izstādes apmeklētājiem būs pieejams arī projekta ietvaros tapušais “Ziemeļlatgales dabas tūrisma ceļvedis”, kurā atrodamas arī vairākas akcijā iesūtītās fotogrāfijas.

Fotogrāfiju izstāde ir aplūkojama Balvu novada muzejā no 23. marta līdz 15. aprīlim. Pēc izstādīšanas Kārsavā tālāk tā ceļos uz Rugāju novadu, kur būs vērojama no 22. maija līdz 19. jūnijam. Līdz rudenim fotogrāfiju izstāde paviesosies arī Viļakas un Baltinavas novados- informācija par izstādes vietām un darba laikiem būs pieejama novadu mājaslapās.

Satiec savu meistaru Ziemeļlatgalē!

Nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas pasākums „Satiec savu meistaru” 2017.gadā no 31.marta līdz 2.aprīlim notiks jau vienpadsmito reizi. Pasākuma būtība – vēstīt plašākai sabiedrībai par cilvēku, par viņa zināšanām un prasmēm, kas saglabātas un pārmantotas no paaudzes paaudzē. Uz dažādām meistardarbnīcām arī Ziemeļlatgales meistari!

KĀRSAVAS NOVADS

1. aprīlī 15:00 – 18:00 „Večerinka Latgalē”, tautas mūzikas vecmeistaru stāsti un pieredze.

Fotoizstāde „Salnavas tautas muzikanti”

Meistari: kapela „SĀBRI” (Elvīra Bleive, Aija Jurāne, Māris Geidāns, Antons Golubevs, Aivars Zeiļuks), Dainis Ločmelis, Arta Ermīne Galvanovska, Zinaīda Poltanova, Stefānija Ločmele, Tamāra Bukovska

Norises vieta: Salnavas kultūras nams, Liepu iela 1, Salnava, Kārsavas novads

Informācija: Valentīna Kirsanova, tālr.: 29471359; e-pasts: gradela@inbox.lv

BALTINAVAS NOVADS

31. martā 12:30 – 13:30 Rotaļas ar dziedāšanu, ticējumi, mīklas

Meistari: Baltinavas novada etnogrāfiskā ansambļa dalībnieki

Norises vieta: Baltinavas kultūras nams, Kārsavas iela 16, Baltinava

Informācija: Inta Ločmele, tālr.:26571774; e-pasts: antana@inbox.lv

www.baltinava.lv

1. aprīlī 10:00-13:00 Baltie darbi. Seno cepumu gatavošana

Meistari: Inga Briede, Marta Gailuma, Nellija Kivkucāne, Marute Ločmele, Lucija Logina, Aelita Mežale

Norises vieta: Baltinavas novada muzejs, Tilžas iela 7, Baltinava

Informācija: Iveta Gabrāne, tālr.:29134696; e-pasts: iveta_gabrane@inbox.lv

www.baltinava.lv

BALVU NOVADS

31. martā 14:00 Ziemeļlatgales 18.gadsimta beigām raksturīgais tērps – iespēja īsi iepazīt tērpa vēsturi, aplūkot atdarinājumu

Meistari: biedrības „ Ludzas amatnieks”

Norises vieta: Balvu novada muzejs Brīvības iela 46, Balvi

Informācija: Iveta Supe, tālr.:28352770; e-pasts: muzejs@balvi.lv

31. martā 12:00 – 14:00 Koka mākslinieciskā apstrāde

Meistars: Valfrīds Cvetkovs

Norises vieta: Briežuciema tautas nams, Briežuciema pagasts, Balvu novads

Informācija: Valfrīds Cvetkovs, 26617853; e-pasts: mezalezita@inbox.lv

VIĻAKAS NOVADS

31. martā 18:00 – 21:00 Viļakas novada krievu tautasdziesmas, tradīcijas, ansambļa „Sudaruška” tradīciju dokumentēšana

Meistari: folkloras kopas „Egle” un kapelas „Egle” dalībnieki, krievu tautasdziesmu ansambļa

„Sudaruška” teicējas

Norises vieta: Viļakas pilsētas kultūras nams, Pils iela 13, Viļaka

Informācija: Ināra Sokirka, tālr.:26559817; e-pasts: viduci@inbox.lv

1. un 2. aprīlī 11:00 – 16:00 Lupatu deķa (kokaru deča) aušana, apaļo lupatu deķu aušana

„Anneles Zeme”

Meistare: Annele Slišāne

Norises vieta: „Janki”, Zeļči, Šķilbēnu pagasts, Viļakas novads

Maksimālais dalībnieku skaits – 8

Informācija: Annele Slišāne, tālr.:29754060; e-pasts: annele.slisane@gmail.com

 

Aicinām pie meistariem pieteikties iepriekš, jo vairākās norišu vietās apmeklētāju skaits ir ierobežots!

“Satiec savu meistaru! 2017” rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas novadu un pilsētu pašvaldībām.

Ziemeļlatgales novadi izdod dabas tūrisma ceļvedi

Šī gada tūrisma sezonas vadmotīvs Ziemeļlatgalē ir daba un tās vērtību izcelšana. Lai Latvijas apceļotājiem dabas izpētes procesu veidotu bagātīgāku Rugāju, Balvu, Viļakas, Baltinavas un Kārsavas novadi ir izdevuši Ziemeļlatgales dabas tūrisma ceļvedi.

Ceļvedis ved lasītājus caur Ziemeļlatgales aizsargājamajām dabas teritorijām, kas glabā retu augu un dzīvnieku sugu daudzveidību. Daudzas no šīm teritorijām ir pielāgotas dabas mīļiem, bet daļa sargā apkārt esošo vidi no cilvēku ietekmes. Īpaši atzīmējamas teritorijas ir Lubāna mitrājs, dabas parks „Numernes valnis”, Motrīnes ezers, Stiglavas atsegumi, kas aizrauj ar ainavas skaistumu un neskarto dabu.

Ziemeļlatgales dabas pētniekiem ir īpaši veidota sadaļa ar apskates saimniecībām, lai aicinātu iepazīt arī 5 Latgales novadu cilvēkus, kas savās lauku sētās darbojas pēc dabas rituma- no pirts rituālu baudīšanas līdz kārtīgām pusdienām no vietējiem lauku labumiem, it visā ir jūtama cieņa pret vidi mums apkārt. Vēstures pieskaņu Ziemeļlatgales ceļojumā ienes senatnīgie muižu parki, kuru dižkoki glabā gadsimtu noslēpumus un cilvēku likteņu līnijas. Atliek apstāties un ieklausīties, lai sadzirdētu tikai sev domātu stāstu.

Velomīļiem ir apkopoti 4 vietēja mēroga velomaršruti, kas ieved jūs Ziemeļlatgales dzīlēs un 1 reģionālais maršruts, kas piedāvā sajust dzīvi visos 5 Ziemeļlatgales novados, apjūsmojot skaistos un sakoptos laukus un pierobežas kolorītu.

Šajā vasarā Ziemeļlatgales viesus īpaši aicinām savos ceļojumos iekļaut arī piecu unikālu, mākslinieku veidotu vides instalācijas objektu apskati, kas atspoguļos kādu no dabas stihijām- gaiss, zeme, uguns, ūdens vai to simbiozi. Atklāšanas pasākumi solās būt pildīti ar mūzikas skaņām, dabas izziņas procesiem un klusumu, kurā katrs var atklāt savu Ziemeļlatgali.

Ziemeļlatgales dabas ceļvedi var apskatīt un lejupielādēt ŠEIT, kā arī meklēt Latgales tūrisma informāciju centros un Ziemeļlatgales novadu mājaslapās:  visit.karsava.lv; turisms.balvi.lv; http://vilaka.lv/; http://baltinava.lv/; http://rugaji.lv/

Projekts “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” veltīts Latvijas simtgadei. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Aizvadīta starptautiskā tūrisma izstāde “Balttour 2017”

Latvijas tūrisma lielākajā gada pasākumā – starptautiskajā tūrisma izstādē „Balttour 2017”, kas norisinājās 3. – 5. februārī, vienotā stendā Latgales tūrisma iespēju daudzveidību popularizēja Latgales novadu un pilsētu pašvaldību tūrisma speciālisti.
Pateicoties Latgales tūrisma asociācija “Ezerzeme” mērķtiecīgam darbam un Latgales pašvaldību atbalstam, reģiona stendā tika ietverts plašs tūrisma piedāvājums, kas pieejams Latgalē – naktsmītnes, apskates objekti, jauni velo maršruti, tūrisma maršruti, kulinārais mantojums, aktīvā tūrisma iespējas, piedāvājumi ģimenēm ar bērniem, atpūta pie ūdeņiem un dabas objekti. Latgales pašvaldību tūrisma informācijas centru speciālisti izstādes apmeklētājiem bija sagatavojuši jaunus tūrisma materiālus, kas noteikti palīdzēs saplānot ceļojumus uz Latgali. Latgales stendā tradicionāli liela piekrišana bija Latgales keramikai. Visu triju izstādes dienu garumā ap Preiļu keramiķa Raivo Andersona podnieku ripu pulcējās prāvs interesentu skaits. Jo sevišķi bērni aizrautīgi sēdās pie podnieka ripas un pašu rokām darināja savu pirmo meistardarbu. Liela piekrišana bija arī Krāslavas novada zemnieku saimniecības “Kurmīši” piedāvātajām populārajām zāļu tējām. Cienastu Latgales stenda apmeklētājiem bija sarūpējusi Kārsavas novada “Dzīļu” maiznīcas čaklā saimniece un populārās TV pārraides “Īstās latvju saimnieces” dalībniece Aina Barsukova un Šmakovkas dedzinātavas veidotājs Jānis Krivtežs. Muzicējot par jautru omu rūpējās Gunārs Igaunis.


Latgales stenda apmeklētāji šogad īpaši interesējās par atpūtu ģimenēm ar bērniem, atpūtu pie ūdeņiem, aktīvās atpūtas iespējām, par jauniem tūrisma objektiem un naktsmītnēm. Tāpat kā iepriekšējos gados, arī šogad bija interese par dabas parkiem un atsevišķiem dabas objektiem.
Izstādes laikā tika apbalvoti konkursa “Gada cilvēks tūrismā 2016” laureāti. Priecājāmies un no sirds sveicām mūsu kolēģi – Krāslavas TIC vadītāju Tatjanu Kozačuku, kas kļuva par konkursa “Gada cilvēks tūrismā 2016” laureāti nominācijā “Labākais tūrisma informācijas centra vadītājs 2016”. Zīmīgi, ka “Gada cilvēks tūrismā 2016” uzvarētājus nosaka žūrija deviņu cilvēku sastāvā, ko veido tūrisma nozares biznesa eksperti, tūrisma asociāciju vadītāji, aizvadīto gadu laureāti, valsts tūrisma pārstāvji, kā arī “BalticTravelnews.com” pārstāvji. “Gada cilvēks tūrismā 2016” laureāta noteikšanai ir divi kritēriji – sabiedriskā aktivitāte par labu tūrisma nozarei vai inovatīva ideja, kura pozitīvi ietekmē Latvijas tūrisma industriju, veiksmīgs sava aroda meistars. Kopš 2003.gada balva tiek pasniegta jau 14. reizi un tā ir ieguvusi nozīmīgu statusu Latvijas tūrisma nozarē un Latvijas tautsaimniecībā.
Starptautiskā tūrisma izstāde-gadatirgus „Balttour” ir Baltijā nozīmīgākā tikšanās vieta tūrisma profesionāļiem un potenciālajiem tūrisma produktu patērētājiem, kur veidojas jauni kontakti un tiek stiprināta esošā sadarbība, tā ir arī vieta, kur ir iespēja uzrunāt individuālos ceļotājus. Pēc radoša un intensīva darba izstādē gatavosim jaunajai tūrisma sezonai un Latgalē ar prieku gaidīsim tūristus.
Popularizējot tūrisma 2017.gada tūrisma piedāvājumu, šogad jau aizvadītas četras starptautiskās tūrisma izstādes-gadatirgi Somijā, Nīderlandē, Lietuvā un Latvijā. Vēl gaidāms darbs starptautiskajās tūrisma izstādēs Igaunijā un Vācijā – Minhenē un Berlīnē.

Zināmi Ziemeļlatgales vides objektu autori

Ziemassvētku priekšvakarā noslēdzās pēdējā Ziemeļlatgales pašvaldību kopprojekta „Loba doba Zīmeļlatgolā, jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” vides objektu iepirkumu procedūra. Rugāju, Balvu, Viļakas, Baltinavas un Kārsavas pašvaldības ir izvēlējušās autordarbus, kas atspoguļos četras dabas stihijas un to simbiozi, kā arī nesīs vēsti par dabas nozīmi ik katra Latvijas iedzīvotāja dzīvē.

Rugāju novada vides instalācijas “Loba doba” idejas autors Ivars Vecāns ir attēlojis visu četru dabas stihiju simbiozi un pats mākslinieks vides objektu sauc par „Dabas bērniem”. To veido 7 apgleznotu cilvēku silueti, atspoguļojot visu četru stihiju noskaņas- uguns, ūdens, zemes, gaisa krāsas,  motīvus un emocijas.

SIA „Vasaris” pārstāvji Baltinavas novada vides objektu prezentē kā zīmes simbola un zemes faktūras simbiozi vistiešākā un nepārprotamā veidā atveidojot zemes tēlu. Zīmes apjoma virsējā plakne transformējas uzartos zemes laukos. Uzartie lauki simbolizē darbu, kas runā par darba tikumu un Latgales ainavu. Objekta izgaismojums Latvijas karoga krāsās raksturo to, ka piederību Latvijas valstij.

Vides objektu „Ūdens”, kas tiks uzstādīts Viļakas novadā, tās autors- Didzis Jaunzems veidojis kā levitējošu ūdens trauku, kas simboliski uzkrāj zināšanas par ūdens stihiju un nodod tās tālāk vides instalācijas apmeklētājiem. Trauka fasāde veidota no 3 000 nelieliem atspīdošiem plastikāta gabaliņiem ūdens lāses formā, kas šūpojoties rada ūdens viļņu imitāciju. Katra ūdens lāse šūpojas pati par sevi, taču savienojoties vienotā vibrācijā, parāda patieso dabas spēka varenību un simbolizē vienotību, uzsverot kompozīcijas vēstijumu Latvijai tās simtgadē- kopā mēs varam vairāk!

Balvu novada vides objekts „Gaiss” veidots kā simbolisks koks- skulptūra, kas reaģē uz gaisa kustību radot mūziku. Idejas autors Didzis Jaunzems savu darbu veidojis no 500 dažāda garuma nerūsējoša tērauda caurulītēm, kas veido koka lapotni. Ar gaisa kustības palīdzību tiek radītas dažādu tonalitāšu skaņas, kas kopā veido gaisa stihijas simfoniju.

Vides objekts „Uguns”, ko varēs skatīt Kārsavas novada dabas parkā „Numernes valnis” veidota kā skulptūra- paviljons, kas kalpo kā meditācijas un uguns stihijas izziņas vieta dabas parka apmeklētājiem. Mākslinieks Didzis Jaunzems uzsvēris instalācijas formu valodas sasaisti ar uguns liesmu dinamiku, mainību un nokrāsu. Ažūrais koka brusu krāvums veidots sarotējot katru nākamo elementu noteiktā leņķī pret iepriekšējo un kopā veidojot plūdlīniju formas, kas raksturīgas uguns liesmām. 9 liesmas, kas kopā savienojoties veido simbolisku ugunskuru.

Vides objektu atklāšanas pasākumi notiks sākot ar 2017. gada jūlija mēnesi.

Projekts “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” veltīts Latvijas simtgadei. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

 

Ziemeļlatgalē taps 5 dabai veltīti vides objekti

Rugāju, Balvu, Viļakas, Baltinavas un Kārsavas pašvaldības turpina īstenot kopprojektu „Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevi!”. Tiek uzsāktas piecu vides instalācijas objektu, kas atspoguļos un caurvīs četras dabas stihijas, iepirkumu procedūras.  

Sākotnējā idejas izstrādes stadijā, katrs novads izvēlējās konkrētu dabas stihiju, ko simbolizēs tās teritorijā plānotais vides objekts- Kārsavas novads– uguns, Viļakas novads– ūdens, Balvu novads– gaiss, Baltinavas novads– zeme un Rugāju novada objekts simbolizēs visu stihiju mijiedarbību. Vēstījums, ko atklās  vides objekti saviem apmeklētājiem, ir vērsts uz to, lai cilvēki pievērstu uzmanību dabai, kas atrodas apkārt, ieklausītos un cienītu tās teikto. Apjaustu to, ka cilvēks nav vienīgais dabas iemītnieks, bet visapkārt ir daudz saudzējama un kopjama.

Idejas līdzautore Mārīte Orniņa uzsver: ”Mūsdienās ir jāmeklē aizvien jauni un inovatīvi veidi, kā pievērst sabiedrības uzmanību dabas saglabāšanai. Apvienot mākslu un dabu, tā nav nejaušība, bet gan apzināta izvēle parādīt cilvēkiem dabu kā mākslas sastāvdaļu un mākslu kā dabas turpinājumu. Abas šīs jomas ir saudzējamas un neatkārtojamas savā daudzveidībā.”

Pieteikties un iedzīvināt savu skatījumu par dabas un mākslas saspēli, tiek aicināti gan dizaineri, kas savu vietu Latvijas sabiedrībā jau ir pierādījuši, gan jaunie censoņi, kam šī būtu lieliska iespēja ļaut vārdam ieskanēties līdz ar vides objekta stāstu.

Ziemeļlatgales kopprojekta „Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevi!” mērķis ir dabas vērtību atklāšana Ziemeļlatgalē, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi izmantojot inovatīvu vides izglītības un dabas pētniecības pasākumu kopumu, pamatotu ilgtspējīgas attīstības vērtībās, sniedzot ieguldījumu Latvijas dabas vērtību saglabāšanā, iesaistot jaunatni un Latvijas sabiedrību projekta aktivitātēs.

Projekts “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” veltīts Latvijas simtgadei. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

logo_projektam

img

Aicinām piedalīties fotoakcijā un fotoizstādes „Latvijas dabas spēks un skaistums” veidošanā

Foto entuziasti un profesionāļi tiek aicināti iesaistīties projekta “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī” ietvaros rīkotajā foto akcijā “Latvijas dabas spēks un skaistums”.

Tiek gaidītas fotogrāfijas, kas uzņemtas Ziemeļlatgalē – Balvu, Viļakas, Rugāju, Baltinavas un Kārsavas novados un kuras raksturo Ziemeļlatgales piecu novadu dabu un dabas vērtības dažādos gada laikos, ietverot tematiku – četras dabas stihijas: Ūdens, Zeme, Uguns un Gaiss. Iesniegtās fotogrāfijas tiks apkopotas ceļojošajā izstādē, kura visos piecos novados tiks izstādīta līdz 2017. gada septembrim. Fotogrāfiju iesniegšana notiks no 2016. gada 1. novembra līdz 1. decembrim. Informācija par akcijas norisi, mērķiem un fotogrāfiju iesniegšanas nosacījumiem – nolikumā.

Projekts “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!”, Nr.1-08/236/2016, veltīts Latvijas simtgadei un tiek īstenots ar Latvijas vides aizsardzības fonda un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas finansiālu atbalstu.

logo_projektam

img

Ziemeļlatgales pašvaldības mērķtiecīgi attīsta dabas tūrisma piedāvājumu

Latvijas vides aizsardzības fonda administrācija ir apstiprinājusi Rugāju, Balvu,  Kārsavas, Baltinavas un Viļakas novadu pašvaldību kopprojektu „Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!”, kura mērķis ir Ziemeļlatgales dabas vērtību atklāšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi.

Ziemeļlatgale ir bagāta ar mežiem un dabas resursiem, taču šis resurss nav pietiekami apzināts un atklāts iedzīvotājiem un Latgales potenciālajiem viesiem. Lai veicinātu dabas vērtību atpazīstamību Ziemeļlatgalē, nākamā gada tūrisma sezonai tiks izveidots tūrisma ceļvedis „Loba doba Zīmeļlatgolā”, kurā tiks apkopota informācija par dabas teritorijām, īpaši izceļamām ainavām un vietām skaistai atpūtai, velotūristiem noderīga informācija, kā arī pasākumi, kas saistīti ar dabu un, protams, ieteikumi videi draudzīgai atpūtai.

Svarīgs ieguldījums tūrisma jomas attīstībā būs piecu vides instalāciju objektu uzstādīšana katra novada teritorijā. Vides instalāciju objekti paredzēti kā 4 dabas stihiju atspulgi, kas ir uguns, ūdens, gaiss, zeme un tiks iekļauti tūrisma maršrutā kā īpaši apskates objekti jaunajā dabas ceļvedī.  Vides instalāciju objekti, kas simbolizē dabas neaptveramo spēku un skaistumu, darīs Ziemeļlatgali par vēl interesantāku un pievilcīgāku ceļojuma galamērķi.

Savukārt visa gada garumā Rugāju, Balvu,  Kārsavas, Baltinavas un Viļakas novados tiks organizēti vides apziņu veidojoši pasākumi visām paaudzēm, lai palīdzētu Latvijas iedzīvotājiem atklāt Latvijas dabas skaistumu no jauna. Projekta realizācijai piešķirtais finansējums ir 52 tūkstoši eiro un apstiprinātās aktivitātes plānots īstenot līdz 2017. gada septembrim.

Ziemeļlatgales pašvaldības ir noslēgušas sadarbības līgumu par kopēju un mērķtiecīgu darbību, lai veicinātu tūrisma attīstību Ziemeļlatgalē. Dabas tūrisma un velo tūrisma attīstība Ziemeļlatgales teritorijās tiek izvirzīta kā prioritārs uzdevums tūrisma izaugsmei un ilgtspējai.

Projekts “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” veltīts Latvijas simtgadei. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

logo_projektam

Latgalē top jauns pierobežas velomaršruts

Ludzas, Dagdas, Ciblas, Kārsavas un Zilupes tūrisma speciālisti sadarbībā ar Latvijā zināmo velo aktīvisti Santu Paegli ir uzsākuši darbu pie apļveida Pierobežas velomaršruta izveides, kas vedīs caur visiem pieciem novadiem austrumu pirobežā.

Lai pilnveidotu velo infrastruktūru Latgalē un radītu iespēju izbaudīt pierobežas sajūtu visā tās garumā, tika nolemts uzsākt darbu pie nākamā reģionālā maršruta, kas savienotos ar jau nomarķēto velomaršrutu nr. 34 „Rypoj vasals!”, kas tika atklāts maija nogalē Ziemeļlatgalē.

Kā stāsta Ziemeļlatgales tūrisma speciālisti, tad izveidotais velomaršruts „Rypoj vasals!” ir devis lielu ieguldījumu tūristu skaita palielinājumā ne tikai no Latvijas, bet arī Baltijas, Skandināvijas un Vācijas. Velo braucēji novērtē gan maršruta izstrādes kvalitāti, gan arī Latgales skaisto dabu un viesmīlību.

Šobrīd notiek Pierobežas maršruta izpētes process un saskaņošana ar atbildīgajām institūcijām, taču paredzēts, ka Pierobežas velomaršruts varētu tikt prezentēts ikgadējā tūrisma izstādē „Balttour 2017”, savukārt marķēšana dabā tiktu uzsākta nākamā gada pavasarī.

Pierobežas velomaršruts tiks radīts tiem, kurus vilina robežsajūtas, neskartā Latgales daba un tās bagātības, lielais kultūras, vēstures, tradīciju un valodu kopums un, protams, Latgales garšas meklējumi.

Velo stāstus par piedzīvojumiem Latgalē un citiem aktīvās atpūtas pasākumiem Latvijā var lasīt Santas Paegles blogā.

Foto_Everita Borisova

Durvis vēris jauns rekreācijas objekts Kārsavas novadā

Aizvadītajās brīvdienās savas durvis apmeklētājiem vaļā ir vēris vēl viens skaists tūrisma un rekreācijas objekts Kārsavas novada Otrajos Mežvidos, piemājas saimniecībā „Kalniņi”.

Saimniecībā ir izbūvēta mājiņa, ko saimnieki ir nosaukuši par Bišu namiņu. Namiņā ir iekārtotas divas guļamlāvas, zem kurām atrodas bišu stropi ar skrejām ārpusē. Cilvēkam un bitēm tiešās saskares nav, bet dzirdama un jūtama ir bišu zumēšana, kam piemīt nomierinošas un dziedniecikas īpašības. Papildus labsajūtu rada arī smaržas, kas rodas no medus, propolisa, ziedputekšņiem un vaska svecēm. Apdarē ir izmantoti tikai dabiski materiāli- koks un lins, kas uzturēšanos Bišu namiņā padara vēl bagātīgāku.

Papildus tam saimniecība piedāvā arī dažādu veidu bišu produkciju- medu, bišu maizi, skaistas un aromātiskas vaska sveces. Ģimenes ar bērniem tiek iesaistītas arī izzinošās meistarklasēs, apgūstot vaska sveču liešanas tehniku un bišu ikdienas darba ritējumu.

Kontaktinformācija: Vaira Šicāne, sicane@inbox.lv, 26317693.

Atklāšanas pasākuma foto atskats. Foto autore: Antra Lipska

img

Velomaršruts nr. 34 “Rypoj vasals!”

169 km garais velomaršruts ved pa Ziemeļlatgales reģionu un ceļotājus pārsteidz ar savu viesmīlību, sirsnību un nebeidzami skaisto Latgales dabu. Katrai vietai Latgalē ir sava vēsture un īpaša aura – vai tā būtu baznīca, muiža vai viensēta. Posmā no Viļakas līdz Kārsavai maršruts ved tuvu Latvijas – Krievijas robežai, kas vienlaicīgi ir arī Eiropas Savienības ārējā austrumu robeža. Šajā brauciena posmā velobraucējiem līdzi ir jābūt personu apliecinošiem dokumentiem. Velomaršruta „Rupoj vasals!” kartē ir apkopotas Ziemeļlatgales apskates vietas, kā arī naktsmītnes, atpūtas vietas, velo nomas punkti un veloservisi, lai atvieglotu pārvietošanos un plānošanu ceļot gribētājiem.

Velomaršruts “Rypoj vasals!” nr. 34 jau no maija sākuma ir oficiāli pieejams gan tiem, kas brauc iepazīt Ziemeļlatgali, vadoties tikai pēc marķējumiem, gan tiem, kam līdz ir velomaršruta karte.
Velomaršruta kartes var lejupielādēt: http://visit.karsava.lv/turisma-bukleti vai arī paņemt kādā no Latgales tūrisma informācijas centriem.
Lai labi rypoj!

jub

Malnavas koledžai 95 gadu jubileja

Malnavas koledža ir vecākā lauksaimniecības mācību iestāde Latgalē, kura 2016. gadā svin 95 gadu jubileju. Pašlaik Malnavas koledža ir vienīgā pēc Latvijas Lauksaimniecības universitātes, kurā var iegūt 1.līmeņa augstāko profesionālo izglītību lauksaimniecības jomā gan klātienē, gan neklātienē. Malnavas koledžā mācās pāri par 700 izglītojamo: koledžas nodaļā 290 (120- dienas, 170- nepilna laika), profesionālajā vidusskolā- 420.  Malnavas bijušie audzēkņi tiek aicināti uz grandiozām koledžas 95 gadu svinībām, kas norisināsies 2. jūlijā. Vairāk informācijas: www.malnava.lv

Rypoj_vasals

Kārsavas novadā vērienīgi atklāj tūrisma sezonu

Ar vērienīgu visas dienas programmu 21. maijā Kārsavas novadā tiek atklāta tūrisma sezona. Dienas pirmajā pusē kopā ar Ziemeļlatgales kaimiņu novadiem Baltinavu, Balviem, Rugājiem un Viļaku tiks atklāts velomaršruts nr. 34 „Rypoj vasals!” un pēcpusdienā savas durvis vērs vaļā „Latgolys šmakovkys” dedzinātava ar skanīgu atklāšanas festivālu.

Ziemeļlatgales velomaršruta „Rypoj vasals!” atklāšana notiks plkst. 11.00 piecos Ziemeļlatgales novados. Kārsavas novada velo braucēji un ciemiņi tiek aicināti pulcēties pilsētas skvērā un pēc svinīgās lentas griešanas piedalīties aizraujošās foto- velo orientēšanās sacensībās „Rypoj Kuorsovys nūvodā!”. Komandas 3 cilvēku sastāvā tiek aicinātas piedomāt arī pie sava un velosipēdu vizuālā noformējuma, par kuru varēs saņemt īpašas balvas. Dalībniekus sagaida jautri uzdevumi un iespaidiem bagāta sestdiena, baudot Kārsavas novadu ar veloātrumu. Plašāka informācija 29327265, turisms@karsava.lv.

Savukārt pēcpusdienā Malnavas muižas teritorijā norisināsies „Latgolys šmakovkys” dedzinātavas atklāšanas festivāls. No plkst. 15.00 lauku labumu tirgotāji būs saveduši svaigākos un gardākos pašu ražotos produktus gan gaļu, gan sierus, gan brūvētu alu, ko piedāvāt pasākuma apmeklētājiem. Plkst. 18.00 tiks atklāta „Latgolys šmakovkys” dedzinātava un pēc svinīgā brīža Baltinavas teātris „Palādas”, turpat pagalma estrādē, rādīs slaveno izrādi „Ontons i Anne” pēc kuras varēs gatavoties zaļumballei kopā ar muzikantu Zinti Krakopu.

Ieejas maksa uz „Latgolys šmakovkys” dedzinātavas atklāšanas festivālu ir 7.00 eiro un apmeklētāji ar iegādāto biļeti festivāla teritorijā un ārpus tās var brīvi pārvietoties visā dienas garumā. Plašāka informācija latgalessmakovka.lv.

lauku.celotajs

Akcija “Atvērtās dienas laukos” Kārsavas novadā

Lauku ceļotājs aicina jūs piedalīties akcijā “Atvērtās dienas laukos”, kas notiks 2016. gada 14. maijā.

Akcijas mērķis ir popularizēt Latvijas laukus, laukos audzētus, ražotus, gatavotus produktus, pakalpojumus, kā arī ieinteresēt lielu un mazu pilsētu iedzīvotājus 1 dienu doties prom no pilsētas, lai iepazītu Latvijas lauku dzīvi, nobaudītu lauku labumus, atrastu saimniecības, no kurām iegādāties laukos audzētus un ražotus produktus, kā arī izbaudītu aktivitātes un sajūtas, ko var piedzīvot Latvijas laukos.

Lauku ceļotāja akcijas ietvaros 14. maijā dalībniekiem ir iespēja apmeklēt topošo „Latgolys šmakovkys” dedzinātavu un piedalīties degustācijā. Dalības maksa 5.00 eiro (pieteikties var pa tālr. 28321856). Plašāka informācija šeit.

flays

Latgolys šmakovkys dedzinātavas atklāšanas festivāls

Dadzynuotovys saiminīks Juoņs Krivtežs aicynoj 21. majā dūtīs iz Kuorsovys nūvodu, Malnovu – “Latgolys šmakovkys” atkluošonys svātkim, kur varēs baudeit izslavietū latgalīšu gasteibu, degustēt pošdzeitū šmakovceņu, gordi paēst, izasmīt Baļtinovys teatra “Palādas” komedejizruodē “Ontons i Anne” i laistīs jestrūs daņčūs bičkā.
Kuorsovys nūvoda Malnovys muižys pīnuotovys ākā 21. majā tiks atvārta “Latgolys šmakovkys” dadzynuotova. Šmakovkys tradicejis Malnovā ir dzymušys 1827. godā, kod grafa Nikolaja Šadurska laikā tyka uzcalts pyrmais brūzs. Nu tuo laika recepts nav byuteigi pasamainejs, šmakovka tīk taiseita nu Latvejā augušim gryudim i pošu sātys īsola. “Latgolys šmakovkā” byus īspieja paraudzeit jau senejūs laikūs nūsleipātys garšys.

Gosti teikt aicynuoti plkst. 15.00 pi “Latgolys šmakovkys” dadzynuotovys iz sātys ražuotuoju tiergu, kur varēs i paraudzeit, i nūpierkt gordus kiupynuojumus, sīrus, maizi i cytus Latgolā izlūluotus gordumus.
Plkst. 18.00 nūtiks svineiga atkluošona, kur degustacejuos byus īspieja izgaršuot Latgolys šmakovku i seviški sagataveituos uzkūdys.
Latgalīšu humora mīļuotuojim plkst. 19.00 byus īspieja izasmīt Baļtinovys teatra “Palādas” izruodē “Ontons i Anne” – koloriti personaži, lauku cylvāku seikstums i humora dzierksts.
Dīnys nūslāgumā, plkst. 22.00 gosti meilai aicynuoti izbaudeit daņčus i ļustis bičkā, kur spieļuos Zintis Krakops.

Īejis moksa vysys dīnys izklaidis pasuocīnim 7 eiro. Vairuok informacejis par pasuocīni: www.latgalessmakovka.lv.

Velo

Ziemeļlatgales velomaršruta “Rypoj vasals!” atklāšana

Velomaršruta „Rypoj vasals!” atklāšanas dienā, 21. maijā, Balvu, Viļakas, Kārsavas, Baltinavas un Rugāju novadi ir sagatavojuši grandiozu pasākumu programmu ne tikai aktīvajiem velo braucējiem, bet arī citu sajūtu baudītājiem Ziemeļlatgalē. Svinīgais velomaršruta nr. 34 atklāšanas brīdis Ziemeļlatgalē notiks plkst. 11.00, kad katrā novadā tiks griezta svinīgā lente un palaisti braucienā pirmie velosipēdisti.

Kārsavas novadā uzreiz pēc Ziemeļlatgales velomaršruta atklāšanas notiks foto velo orientēšanās sacensības „Rypoj vasals Kuorsovā!”, kura gaitā komandas iepazīs Kārsavas pilsētu un tuvējo apkārtni, pildot atjautīgus uzdevumus un atraktīvi pavadot laiku. No plkst. 15.00 visi tiek aicināti uz Latgolys šmakovkys dadzynuotovys atklāšanas festivālu, kura programmā ir gan mājražotāju labumu tirgus, Baltinavas teātra „Palādas” izrāde „Ontons i Anne”, svinīgā atklāšana un zaļumballe līdz rīta gaismai ar Zinti Krakopu.

Balvu pilsētā pēc plkst. 11.00 gan mazi, gan lieli ir aicināti uz parādes velobraucienu „Pretī vasarai”, kur īpaši tiks sveikti tie, kas piedomājuši pie sava un velosipēda vizuālā tēla. Savukārt plkst. 11.50 interesenti tiek aicināti doties velomaršruta „Rypoj vasals!” atklāšanas braucienā no Balviem līdz Rugājiem, kurā ir iekļautas arī vairākas atpūtas vietas nesteidzīgajiem, bet sportiskie velo braucēji, kam rezultāts ir no svara plkst. 11.40 tiks dots starts velobraucienam „Balvi- Rugāji”ar kopējo garumu 18 km. No plkst. 12.00 Balvu pilsētas parkā bērniem un viņu vecākiem tiks organizētas velo stafetes un aktīvā pēcpusdiena. Dienas programmas nobeigumā no plkst. 20.00 Balvu novada muzejā plaša programma „Kas ir aiz durvīm?” Muzeju nakts ietvaros.

Viļakā jau no plkst. 9.00 notiks lauku labumu tirdziņš, kurā īpaši aicināti ierasties pircēji ar velosipēdiem. Savukārt pēc svinīgās velo maršruta atklāšanas notiks velo brauciens uz Medņevas pagasta centru, Semenovu, kur visus sportiskos braucējus sagaidīs aktivitātes jautrai pēcpusdienai Ziemeļlatgalē. Viļakas novada muzejā no plkst. 19.00 Muzeju nakts programma „Jaunas durvis atveras tikai tad, kad vecās aizveras”.

Baltinavā ar lentas griezšanas brīdi tiks atklāts orientēšanās brauciens pa Baltinavas ielām, izzinot vēl nezināmo par mazāko Latvijas novadu un izbaudot Baltinavas novada viesmīlību.

Rugājos pavasara gadatirgus rosība būs jūtama jau no plkst. 9.00, šeit aicināti velo sportisti iestiprināties ar lauku labumiem pirms aktīvā dienas cēliena. Rugāju parka teritorijā no plkst. 10.00 bērni un jaunieši varēs vērot un paši piedalīties riteņbraukšanas paraugdemonstrējumos ar šķēršļu joslu, savukārt Rugāju parkā paralēli notiks arī atjautības spēles un viktorīna „Zini vai mini Rugāju novadu”, īpaši aicinātas ģimenes. Pēc svinīgās atklāšanas notiks velo orientēšanās sacensības 18 km garumā pa Rugāju novadu un vakarā no plkst. 20.00 Rugāju novada muzejs aicina uz Muzeju nakts programmu.

Līdz 1. maijam SIA “Sports S” uzstādīs Ziemeļlatgales velomaršruta nr. 34 “Rypoj vasals!” velo norādes Kārsavas, Baltinavas, Balvu, Rugāju un Viļakas novadu teritorijās, kopumā 180 norāžu zīmes.

IMG_9684

Latgaliešu audēju kopas „Mozaīka” deķu stāsts

Kārsavas novada, Mērdzenes audēju kopa „Mozaīka” ir vairāku aktīvu sievu apvienība, kuras savā brīvajā laikā auž lupatu deķus, ieliekot tajos ne tikai savu personīgo stāstu, bet arī autentisko Latgales krāsu izjūtu un tradīciju spēku.

Stāsts par audēju kopas „Mozaīka” grīdas deķiem var sākties ar kvalitātes zīmogu, kas ir ieausts katrā šo sievu darinājumā. Skurpulozi tiek piemeklēti tikai kokvilnas audumi, kuri tālāk tiek sagriezti un satīti skaistos krāsainos kamolos un no šiem kamoliem top unikāli, vienā eksemplārā pieejami grīdas deķi. Pavediens kļūst par daļu no audekla un audekls kļūst par etnisku mājas dekoru.

Un tad nāk krāsas, tik latgaliski pierastas, kas runā par Latgales zilajiem ezeriem un upēm, kas pavasaros met putu vilni, vai priežu mežu, kas katrā mājā var ienest svaigumu un dabas klātesamību. Ir arī košie toņi, tie stāsta par garšu un raksturu, kas piemīt Latgalei, par to īpašo, par tikai mums raksturīgo, par uguni un degsmi, par spītu un izturību.

Katrs šajā austajā grīdas deķī var izlasīt savu stāstu un atrast savu spēka avotu. Svarīgais ir glabāt šo latviešu tautas nemateriālo kultūru, kas laikam līdz ir nesusi stāstu par pamatvērtībām. Tradicionālie lupatu deķi iederas gan modernos interjeros, gan brīvā dabā piknikā, gan lasot grāmatu uz palodzes vai ķerot pirmos saules starus, jo stāsts jau ir par tevi.

Aušana ir viena no vecākajām mākslas nozarēm pasaulē, kas ir pazīstama kopš seniem laikiem. Mūsdienās aušana kā arods ir aizvietots ar jaunākām un modernākām nodarbēm, taču līdz ar to ir zudusi arī šī audumu un rakstu identitāte. Vēl gadus 100 atpakaļ pēc auduma varēja noteikt ne tikai vietu no kuras nāk cilvēks, bet arī to, kas ir viņš pats un kādu vērtību viņš nes. Pateicoties stiprām un tradīcijās balstītām ģimenēm aušanas amata prasmes no paaudzes paaudzē ir pārmantotas vēl daudzviet Latgalē, kas rada arī mums iespēju saglabāt un izcelt Latgales un Kārsavas novada identitātes daļu.

 

_MG_7591

Satiec savu meistaru Ziemeļlatgalē!

No 1. līdz 3. aprīlim Ziemeļlatgales amatu meistari vērs durvis vaļā ne tikai uz savām saimniecībām, bet arī zināšanām un prasmēm, kas ir pārmantotas no paaudzes paaudzē, lai akcijas „Satiec savu meistaru” dalībnieki izzinātu Ziemeļlatgales kultūrvēsturisko mantojumu un tā vērtības.

Kārsavas novada Malnavas „Dzīļu” maiznīcā saimniece Aina Barsukova savas durvis vērs vaļā mācekļiem gan 1. un 2. aprīlī, gan arī 3. aprīlī no plkst. 10.00, lai aicinātu uz maizes degustāciju un maizes tapšanas procesa izziņu un kopīgi ceptu gardu svētku kūku. Maiznīca „Dzīles” ir kultūras zīmes „Latviskais mantojums” nesēja, kas ikdienā popularizē latviešu dzīves ziņu un tradīcijas.
Baltinavas novada etnogrāfiskais ansamblis 1. aprīlī no plkst. 12.00 ciemos gaida tos, kuri vēlas mācīties latviešu tradicionālās rotaļdejas, pavadīt atjautīgu pēcpusdienu minot mīklas, izzinot seno latviešu dzīves ritējumu caur paražām un sakāmvārdiem. Savukārt redzēt Latvijas mazākā novada spēku ieadītu cimdu rakstos var apciemojot Baltinavu arī 2. aprīlī no plkst. 13.00, kad cimdu adītājas no Baltinavas, Balviem, Rugājiem, Rēzeknes, Viļakas un Kārsavas pulcēsies Baltinavas novada muzejā, lai mācītu adīt Ziemeļlatgales cimdus.
Balvu novada Briežuciema pagasta tautas namā 1.aprīlī plkst. 14.00 meistars Andris Ločmelis aicina uz neierastu nodarbi- ādas apstrādes meistardarbnīcu, kur katrs varēs izmēģināt savu roku skaistumlietu radīšanā. Tilžā 1. aprīlī no plkst. 10.00 notiks meistardarbnīca “Spilvenu pasaule”, kuras laikā katrs apmeklētājs varēs sev izgatavot adītu, tamborētu vai izšūtu spilvenu, ko likt pagalvī. Kā arī būs iespēja iepazīt Lielvārdes jostas rakstu zīmes un piedalīties Lielvārdes jostas aušanā. Sestdien, 2. aprīlī, Balvu Novada muzejā no plkst. 10.00 būs iespēja gūt pieredzi cimdu adīšanā. Piedalīsies meistares no Balvu, Baltinavas, Viļakas, Rugājiem. Varēsiet gan praktiski apgūt dažādas adīšanas tehnikas, gan iepazīt Ziemeļlatgales cimdu rakstus ekspresizstādē.
Rugāju sieviešu biedrība „Ūdensroze” 1. aprīlī no plkst. 10.00 uzņem mācekļus, lai izzinātu cimdu adīšanas tradīcijas Latgalē, kā arī iemācītos adīt Latgales etnogrāfiskos cimdus. Savukārt Viļakas novada Medņevas pagasta folkloras kopa „Egle” 1. aprīlī no plkst. 13.00 aicina uz dikti gardu meistardarbnīcu- godu saldumu gatavošanu. Saldummīļi varēs iemācīties gatavot latgaliskos godu saldumus, tādus kā „žagariņi”, „rozītes”, „austiņas” un protams cept īstu lauku torti.
Vairāk informācijas par akciju „Satiec savu meistaru”, kā arī norises vietas un laikus meklē: http://www.satiecsavumeistaru.lv/

IMG_3802

Maiznīcas “Dzīles” saimniece Aina Barsukova LTV šovā Īstās latvju saimnieces” izvirzās vadībā kopā ar Maizes muzeja dibinātāju Viju Kudiņu

Ciemojoties pie Ainas Dzīļu mājās namamāte savām viešņām galdā cēla patiesi grandiozas vakariņas muižnieku stilā, kas vienaldzīgu neatstāja nevienu. Ēdienu receptes un pilnu raidījumu varat noskatīties www.lsm.lv.

Aina ir Kārsavas novada Malnavas pagasta “Dzīļu” saimniece. Ļoti moderna saimniece vienā no attālākajiem Latvijas nostūriem, apmēram 280 km no Rīgas. Viņas māja ieguvusi sakoptākās sētas titulu. Aina savā pagalmā rīko amatnieku tirdziņus, cep maizi un kūkas un ir ļoti pašpārliecināta par sevi un Latgali. Interesanti, ka aizvadītajā vasarā sestdienās sākusi rīkot brančus (braunagus) — tūristiem ļoti patīk, bet vietējie skatoties ar aizdomām. 2015. gadā “Dzīles” ieguva Kultūras ministrijas apbalvojumu — kultūras zīmi “Latviskais mantojums”.

Kāzas Ziemeļlatgalē

Balvu, Rugāju, Kārsavas, Baltinavas un Viļakas novados top jauns piedāvājums “Kāzas Ziemeļlatgalē”

Balvu, Rugāju, Kārsavas, Baltinavas un Viļakas tūrisma speciālisti veido jaunu piedāvājumu “Kāzas Ziemeļlatgalē”, kurā tiks apkopota informācija par viesu namiem, ēdināšanas pakalpojumiem, fotogrāfiem, folkloras kopām, kāzinieku izklaides vietām un vietām skaistām foto sesijām. Ja Tu vari piedāvāt kāda kāzas padarīt skaistākas, sazinies ar mums. Sūti informāciju: turisms@karsava.lv; turisms@balvi.lv; turisms@vilaka.lv; marite.ornina@rugaji.lv.

Boņuks

Kārsavas novada pašvaldības projekts “saREDZI latgalīšu volūdu” iegūsts “Boņuku 2015”

28. februārī, Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, svinīgā ceremonijā, klātesot Latvijas Republikas Kultūras ministrei Dacei Melbārdei, tika paziņoti Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks 2015“ saņēmēji – īpašākie notikumi, aktivitātes un ļaudis latgaliešu kultūrā 2015. gadā.
Literatūras kategorijās balvu par labāko sniegumu literatūrā saņēma Anita Mileika (par dzejas krājumu „mūžīgā nepārtikusī stirna“), bet par 2015. gada labāko izdevumu/grāmatu atzīts pasaules literatūras klasikas,, Luisa Kerola „Alise Brīnumzemē“ tulkojums latgaliski „Alise Breinumu zemē.
2015. gads bijis ražīgs latgaliešu mūzikā, jo īpaši daudz un kvalitatīvu izdevumu sarūpēts tautas mūzikas laukā. Kā gada debitanti balvu saņēma grupa „Tautumeitas“, kas ar dziesmas “Aņņeite” video versiju laurus plūca arī kategorijā “Labākais mūzikas video”. Trešo gadu Boņuka balva tiek pasniegta nominācijā “Labākais sniegums akadēmiskajā mūzikā”, kurā šī gada uzvarētājs ir Andrejs Selickis ar Latvijas Radio kora jubilejas koncertā pirmatskaņoto dziesmu „Šyupeļdzīsme Jēzum“. Balvu par labāko 2015. gada sniegumu šlāgermūzikā saņēma Ansis Ataols Bērziņš par albumu „Pasaver“, bet etnoroka grupas “Laimas Muzykanti” sniegums tika atzīts kā labākais tautas mūzikā. Balvu nominācijā “Labākais sniegums alternatīvajā mūzikā” par savu debijas albumu „Ašņa dasys“ saņēma poētiskā roka apvienība „Kapļi“, bet par labākajiem latgaliešu pop/rock mūzikā arī šogad atzīta grupa “Dabasu Durovys”. Latgaliešu kultūras gada balvā nominācijā “Radio hits” tiek noskaidrota arī Latvijas radio stacijās spēlētākā latgaliešu dziesma (spēlēta vismaz 3 radio stacijās) un pēc LaIPA datiem 2015. gadā visvairāk radio stacijās skanējusi tieši grupas “Dabasu Durovys“ dziesma „Pādys“.
Visplašākā balvas sadaļa jau tradicionāli ir par sabiedrisko aktivitāti un sasniegumiem jeb “Sabiedrība un kultūra”. Pie gada amatnieka/saimnieka goda tika Artis Logins, kurš jau daudzu gadu garumā popularizē latgaliešu literatūras un mūzikas izdevumus, ir latgaliskākā Daugavpils veikala „O! Marta“ un latgaliešu internetveikala taiseitslatgola.lv saimnieks. Kā gada sniegums vizuālajā mākslā atzīta tēlnieka Gļeba Panteļejeva darbu izstāde „Latgales rapsodija“, bet kā gada sniegums skatuves mākslā godināts festivālā „ORGANismi“ tapušais uzvedums „Saule. Bērni. Rainis“. Kategorijā “Gada sniegums audiovizuālajā mākslā” balvu saņēma biedrības „Bruoli un Muosys“ projekts „Latgaliešu valodas apmācību video“.

Balva par latgaliešu valodas popularizēšanu tika Kārsavas novada domei ar projekta „saREDZI latgalīšu volūdu“ 2. daļu, kurā turpināts novadā izvietot latgaliskas ielu norādes.
Pilsētā tiks uzstādītas 195 ielu norādes – ielu nosaukumi būs gan latviešu, gan latgaliešu literārajā valodā, kas akcentē novada latgaliskās tradīcijas un valodas bagātību. Pirmā „saREDZI latgalīšu volūdu” projekta ietvaros ielu zīmes tika uzstādītas Kārsavas novada pagastu centros un tas ir radījis daudzas pozitīvas atsauksmes gan no iedzīvotājiem, gan no novada apmeklētājiem.

Pērn iedibinātās nominācijas „Par latgaliešu kultūras popularizēšanu Latvijā un pasaulē“ laurus plūca apgāda „Mansards“ izdevums „Ludzas igauņu pasakas“, kura pieskaras arī īpašai Latgales kultūrvēstures daļai – igauņu apdzīvoto teritoriju mantojumam. Pērnais gads latgaliešu kultūrā nesis vēl vienu jaunu vietu, kurā notikt arī latgaliskiem pasākumiem – atjaunoto Lūznavas muižu, kura saņēma balvu nominācijā „Gada notikums“. Jau ziņots, ka šogad par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā Boņuku saņēma prāvests, kultūrvēsturnieks un sabiedriskais darbinieks Alberts Budže, bet kā 2015. gada cilvēks kultūrā sumināta pasaulē atzītā un Latgalē mīļā ērģelniece Iveta Apkalna.
Ceremoniju bija iespējams piedzīvot ne vien klātienē, Latgales vēstniecībā GORS, bet arī tiešraidē, ko nodrošināja lietotne LMT Straume, kurā ikvienam interesentam būs pieejams arī ceremonijas video ieraksts: http://straume.lmt.lv/lv/kultura/kultura/bonuks/1844
Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” mērķis ir veicināt latgaliešu kultūrvides saglabāšanu un attīstību, kā arī apkopot un godināt spilgtākos un nozīmīgākos sasniegumus latgaliešu kultūrā pagājušā gada griezumā. “Boņuks 2015” norisi atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rēzeknes pilsētas dome, Rēzeknes novada dome, Daugavpils novada dome, Dagdas, Līvānu, Ludzas, Balvu, Baltinavas, Ciblas, Kārsavas, Viļakas un Rugāju novadu pašvaldības, Nacionālais kino centrs, biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība“ un Latvijas Mobilais telefons.

 

Foto_Linda Biseniece Mieriņa

20. februārī norisināsies vēl nebijis pasākums „Izbaudi ziemu Ziemeļlatgalē”, kura ietvaros, visas dienas garumā, Balvu, Viļakas, Kārsavas un Baltinavas novados notiks ziemīgas aktivitātes.

Balvu novadā bišu saimniecībā „Silaunieki” varēs gatavot vaska sveces smaržīgiem un gaišiem vakariem, zirgu sētā „Kapulejas” varēs izvizināties uz nebēdu, gan zirga mugurā, gan kamanās. Savukārt Briežuciema seno amatu meistari izvedīs jūs Meteņiem un ziemai raksturīgās dejās un rotaļās, kas aizraus gan lielus, gan mazus un uzcienās ar svaigi ceptu maizi un gardu zāļu tēju, kamēr citi apgūs iemaņas aušanas arodā. Balvu muzeja durvis būs atvērtas visiem apmeklētājiem, lai stāstītu par Ziemeļlatgales tradīcijām, kultūrvēsturi, senajiem amatiem un kultūrvidi, kā arī izmēģinātu digitālās ekspozīcijas.
Viļakas novadā jau no agra rīta varēs iepirkties Lauku labumu tirdziņā, bet tie, kas ir cīruļi pēc dabas, tiek gaidīti uz Tepenīcas ezera atklāto Zemledus makšķerēšanas čempionātu. Anna Āze savā Meža ekspozīcijā stāstīs un iesaistīs jūs dabas izpētes procesā, kā arī izvedīs nelielā pastaigā pa mežu. Kultūrvēstures sētā „Vēršukalns” varēs piedalīties maizes cepšanas procesā īstā lauku krāsnī, baudīt tiko ceptu maizīti un klausīties stāstos par latgaliešu dzīvesziņu. Meža labumu ciemā varēs degustēt meža gardumus, gatavot ziepes, dekupāžu uz skaidām kā arī iegādāties kādu Meža mātes labumu.
Kārsavas novadā kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistu dosimies dabas parkā “Numernes valnis” vērot dabu ziemā un interaktīvā veidā atklāt dažādus dabas noslēpumus. Pēc patīkamas pastaigas svaigā gaisā Malnavas maiznīcā „Dzīles” jūs gaidīs saimniece Aina, lai pabarotu ar Latgales kulināro pērli- asuškām un piedāvātu meistarklases maizes cepšanā. Salnavas muižas parks visas dienas garumā būs piepildīts ar sportiskām aktivitātēm, tiks rīkots atklātais hokeja turnīrs un organizētas atraktīvas izdarības sniegā, bet tos, kas nosaluši gaida silta tēja un garda putra.
Tiem, kas vēl nav bijuši mazākajā Latvijas novadā- Baltinavā, ir lieliska iespēja piedalīties orientēšanās pasākumā „Iepazīsti Baltinavu” un kļūt par šī skaistā Ziemeļlatgales novada ekspertu. Baltinavas novada muzejā tiks rīkota ziepju meistardarbnīca, kur varēs izgatavot sev burvīgu un smaržīgu dāvanu.

Dienas noslēgumā visi tiek aicināti uz pasākumu kultūras mantojuma centrā Upīte, kur kopā ar folkloras kopu „Upīte” iesim dančos un rotaļās. Savukārt līdz rīta gaismai liks dancī lekt jaunā un talantīgā latgaliešu jauniešu grupa „Unknown artist”.Flajeris1Flajeris2

 

 

Foto Edīte Husare

„Rypoj vasals!”- Latgalē  pirmais marķētais velomaršruts

Vidzemes Tūrisma asociācija piešķīra 34. numuru pirmajam reģionālajam velomaršrutam Latgales teritorijā, kas tika izveidots sadarbojoties Kārsavas, Baltinavas, Rugāju, Balvu un Viļakas tūrisma speciālistiem. Velomaršruta kopējais garums ir 169 km un tā atklāšanas pasākums tiek plānots šī gada 21. maijā.

169 km garais velomaršruts ved pa Ziemeļlatgales reģionu un ceļotājus pārsteidz ar savu viesmīlību, sirsnību un nebeidzami skaisto Latgales dabu. Katrai vietai Latgalē ir sava vēsture un īpaša aura – vai tā būtu baznīca, muiža vai viensēta. Posmā no Viļakas līdz Kārsavai maršruts ved tuvu Latvijas – Krievijas robežai, kas vienlaicīgi ir arī Eiropas Savienības ārējā austrumu robeža. Šajā brauciena posmā velobraucējiem līdzi ir jābūt personu apliecinošiem dokumentiem. Velomaršruta „Rupoj vasals!” kartē ir apkopotas Ziemeļlatgales apskates vietas, kā arī naktsmītnes, atpūtas vietas, velo nomas punkti un veloservisi, lai atvieglotu pārvietošanos un plānošanu ceļot gribētājiem.

Aizvadītajā gadā Kārsavas, Baltinavas, Rugāju, Balvu un Viļakas pašvaldības noslēdza sadarbības līgumu par kopēju un mērķtiecīgu darbību, lai veicinātu tūrisma attīstību Ziemeļlatgalē. Lauku tūrisma un velo tūrisma attīstība Ziemeļlatgales teritorijās tika izvirzīts kā prioritārs uzdevums tūrisma izaugsmei un ilgtspējai. Ziemeļlatgales tūrisma speciālisti sadarbībā ar SIA „Sports S” vadītāju Santu Paegli izstrādāja pirmo Latvijā apļveida maršrutu marķētu abos virzienos, kas iet cauri visiem pieciem novadiem. Marķēšana dabā tiek plānota pavasara sākumā, lai uz tūrisma sezonas sākumu Ziemeļlatgales var uzņemt pirmos velo tūristus. Paralēli tiek turpināts darbs pie vietējās nozīmes maršrutu izstrādes lai ceļotāji varētu iepazīt vairāk arī katru Ziemeļlatgales novadu atsevišķi.

Īpaši būvētu veloceliņu tikpat kā nav, tāpēc riteņbraucējs kā satiksmes dalībnieks brauc pa ceļiem. Velomaršruts lielākoties ved pa asfaltētiem ceļiem, bet ir jāsadzīvo arī ar putekļiem uz grants seguma. Braucot pa maršrutu, iespējams izbaudīt skaistos lauku skatus, kur debesis saplūst kopā ar labības druvām, izbaudīt mežu sniegto ēnu karstajās vasaras dienās, kā arī vietējo tradīciju klātesamību. Optimālā velosezona maršrutam ilgst no maija līdz septembrim.

Ziemeļlatgales velomaršrtuts „Rypoj vasals!” tiks prezentēts 5. februārī starptautiskajā tūrisma izstādē „Balttour 2016”, kas ikgadu  notiek Rīgā, Ķīpsalas starptautiskajā izstāžu centrā.

Savukārt velo kartes elektroniskā formātā tuvākajā laikā būs iespējams lejupielādēt Ziemeļlatgales tūrisma lapās: visit.karsava.lv; turisms.balvi.lv; www.vilaka.lv; www.baltinava.lv; www.rugaji.lv.

Ielūgums (2)

2015. gada tūrisma sezona ir parādījusi, ka Kārsavas novads ir viens no Latgales straujāk augošajiem novadiem tieši tūrisma jomā.

Novada apmeklētāju skaits salīdzinājumā ar 2014. gadu ir palielinājies par 55%, kas ir pateicoties tādiem tūrisma objektiem kā maiznīca „Dzīles”, dabas parks „Numernes valnis”, Kārsavas novada sakrālās pērles – Malnavas katoļu baznīcas un Kārsavas pareizticīgo baznīca kā arī kultūrvēstures mantojumam, kas mājo Malnavas muižā.
2015. gada lielākie un redzamākie sasniegumi tūrisma jomā ir mājaslapas visit.karsava.lv izveide, kurā ir apkopota aktuālā informācija par tūrisma objektiem, naktsmītnēm, atpūtas vietām kā arī pasākumiem novada teritorijā. Kā otro var minēt ilgtermiņa projektu par amatniecības un tūrisma centra „Līču mājas” izveidi Vienības ielā 64a, kurā nākotnē taps gan novada muzejs, gan izstāžu zāles, gan savu vietu radīs novada mājamatnieki. Veiksmīgas Kārsavas, Baltinavas, Rugāju, Balvu un Viļakas pašvaldību sadarbības rezultāts ir pirmais apļveida velomaršruts Latvijā „Rypoj vasals!”, kura atklāšanas pasākums tiek plānots 21. maijā. Pie veiksmes stāstiem mēs varam iekļaut arī TV3 raidījumu cikla „Garšas mednieki” sēriju Kārsavas pusē, ko daudzi vērtē kā vienu no labākajiem raidījuma „Garšas mednieki” vēsturē. Savukārt Latgales tūrisma uzņēmēji un tūrisma profesionāļi par gada svarīgāko notikumu atzīst Latgales tūrisma apmācību ciklu un noslēguma konferenci, kas notika 26. novembrī Latgales vēstniecībā Gors. Šis pasākumu cikls tapa sadarbojoties Latgales tūrisma speciālistiem un rezultāts nelika vilties, gluži otrādi, visus motivēja jaunam un kvalitatīvam darba cēlienam.
2016. gada tūrisma sezona tiks balstīta uz trim pamatvērtībām – daba, kultūrvēsturiskais un kulinārais mantojums. Esam uzsākuši sadarbību ar Dabas aizsardzības pārvaldi un pirmā šīs sadarbības aktivitāte notiks 20. februārī dabas parkā „Numernes valnis”, kur kopā ar dabas speciālistu interesenti tiek aizināti iepazīt mežu ziemīgā pastaigā ar dažādām aktivitātēm. Bet šis nav vienīgais pasākums, kas ir gaidāms šajā dienā, jo tik pat sekmīgas sadarbības rezultātā, Kārsavas, Baltinavas, Rugāju, Viļakas un Balvu pašvaldības rīko ziemas pasākumu „Izbaudi ziemu Ziemeļlatgalē”, kas notiks 20. februārī, visas dienas garumā ar dažādām aktīvām un atraktīvām izdarībām piecu novadu teritorijās. Gada sākumā tūrisma speciālisti piedalās starptautiskajās tūrisma izstādēs, kur prezentē sava novada un Latgales tūrisma piedāvājumu. Ar tūrisma izstādi Utrehtā, Nīderlandē tika aizsākta tūrisma izstāžu sezona Latgales reģionam un jau pavisam drīz, no 5. līdz 7. februārim norisināsies starptautiskā tūrisma izstāde Balttour 2016, Rīgā Ķīpsalas hallē, ko katru gadu apmeklē vairāk kā 30 000 apmeklētāju.
2016. gada tūrisma sezona būs kā piedzīvojums ne tikai novada apmeklētājiem, bet arī pašiem Kārsavas novada iedzīvotājiem. Paverot durvis uz mūsu plāniem varam pačukstēt, ka maija mēnesī būs ne tikai Latgolys šmakoukys dadzynuotovys atklāšanas svētki, bet arī maija beigās sadarbībā ar fondu 1836 rīkots brīvdabas koncerts, kurā uzstāsies muzikanti no Imanta Ziedoņa fonda „Viegli”.
Aktuālo informāciju par tūrisma aktivitātēm meklē:
http://visit.karsava.lv/
https://www.facebook.com/visit.karsava/
https://twitter.com/Karsavas_novads