“Bišu namiņš” piedalās akcijā “Latviešu valodai draudzīga vide”

Valsts valodas centrs akcijas “Latviešu valodai draudzīga vide” ietvaros arī šogad rīko balsojumu, kurā tiks noskaidrots latviešu valodas videi draudzīgākais apkalpojošās sfēras uzņēmums, kurā piedalās arī Kārsavas novads Mežvidu pagasta piemājas saimniecība “Kalniņi”.
Aicinām atbalstīt Jāņa un Vairas Šicānu bišu namiņu balsojumā, uzklikšķinot uz fotogrāfijas un nospiežot “patīk”. Rezultātā visvairāk “patīk” ieguvušais laureāts saņems īpašu balvu.
Aicinām būt atsaucīgiem un aktīviem latviskās vides atbalstītājiem, un atbalstīt vietējo tūrisma pakalpojuma sniedzēju!

 

 

Kārsavas tūrisma pakalpojumu sniedzēji nominēti “Latgales tūrisma gada balvai 2018”

2018. gada 9. novembrī Latgales reģiona tūrisma asociācija “Ezerzeme” sadarbībā ar LIAA Tūrisma Departamenta un Latgales pašvaldību atbalstu un līdzfinansējumu organizē Latgales tūrisma konferenci.

Vieta: “Park Hotel Latgola”, Ģimnāzijas iela 46, Daugavpils
Konferences vadītāji: LRTA Ezerzeme valdes priekšsēdētāja Līga Kondrāte un tūrisma portāla BalticTravelnews.com direktors Aivars Mackevičs

Notiks labāko Latgales tūrismā 2018. gadā apbalvošana 6 nominācijās.  No Kārsavas novada uz prestižo “Latgales tūrisma gada balvu 2018” izvirzīti trīs pretendenti. Nominācijā “Inovatīvākais tūrisma produkts Latgalē 2018”-  Kārsavas novada pašvaldība ar izstādi “Kārsavas stāsti” un rakstu krājumu “Kārsavas stāsti”.  Nominācijā “Labākā tūristu mītne laukos 2018”- piemājas saimniecība “Kalniņi”, nominējot “Amatu māja” un “Bišu namiņš”.  Nominācijā “Inovatīvākais tūrisma produkts Latgalē 2018”- dedzinātava un muzejs “Latgolys šmakovka”, nominējot plūmju šķirnes “Kārsava” šmakovku.  Noslēgumā furšets un muzikāls sveiciens konferences dalībniekiem “Park Hotel Latgola” restorānā.

Konferences programma

Pieteikties dalībai var pa tālr. 29467925, vai sūtot ziņu uz e-pastu: ligakondrate@inbox.lv .

Latgales amatnieki un tūrisma informācijas centru pārstāvji piedalījās Latvijas dienās Polijā

 

9. septembrī Polijas pilsētā Oroņsko ikgadējā festivāla “Pārsteidzošs rudens sākums” ietvaros notika Latvijas  simtgadei veltīta diena  “Es esmu Latvija”. Pasākumā kuplā skaitā piedalījās Latgales pārstāvji.

17 Latgales amatnieki (tostarp Jānis Krivtežs ar Latgolys šmakovku) veidoja tematisko ciemu, kurā apmeklētāji iepazina audēja, podnieka, rotkaļa, rokdarbnieka, kokapstrādes, ādas apstrādes kalēja arodus un kulinārā mantojuma meistaru prasmes, iepazinās ar Tūrisma informācijas centru piedāvājumu, iegādājās amatnieku izstrādājumus, degustēja un iegādājās kulinārā mantojuma produkciju, klausījās latgaliešu taustasdziesmas Preiļu novada folkloras kopas “Rūtoj” sniegumā.

Latgales pārstāvju vizīti pēc Latvijas vēstniecības Polijā ielūguma ar pašvaldību atbalstu organizēja Latgales Reģiona Tūrisma asociācija “Ezerzeme”.

“Latgales ir Polijai vēsturiski tuvs reģions, šeit ir ļoti daudz seno muižu un katoļu baznīcu, kuras ir cēluši poļu muižnieki. Latgalē ir redzamas senas Polijas  pēdas, tādu mūsdienu Polijā vairs nav.  Mēs vēlamies padarīt Latviju un Latgali pievilcīgāku poļu tūristiem. Ir virkne poļu ceļotāju, kas ir iepazinuši Ameriku, Āziju, Eiropu, un vēlas ieraudzīt kaut ko interesantu un savādāku. Domāju, ka Latgale to spēs nodrošināt. Šodien pasākumā Latgales meistari rāda senās amatu prasmes, kādas Polijā vairs nevar ieraudzīt, piedāvā kulinārā mantojuma produktus un amatnieku izstrādājumus. Prieks, ka poļiem ir liela interese, un paldies Latgales pārstāvjiem par lielisko sniegumu!”, sacīja Latvijas vēstnieks Polijā Edgars Bondars.

Edgars Bondars atzina, ka pusgada laikā ir bijuši vairāki pasākumi, lai tuvinātu Latgali un Poliju. Jūnijā Varšavā notika vēstniecības svētki, kurā piedalījās Latgales amatnieki, augustā Latgalē viesojās Polijas žurnālistu grupa: ”Tas ir milzīgs progress, un es ļoti ceru, ka jau nākamgad Latgale sagaidīs lielāku skaitu tūristu no Polijas.”

Diāna Selecka
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību specialiste
Tel.: 646 07198
e-pasts: diana.selecka@rezeknesnovads.lv

 

 

Nakts putnu vērošana dabas parkā “Numernes valnis”

Kārsavas novada pašvaldība sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvalde un Latvijas Ornitoloģijas biedrību aicina apmeklēt pasākumu “Nakts putnu vērošana dabas parkā “Numernes valnis””, kas norisināsies 8. jūnijā no plkst. 22.00

Ar putnu dzīvi naktī mūs iepazīstinās Dabas aizsardzības pārvaldes speciālists Dagnis Vasiļevskis. Pārgājiena laikā dabas draugi klausīsies putnu balsis un mēģinās saskatīt to īpašniekus.

Pulcēšanās ceļu sazarojumā netālu no norādes “Skatu tornis” pie a/ceļa Salnava – Tilža, koordinātas X-711635, Y-6304927 vai 56.83985 un 27.46979. Apmeklētāji tiek aicināti līdzi ņemt binokļus, kā arī saģērbties atbilstoši laika apstākļiem. Par bērnu drošību, atbildību uzņemas vecāki. Aptuvenais pasākuma ilgums ir paredzēts līdz plkst. 1.00.

Būsim pateicīgi, ja līdz 6. jūnijam informēsiet par dalību pasākumā. Pieteikšanās pa tālruni 29327265 antra.lipska@karsava.lv

Pasākums tiek organizēts projekta “Iepazīsim, lai nosargātu!” ietvaros, to finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Kārsavas novadā tapa vairāk kā 40 putnu būru

Kārsavas novada pašvaldība sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi un Latvijas Ornitoloģijas biedrību 7.aprīlī, rīkoja putnu būru darbnīcu dabas parkā “Numernes valnis”. Pasākums norisinājās Putnu dienu ietvaros un tajā piedalījās teju 50 interesentu.  

Dabas Aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas pārstāvis Dagnis Vasiļevskis iepazīstināja ar putnu būrīšu veidiem dažādām putnu sugām un pastāstīja kā ikkatrs pats saviem spēkiem var izgatavot putnu būri. Gatavojot un uzstādot būri ir jāņem vērā dažas prasības. Jumtam jābūt noņemamam, lai būri varētu regulāri iztīrīt, jo mazie dobumperētāji paši to netīra. Saudzējot kokus, putnu būrus nevajadzētu pie tie pienaglot, bet gan iekārt zarā ar stiepli vismaz 3 metru augstumā, lai pasargātu no plēsējiem.

Pasākuma laikā tika izveidoti vairāk kā 40 putnu būri mušķērājiem, strazdiem un zīlītēm. Daļu no būriem Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieku uzraudzībā jau pasākuma dienā izvietoja dabas parka teritorijā.  Vairākus būrus paturēja pasākuma dalībnieki, lai izliktu tos savā īpašumā.

Kārsavas novada pārstāvji atzīst, ka Putnu dienu pasākums ir izdevies. Cilvēku aktivitāte bija liela, lutināja arī patīkamie laika apstākļi. Apmeklētāji  bija gandarīti un ar lielu prieku veidoja putnu būrus un ieklausījās vadītāju norādījumos.

Paldies visiem, kuri atrada brīvo laiku un iesaistījās Putnu dienas aktivitātē. Paldies Latvijas Ornitoloģijas biedrībai un uzņēmumam PATA kokmateriāli par nodrošināšanu ar būrīšu izgatavošanai nepieciešamajiem materiāliem.   Īpašs paldies Mežvidu pamatskolas audzēkņiem, kuri ieradās dabas parkā kuplā skaitā. Par paveikto labo darbu ir gan prieks, gan gandarījuma sajūta!  Putniņi saviem čaklajiem  draugiem par šo labo darbu noteikti pateiksies vēl vairākus gadus, priecējot viņus ar skaistām dziesmām.

Pasākums tika organizēts projekta “Iepazīsim, lai nosargātu!” ietvaros, to finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Dabas parks “Numernes valnis” kļūst interesantāks apmeklētājiem

 

Pēdējo divu gadu laikā Kārsavas novada pašvaldība sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi un A/S „Latvijas valsts meži” ir pievērsusi īpašu uzmanību pieejamības veicināšanai un tūrisma piedāvājuma dažādošanai dabas parka „Numernes valnis” teritorijā.

Kopdarbā ar Dabas aizsardzības pārvaldi ir ieviesti vairāki ikgadējie pasākumi, lai Kārsavas novada iedzīvotāji un viesi varētu iepazīt aizsargājamo dabas teritoriju kopā ar vides speciālistu, izzināt procesus dabā, kā arī to nozīmi mūsu ikdienas dzīvē. Spilgtākie no pasākumiem ir izzinošās ziemas pastaigas, kukaiņu nakts, sēņu diena un nakts sēņošanas festivāls „Ejom bakuot!”.

Lai veicinātu aktīvās atpūtas attīstību teritorijā šogad tika nomarķēts vietējais velomaršruts nr. 776, kas izved riteņbraucējus pa skaistākajām dabas parka vietām un ļauj izbaudīt Numernes vaļņa pauguraino reljefu. Jūlija sākumā blakus skatu tornim uzstādītas divas koka konstrukcijas, kas ir ieguvušas nosaukumu- zvaigžņu vērošanas krēsli. Dienas laikā atpūtas brīdi ar skaisto panorāmu tajos varēs gūt dabas mīļi, bet tiem, kas vēlas ķert krītošās zvaigznes šie krēsli pavērs dabas parka priekšrocības dienas tumšajā daļā.

Savukārt šī gada gaidītākais pasākums ir vides instalācijas objekta „Uguns”, kura autors ir arhitekts Didzis Jaunzems, atklāšana.  Šis būs viens no pieciem vides objektiem, kas tiks uzstādīti Ziemeļlatgales novados ar īpašu vēstījumu- ieklausīties dabā, cienīt tās teikto, apjaust to, ka cilvēks nav vienīgais dabas iemītnieks un mums visapkārt ir daudz saudzējama un kopjama. Projekts “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” veltīts Latvijas simtgadei. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

 

 Dabas parks „Numernes valnis” ir NATURA 2000 teritorija, kuras lielākā daļa atrodas Kārsavas novadā. Tā ir viena no nedaudzajām vietām valstī, kur sastop sausieņu priežu mežus, kas izveidojušies uz osiem vai osveida vaļņiem. Šeit sastopamas tādas retas un aizsargājamas sugas kā Ruiša pūķgalve, smiltāju esparsete un zāļlapu smiltenīte. Vaļņa pakājē izskalošanās rezultātā ir veidojušās nedaudz kaļķainas augsnes, kas ir piemērota Latvijā aizsargājamai augu sugai – dzeltenai dzegužkurpītei. Dabas parkā sastopami purvaini meži, kā arī tādas aizsargājamās sugas kā spilvainais ancītis un Lēzeļa lipare, četrzobu pumpurgliemezis. Numernes valnis ir viena no bagātākajām meža silpurenes vietām Latvijā.

Vairāk informācijas par vietām, ko apmeklēt Kārsavas novadā, meklējiet visit.karsava.lv.

Vasaras izskaņā Ziemeļlatgalē 5 jauni tūrisma objekti

Ziemeļlatgales pašvaldību kopprojekts „Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” tuvojas grandiozajam noslēgumam, kas izskanēs piecu mākslas darbu atklāšanas pasākumos Baltinavas, Balvu, Rugāju, Viļakas un Kārsavas novados. Sākot ar 28. jūliju līdz pat 9. septembrim pieci dabas stihijām veltītie vides objekti tiks sniegti kā dāvana Latvijas iedzīvotājiem valsts pastāvēšanas simtgadē. 

       Pirmie, kas zemes stihijai par godu veidoto vides objektu „Zeme” atklās 28. jūlijā, būs Baltinavas novads. Atklāšana tiek plānota plkst. 15.00 ar Baltinavas etnogrāfiskā ansambļa uzstāšanos. Tajā piedalīsies arī vides objekta autora SIA „Vasaris” pārstāvji un pasākums tiks bagātināts ar muzikālajiem priekšnesumiem. Vides objektu varēs apskatīt Baltinavas vēsturiskā centra laukumā.

Didža Jaunzema veidoto instalācijas objektu „Gaiss” Balvu pilsētā atklās 5. augustā. Vides objekts ir kā simbolisks koks, kas reaģējot uz gaisa kustību rada mūziku. Ne velti par tā atrašanās vietu ir izvēlēts gleznainais Balvu muižas parks Balvu ezera krastā. Atklāšanas pasākums tiek plānots kā turpinājums šajā dienā notiekošajiem Bērnības svētkiem, kur bērnu čalas papildinās skulptūras radītā mūzika un senatnīgais muižas parks atdzīvosies skaņu stāstā.

Rugāju novada vides instalācijas „Loba doba” idejas autors Ivars Vecāns ir attēlojis visu četru dabas stihiju simbiozi un to varēs apskatīt jau no 12. augusta. Pie Rugāju 1. bibliotēkas plkst. 18.00 ar dāmu vokālā ansambļa dziesmām dabai tiks aizsākts dziesmu un deju festivāls „Dziedu, deju, mana daba tev!”, kas norisināsies atjaunotajā Rugāju brīvdabas estrādē. Festivālā piedalīsies Igauņu ģimenes kapela, dejotāji un kapela no Igaunijas pilsētām Repinas un Viru, Rīgas latviešu biedrības tautas deju ansamblis “Vija”, deju kolektīvi “Iecava”, “Skujene”, “Jumalo”, “Rugāji” un folkloras kopa ”Rekavas dzintars”.

Vides objekts ar nosaukumu „Ūdens”, kuru veidojis mākslinieks Didzis Jaunzems kā levitējošu ūdens lāšu kopumu tiks atklāts Viļakas pilsētā 18. augustā. Viļakas ezera pludmalē no plkst. 18.00 visi tiek aicināti uz atklāšanas svētkiem- pikniku, kur bērniem un pieaugušajiem notiks meistardarbnīcas par dabas tēmu, degustācijas un tiks raidītas īsfilmas par dabas nozīmi mūsu ikdienā. Nesteidzīgo un mierīgo gaisotni papildinās dabas skaņas, kurās klausoties katrs varēs apstāties un aizmirsties savā ikdienas skrējienā.

Noslēdzošais uguns stihijai veltītais vides objekts „Uguns” tiks prezentēts apmeklētājiem dabas parkā „Numernes valnis”, Kārsavas novadā 9. septembrī. Autora Didža Jaunzema ugunskura formā veidotais objekts jau ir ieguvis nosaukumu dabas svētnīca.  No plkst. 17.00 sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi varēs piedalīties dabas izziņas darbnīcās, notiks spēles, konkursi un aktivitātes maziem un lieliem. Apmeklētājus gaida vēl nebijis pārsteigums- koncerts meža vidū, atklājot mūzikas un dabas mijiedarbības spēku.

Projekts “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” veltīts Latvijas simtgadei. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Vairāk informācijas meklējiet: baltinava.lv; balvi.lv; rugaji.lv; vilaka.lv; karsava.lv.

 

Uzsākts Kārsavas novada vēsturisko pētījumu cikls

Kārsavas novada pašvaldība sadarbībā ar domnīcu Creative Museum ir uzsākusi vēsturiskās izpētes projektu, tā gaitā plānots iegūt pilnīgu pārskatu par Kārsavas novada pirmsākumiem un attīstības līniju līdz mūsu dienām. Uz iegūto materiālu bāzes tiks veidots Kārsavas novada muzeja un ekspozīciju stāsts, kā  arī muzeja vizuālā koncepcija.

Maija mēnesī ir noslēgti četri līgumi ar Latvijā pazīstamiem pētniekiem, kuru uzdevums līdz šī gada beigām apkopot informāciju un izstrādāt pētījumu par līgumos noteiktajām tēmām. Visi pētījumi tiek balstīti uz Latvijas un ārvalstu arhīvos pieejamās dokumentācijas, vietas izpētes un reālo notikumu liecībām.

Kārsavas novada arheoloģisko izziņu, kas tiks balstīta uz arheoloģisko pieminekļu un arheoloģisko atradumu izvērtējumu, sniegs vēsturnieks un arheologs Juris Tālivaldis Urtāns. Kārsavas pirmsākumu skaidrojumam un esošo teoriju apstiprināšanai būtiski var izrādīties tieši Salnavas pagasta Rogu Kara kapu- pilskalna padziļināta izpēte. Toms Altbergs, kas ir viens no vadošajiem dzelzceļa attīstības pētniekiem Latvijā sniegs detalizētu un shematisku izklāstu par dzelzceļa rašanos, attīstību un ietekmi uz Kārsavas novadu no Krievijas Impērijas laikiem līdz mūsdienām. Kārsavas novada reliģisko kopienu vēsturi, garīgo un sakrālo mantojumu skaidros Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece Inese Runce. Savukārt Bauskas Muzeja Vēstures nodaļas vadītājs Aigars Urtāns veiks izpēti par Kārsavas ebreju kopienas vēsturi, ebreju gonocīdu,  likteņstāstiem un  atstātā ebreju mantojuma liecībām. Papildus Kārsavas novada pašvaldības domes sēdē tika apstiprinātas vēl divas tēmas, kurām patreiz tiek meklēti atbilstoši pētnieki– Kārsavas novada muižu sistēma un Kārsavas novads 20. gs pirmajā pusē- etniskā daudzveidība.

Kārsavas novada vēsturiskā izpēte notiek projekta „Kārsavas novada tūrisma un amatniecības centrs „Līču mājas” ietvaros, tajā atradīsies Kārsavas novada muzejs, izstāžu zāle, tūrisma informācijas centrs, telpas amatniekiem un mājražotājiem, kā arī iedzīvotāju jaunrades telpas.

 

4 jauni velomaršruti Ziemeļlatgalē

Latvijas apceļotāji, kuri labprātāk izvēlas velosipēdu savas piedzīvojumu garšas radīšanai, šogad tiek īpaši aicināti uz Ziemeļlatgali, kur maija mēnesī tiks atklāti 4 jauni velomaršruti. Tie ir tapuši nesteidzīgam vienas dienas braucienam un veicamie attālumi ir no 19 līdz 30 kilometriem.

Vienā no skaistākajām Kārsavas novada teritorijām- dabas parkā „Numernes valnis” ir nomarķēts velomaršruts nr. 776 ar kopgarumu 30 kilometri. Šis ir ainavisks ceļojums dabas mīļiem, jo lielākā maršruta daļa vijas cauri priežu mežiem īpaši aizsargājamajā dabas teritorijā ar bagātīgo floras un faunas daudzveidību. No skatu torņa, kas atrodas velomaršruta tiešā tuvumā, paveras plašs skats uz Latvijas lielāko bagātību- dabu.

Savukārt Viļakas pilsētā sākas maršruts nr. 777 ar kopējo garumu 19 kilometri. Plūstoši no Latgalei raksturīgās kultūrvēstures iepazīšanas maršruts izved cauri ainaviskajām Ziemeļlatgales teritorijām te no kalna lejā, te atkal augšā un Latvija nemaz vairs nešķiet tik līdzena. Šķērsojot Lozdovas gravas pļavas daba jums liks apstāties un baudīt ziedu pilnā lauka smaržu un brīnišķīgo skatu.

Balvu novadā maijā tiek atklāti divi jauni velomaršruti. Velomaršruts nr. 780 ir 29 kilometrus garš un daļa no tā ved pa veco dzelzceļa līniju Abrene-Sita. Šajā posmā nākotnē tiks labiekārtotas arī vairākas atpūtas vietas un sniegta iespēja ceļotājiem baudīt divvientulību ar dabu. Savukārt Briežuciema aplis ar numuru 781 ir 22 kilometrus garš velomaršruts un tajā ir vairākas leģendām un nostāstiem apvītas vietas, kas aicina velobraucējus izstāstīt savu Ziemeļlatgales stāstu. Tajā ir iespēja  apmeklēt vairākus vietējos amatu meistarus un Latgalei raksturīgās lauku sētas.

Visi velomaršruti ir marķēti dabā un to kartes (arī GPX formātā) ir atrodamas novadu mājaslapās- visit.karsava.lv; turisms.balvi.lv; vilaka.lv.

Kārsavā top tūrisma un amatniecības centrs “Līču mājas”

Kārsavas novada pašvaldība kopš 2015. gada strādā pie ēkas Vienības ielā 64 pārbūves projekta. Ēku ir plānots pārvērst par tūrisma un amatniecības centru, kurā atradīsies Kārsavas novada muzejs, izstāžu zāle, tūrisma informācijas centrs, telpas vietējiem amatniekiem un mājražotājiem un iedzīvotāju jaunrades telpas.

  1. gada 15. aprīlī tika izsludināts iepirkums uz būvniecības ieceres tehniskā projekta  izstrādi  un autoruzraudzību ēkas pārbūvei. Konkursā savus piedāvājumus iesniedza 6 pretendenti, no kuriem uzvarēja SIA “BM-projekts”. Tālāk ar uzņēmumu tika noslēgts līgums par 12 039,50 eiro tehniskā projekta izstrādei un autoruzraudzībai pie tūrisma un amatniecības centra pārbūves.

Pēc pusgada darba tika pabeigts un nodots tehniskais projekts. Tā izstrādes gaitā tika ietverta arī ēkas vēsturiskā izpēte, kuras rezultātā tika noskaidrots ēkas sākotnējais nosaukums “Līču mājas”, kas turpmāk arī būs tūrisma un amatniecības centra oficiālais apzīmējums.

Lai realizētu projekta ieceri, tika meklēti piemērotākie finanšu avoti un 2016. gada otrajā pusē tika nolemts sniegt projektu Latvijas – Lietuvas – Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmā. Sadarbībā ar Baltinavas novadu un Ivjes rajonu Baltkrievijā tika sagatavots un aizvadītā gada decembrī iesniegts projekts “Aktīvas un ilgtspējīgas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas vides radīšana Ivjes, Baltinavas un Kārsavas novados”, kura kopsumma sasniedz 1 miljonu eiro.

Pie projekta sagatavošanas tika piesaistīti eksperti no  SIA “Investīciju Risinājumu Birojs”, ar kuriem tika noslēgts līgums par projekta sagatavošanu 2722.50 eiro apmērā. Kopprojekts ir pozitīvi novērtēts divās kārtās- administratīvajā un atbilstības pārbaudē un tiek virzīts pēdējam posmam- kvalitātes novērtējumam, kura rezultāti varētu tikt publiski paziņoti līdz augusta mēnesim.

Paralēli norit darbs pie tā, lai tūrisma un amatniecības centra „Līču mājas” telpas piepildītu ar Kārsavas novada stāstu un radītu muzeju, kas ne tikai informē, bet arī iesaista novada iedzīvotājus un apmeklētājus izpētes un radīšanas procesā. Šajā etapā pašvaldības komandai ir pievienojusies Ineta Zelča Sīmansone, kas ir cēlusies no Kārsavas, Latvijā pazīstama muzeoloģe un domnīcas Creative museum vadītāja. Līdz šim ir izstrādāta koncepcija Kārsavas novada muzeja izveidei un izkristalizētas tēmas pētījumiem, uz kuru bāzes tiks veidotas muzeja ekspozīcijas.

Šis projekts ir viena no Kārsavas novada pašvaldības ilgtermiņa prioritātēm, lai veicinātu Kārsavas novada atpazīstamību, uzņēmējdarbības attīstību, labklājību un, galvenokārt, Kārsavas novada vēstures un cilvēku likteņu stāstu saglabāšanu.

Kārsavas Mūzikas un mākslas skolā skatāma ceļojošā foto izstāde 

“Latvijas dabas spēks un skaistums”

No 18. aprīļa līdz 19. maijam Kārsavas Mūzikas un mākslas skolā ir skatāma foto izstāde „Latvijas dabas spēks un skaistums”. Aizvadītā gada nogalē Balvu novada pašvaldība projekta “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” ietvaros rīkoja foto akciju, ar mērķi parādīt Balvu, Viļakas, Rugāju, Baltinavas un Kārsavas novadu dabu un tās vērtības.

Foto akcijā tika aicināti piedalīties ne tikai foto profesionāļi, bet arī amatieri. Atsaucība no Ziemeļlatgales iedzīvotājiem un viesiem bija liela, kopumā 21 autors iesniedza 94 fotogrāfijas, no kurām tika atlasītas 30, kas ir skatāmas izstādē.

Aivijas Gritānes, Aigara Mača, Antras Lipskas, Astrīdas Puško, Daigas Morozas, Daiņa Poikāna, Elīnas Ķerģes, Elitas Mozules, Ilutas Keišas, Jāņa Rakstiņa, Jāņa Slišāna, Santas Paegles,  Ritas Keišas, Vilhelma Laganovska un Zinaidas Loginas darbi rotās ceļojošo foto izstādi. Šajās fotogrāfijās Ziemeļlatgale iemūžināta visos četros gadalaikos, parādot gan pavasara palu spēku un vasaras zvaigžņoto nakšu burvību, gan rudens košās krāsas un ziemas baltumu.

Izstādes apmeklētājiem būs pieejams arī projekta ietvaros tapušais “Ziemeļlatgales dabas tūrisma ceļvedis”, kurā atrodamas arī vairākas akcijā iesūtītās fotogrāfijas.

Fotogrāfiju izstāde ir aplūkojama Balvu novada muzejā no 23. marta līdz 15. aprīlim. Pēc izstādīšanas Kārsavā tālāk tā ceļos uz Rugāju novadu, kur būs vērojama no 22. maija līdz 19. jūnijam. Līdz rudenim fotogrāfiju izstāde paviesosies arī Viļakas un Baltinavas novados- informācija par izstādes vietām un darba laikiem būs pieejama novadu mājaslapās.

Satiec savu meistaru Ziemeļlatgalē!

Nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas pasākums „Satiec savu meistaru” 2017.gadā no 31.marta līdz 2.aprīlim notiks jau vienpadsmito reizi. Pasākuma būtība – vēstīt plašākai sabiedrībai par cilvēku, par viņa zināšanām un prasmēm, kas saglabātas un pārmantotas no paaudzes paaudzē. Uz dažādām meistardarbnīcām arī Ziemeļlatgales meistari!

KĀRSAVAS NOVADS

1. aprīlī 15:00 – 18:00 „Večerinka Latgalē”, tautas mūzikas vecmeistaru stāsti un pieredze.

Fotoizstāde „Salnavas tautas muzikanti”

Meistari: kapela „SĀBRI” (Elvīra Bleive, Aija Jurāne, Māris Geidāns, Antons Golubevs, Aivars Zeiļuks), Dainis Ločmelis, Arta Ermīne Galvanovska, Zinaīda Poltanova, Stefānija Ločmele, Tamāra Bukovska

Norises vieta: Salnavas kultūras nams, Liepu iela 1, Salnava, Kārsavas novads

Informācija: Valentīna Kirsanova, tālr.: 29471359; e-pasts: gradela@inbox.lv

BALTINAVAS NOVADS

31. martā 12:30 – 13:30 Rotaļas ar dziedāšanu, ticējumi, mīklas

Meistari: Baltinavas novada etnogrāfiskā ansambļa dalībnieki

Norises vieta: Baltinavas kultūras nams, Kārsavas iela 16, Baltinava

Informācija: Inta Ločmele, tālr.:26571774; e-pasts: antana@inbox.lv

www.baltinava.lv

1. aprīlī 10:00-13:00 Baltie darbi. Seno cepumu gatavošana

Meistari: Inga Briede, Marta Gailuma, Nellija Kivkucāne, Marute Ločmele, Lucija Logina, Aelita Mežale

Norises vieta: Baltinavas novada muzejs, Tilžas iela 7, Baltinava

Informācija: Iveta Gabrāne, tālr.:29134696; e-pasts: iveta_gabrane@inbox.lv

www.baltinava.lv

BALVU NOVADS

31. martā 14:00 Ziemeļlatgales 18.gadsimta beigām raksturīgais tērps – iespēja īsi iepazīt tērpa vēsturi, aplūkot atdarinājumu

Meistari: biedrības „ Ludzas amatnieks”

Norises vieta: Balvu novada muzejs Brīvības iela 46, Balvi

Informācija: Iveta Supe, tālr.:28352770; e-pasts: muzejs@balvi.lv

31. martā 12:00 – 14:00 Koka mākslinieciskā apstrāde

Meistars: Valfrīds Cvetkovs

Norises vieta: Briežuciema tautas nams, Briežuciema pagasts, Balvu novads

Informācija: Valfrīds Cvetkovs, 26617853; e-pasts: mezalezita@inbox.lv

VIĻAKAS NOVADS

31. martā 18:00 – 21:00 Viļakas novada krievu tautasdziesmas, tradīcijas, ansambļa „Sudaruška” tradīciju dokumentēšana

Meistari: folkloras kopas „Egle” un kapelas „Egle” dalībnieki, krievu tautasdziesmu ansambļa

„Sudaruška” teicējas

Norises vieta: Viļakas pilsētas kultūras nams, Pils iela 13, Viļaka

Informācija: Ināra Sokirka, tālr.:26559817; e-pasts: viduci@inbox.lv

1. un 2. aprīlī 11:00 – 16:00 Lupatu deķa (kokaru deča) aušana, apaļo lupatu deķu aušana

„Anneles Zeme”

Meistare: Annele Slišāne

Norises vieta: „Janki”, Zeļči, Šķilbēnu pagasts, Viļakas novads

Maksimālais dalībnieku skaits – 8

Informācija: Annele Slišāne, tālr.:29754060; e-pasts: annele.slisane@gmail.com

 

Aicinām pie meistariem pieteikties iepriekš, jo vairākās norišu vietās apmeklētāju skaits ir ierobežots!

“Satiec savu meistaru! 2017” rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas novadu un pilsētu pašvaldībām.

Ziemeļlatgales novadi izdod dabas tūrisma ceļvedi

Šī gada tūrisma sezonas vadmotīvs Ziemeļlatgalē ir daba un tās vērtību izcelšana. Lai Latvijas apceļotājiem dabas izpētes procesu veidotu bagātīgāku Rugāju, Balvu, Viļakas, Baltinavas un Kārsavas novadi ir izdevuši Ziemeļlatgales dabas tūrisma ceļvedi.

Ceļvedis ved lasītājus caur Ziemeļlatgales aizsargājamajām dabas teritorijām, kas glabā retu augu un dzīvnieku sugu daudzveidību. Daudzas no šīm teritorijām ir pielāgotas dabas mīļiem, bet daļa sargā apkārt esošo vidi no cilvēku ietekmes. Īpaši atzīmējamas teritorijas ir Lubāna mitrājs, dabas parks „Numernes valnis”, Motrīnes ezers, Stiglavas atsegumi, kas aizrauj ar ainavas skaistumu un neskarto dabu.

Ziemeļlatgales dabas pētniekiem ir īpaši veidota sadaļa ar apskates saimniecībām, lai aicinātu iepazīt arī 5 Latgales novadu cilvēkus, kas savās lauku sētās darbojas pēc dabas rituma- no pirts rituālu baudīšanas līdz kārtīgām pusdienām no vietējiem lauku labumiem, it visā ir jūtama cieņa pret vidi mums apkārt. Vēstures pieskaņu Ziemeļlatgales ceļojumā ienes senatnīgie muižu parki, kuru dižkoki glabā gadsimtu noslēpumus un cilvēku likteņu līnijas. Atliek apstāties un ieklausīties, lai sadzirdētu tikai sev domātu stāstu.

Velomīļiem ir apkopoti 4 vietēja mēroga velomaršruti, kas ieved jūs Ziemeļlatgales dzīlēs un 1 reģionālais maršruts, kas piedāvā sajust dzīvi visos 5 Ziemeļlatgales novados, apjūsmojot skaistos un sakoptos laukus un pierobežas kolorītu.

Šajā vasarā Ziemeļlatgales viesus īpaši aicinām savos ceļojumos iekļaut arī piecu unikālu, mākslinieku veidotu vides instalācijas objektu apskati, kas atspoguļos kādu no dabas stihijām- gaiss, zeme, uguns, ūdens vai to simbiozi. Atklāšanas pasākumi solās būt pildīti ar mūzikas skaņām, dabas izziņas procesiem un klusumu, kurā katrs var atklāt savu Ziemeļlatgali.

Ziemeļlatgales dabas ceļvedi var apskatīt un lejupielādēt ŠEIT, kā arī meklēt Latgales tūrisma informāciju centros un Ziemeļlatgales novadu mājaslapās:  visit.karsava.lv; turisms.balvi.lv; http://vilaka.lv/; http://baltinava.lv/; http://rugaji.lv/

Projekts “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” veltīts Latvijas simtgadei. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Aizvadīta starptautiskā tūrisma izstāde “Balttour 2017”

Latvijas tūrisma lielākajā gada pasākumā – starptautiskajā tūrisma izstādē „Balttour 2017”, kas norisinājās 3. – 5. februārī, vienotā stendā Latgales tūrisma iespēju daudzveidību popularizēja Latgales novadu un pilsētu pašvaldību tūrisma speciālisti.
Pateicoties Latgales tūrisma asociācija “Ezerzeme” mērķtiecīgam darbam un Latgales pašvaldību atbalstam, reģiona stendā tika ietverts plašs tūrisma piedāvājums, kas pieejams Latgalē – naktsmītnes, apskates objekti, jauni velo maršruti, tūrisma maršruti, kulinārais mantojums, aktīvā tūrisma iespējas, piedāvājumi ģimenēm ar bērniem, atpūta pie ūdeņiem un dabas objekti. Latgales pašvaldību tūrisma informācijas centru speciālisti izstādes apmeklētājiem bija sagatavojuši jaunus tūrisma materiālus, kas noteikti palīdzēs saplānot ceļojumus uz Latgali. Latgales stendā tradicionāli liela piekrišana bija Latgales keramikai. Visu triju izstādes dienu garumā ap Preiļu keramiķa Raivo Andersona podnieku ripu pulcējās prāvs interesentu skaits. Jo sevišķi bērni aizrautīgi sēdās pie podnieka ripas un pašu rokām darināja savu pirmo meistardarbu. Liela piekrišana bija arī Krāslavas novada zemnieku saimniecības “Kurmīši” piedāvātajām populārajām zāļu tējām. Cienastu Latgales stenda apmeklētājiem bija sarūpējusi Kārsavas novada “Dzīļu” maiznīcas čaklā saimniece un populārās TV pārraides “Īstās latvju saimnieces” dalībniece Aina Barsukova un Šmakovkas dedzinātavas veidotājs Jānis Krivtežs. Muzicējot par jautru omu rūpējās Gunārs Igaunis.


Latgales stenda apmeklētāji šogad īpaši interesējās par atpūtu ģimenēm ar bērniem, atpūtu pie ūdeņiem, aktīvās atpūtas iespējām, par jauniem tūrisma objektiem un naktsmītnēm. Tāpat kā iepriekšējos gados, arī šogad bija interese par dabas parkiem un atsevišķiem dabas objektiem.
Izstādes laikā tika apbalvoti konkursa “Gada cilvēks tūrismā 2016” laureāti. Priecājāmies un no sirds sveicām mūsu kolēģi – Krāslavas TIC vadītāju Tatjanu Kozačuku, kas kļuva par konkursa “Gada cilvēks tūrismā 2016” laureāti nominācijā “Labākais tūrisma informācijas centra vadītājs 2016”. Zīmīgi, ka “Gada cilvēks tūrismā 2016” uzvarētājus nosaka žūrija deviņu cilvēku sastāvā, ko veido tūrisma nozares biznesa eksperti, tūrisma asociāciju vadītāji, aizvadīto gadu laureāti, valsts tūrisma pārstāvji, kā arī “BalticTravelnews.com” pārstāvji. “Gada cilvēks tūrismā 2016” laureāta noteikšanai ir divi kritēriji – sabiedriskā aktivitāte par labu tūrisma nozarei vai inovatīva ideja, kura pozitīvi ietekmē Latvijas tūrisma industriju, veiksmīgs sava aroda meistars. Kopš 2003.gada balva tiek pasniegta jau 14. reizi un tā ir ieguvusi nozīmīgu statusu Latvijas tūrisma nozarē un Latvijas tautsaimniecībā.
Starptautiskā tūrisma izstāde-gadatirgus „Balttour” ir Baltijā nozīmīgākā tikšanās vieta tūrisma profesionāļiem un potenciālajiem tūrisma produktu patērētājiem, kur veidojas jauni kontakti un tiek stiprināta esošā sadarbība, tā ir arī vieta, kur ir iespēja uzrunāt individuālos ceļotājus. Pēc radoša un intensīva darba izstādē gatavosim jaunajai tūrisma sezonai un Latgalē ar prieku gaidīsim tūristus.
Popularizējot tūrisma 2017.gada tūrisma piedāvājumu, šogad jau aizvadītas četras starptautiskās tūrisma izstādes-gadatirgi Somijā, Nīderlandē, Lietuvā un Latvijā. Vēl gaidāms darbs starptautiskajās tūrisma izstādēs Igaunijā un Vācijā – Minhenē un Berlīnē.

Zināmi Ziemeļlatgales vides objektu autori

Ziemassvētku priekšvakarā noslēdzās pēdējā Ziemeļlatgales pašvaldību kopprojekta „Loba doba Zīmeļlatgolā, jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” vides objektu iepirkumu procedūra. Rugāju, Balvu, Viļakas, Baltinavas un Kārsavas pašvaldības ir izvēlējušās autordarbus, kas atspoguļos četras dabas stihijas un to simbiozi, kā arī nesīs vēsti par dabas nozīmi ik katra Latvijas iedzīvotāja dzīvē.

Rugāju novada vides instalācijas “Loba doba” idejas autors Ivars Vecāns ir attēlojis visu četru dabas stihiju simbiozi un pats mākslinieks vides objektu sauc par „Dabas bērniem”. To veido 7 apgleznotu cilvēku silueti, atspoguļojot visu četru stihiju noskaņas- uguns, ūdens, zemes, gaisa krāsas,  motīvus un emocijas.

SIA „Vasaris” pārstāvji Baltinavas novada vides objektu prezentē kā zīmes simbola un zemes faktūras simbiozi vistiešākā un nepārprotamā veidā atveidojot zemes tēlu. Zīmes apjoma virsējā plakne transformējas uzartos zemes laukos. Uzartie lauki simbolizē darbu, kas runā par darba tikumu un Latgales ainavu. Objekta izgaismojums Latvijas karoga krāsās raksturo to, ka piederību Latvijas valstij.

Vides objektu „Ūdens”, kas tiks uzstādīts Viļakas novadā, tās autors- Didzis Jaunzems veidojis kā levitējošu ūdens trauku, kas simboliski uzkrāj zināšanas par ūdens stihiju un nodod tās tālāk vides instalācijas apmeklētājiem. Trauka fasāde veidota no 3 000 nelieliem atspīdošiem plastikāta gabaliņiem ūdens lāses formā, kas šūpojoties rada ūdens viļņu imitāciju. Katra ūdens lāse šūpojas pati par sevi, taču savienojoties vienotā vibrācijā, parāda patieso dabas spēka varenību un simbolizē vienotību, uzsverot kompozīcijas vēstijumu Latvijai tās simtgadē- kopā mēs varam vairāk!

Balvu novada vides objekts „Gaiss” veidots kā simbolisks koks- skulptūra, kas reaģē uz gaisa kustību radot mūziku. Idejas autors Didzis Jaunzems savu darbu veidojis no 500 dažāda garuma nerūsējoša tērauda caurulītēm, kas veido koka lapotni. Ar gaisa kustības palīdzību tiek radītas dažādu tonalitāšu skaņas, kas kopā veido gaisa stihijas simfoniju.

Vides objekts „Uguns”, ko varēs skatīt Kārsavas novada dabas parkā „Numernes valnis” veidota kā skulptūra- paviljons, kas kalpo kā meditācijas un uguns stihijas izziņas vieta dabas parka apmeklētājiem. Mākslinieks Didzis Jaunzems uzsvēris instalācijas formu valodas sasaisti ar uguns liesmu dinamiku, mainību un nokrāsu. Ažūrais koka brusu krāvums veidots sarotējot katru nākamo elementu noteiktā leņķī pret iepriekšējo un kopā veidojot plūdlīniju formas, kas raksturīgas uguns liesmām. 9 liesmas, kas kopā savienojoties veido simbolisku ugunskuru.

Vides objektu atklāšanas pasākumi notiks sākot ar 2017. gada jūlija mēnesi.

Projekts “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” veltīts Latvijas simtgadei. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

 

Ziemeļlatgalē taps 5 dabai veltīti vides objekti

Rugāju, Balvu, Viļakas, Baltinavas un Kārsavas pašvaldības turpina īstenot kopprojektu „Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevi!”. Tiek uzsāktas piecu vides instalācijas objektu, kas atspoguļos un caurvīs četras dabas stihijas, iepirkumu procedūras.  

Sākotnējā idejas izstrādes stadijā, katrs novads izvēlējās konkrētu dabas stihiju, ko simbolizēs tās teritorijā plānotais vides objekts- Kārsavas novads– uguns, Viļakas novads– ūdens, Balvu novads– gaiss, Baltinavas novads– zeme un Rugāju novada objekts simbolizēs visu stihiju mijiedarbību. Vēstījums, ko atklās  vides objekti saviem apmeklētājiem, ir vērsts uz to, lai cilvēki pievērstu uzmanību dabai, kas atrodas apkārt, ieklausītos un cienītu tās teikto. Apjaustu to, ka cilvēks nav vienīgais dabas iemītnieks, bet visapkārt ir daudz saudzējama un kopjama.

Idejas līdzautore Mārīte Orniņa uzsver: ”Mūsdienās ir jāmeklē aizvien jauni un inovatīvi veidi, kā pievērst sabiedrības uzmanību dabas saglabāšanai. Apvienot mākslu un dabu, tā nav nejaušība, bet gan apzināta izvēle parādīt cilvēkiem dabu kā mākslas sastāvdaļu un mākslu kā dabas turpinājumu. Abas šīs jomas ir saudzējamas un neatkārtojamas savā daudzveidībā.”

Pieteikties un iedzīvināt savu skatījumu par dabas un mākslas saspēli, tiek aicināti gan dizaineri, kas savu vietu Latvijas sabiedrībā jau ir pierādījuši, gan jaunie censoņi, kam šī būtu lieliska iespēja ļaut vārdam ieskanēties līdz ar vides objekta stāstu.

Ziemeļlatgales kopprojekta „Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevi!” mērķis ir dabas vērtību atklāšana Ziemeļlatgalē, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi izmantojot inovatīvu vides izglītības un dabas pētniecības pasākumu kopumu, pamatotu ilgtspējīgas attīstības vērtībās, sniedzot ieguldījumu Latvijas dabas vērtību saglabāšanā, iesaistot jaunatni un Latvijas sabiedrību projekta aktivitātēs.

Projekts “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” veltīts Latvijas simtgadei. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

logo_projektam

img

Aicinām piedalīties fotoakcijā un fotoizstādes „Latvijas dabas spēks un skaistums” veidošanā

Foto entuziasti un profesionāļi tiek aicināti iesaistīties projekta “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī” ietvaros rīkotajā foto akcijā “Latvijas dabas spēks un skaistums”.

Tiek gaidītas fotogrāfijas, kas uzņemtas Ziemeļlatgalē – Balvu, Viļakas, Rugāju, Baltinavas un Kārsavas novados un kuras raksturo Ziemeļlatgales piecu novadu dabu un dabas vērtības dažādos gada laikos, ietverot tematiku – četras dabas stihijas: Ūdens, Zeme, Uguns un Gaiss. Iesniegtās fotogrāfijas tiks apkopotas ceļojošajā izstādē, kura visos piecos novados tiks izstādīta līdz 2017. gada septembrim. Fotogrāfiju iesniegšana notiks no 2016. gada 1. novembra līdz 1. decembrim. Informācija par akcijas norisi, mērķiem un fotogrāfiju iesniegšanas nosacījumiem – nolikumā.

Projekts “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!”, Nr.1-08/236/2016, veltīts Latvijas simtgadei un tiek īstenots ar Latvijas vides aizsardzības fonda un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas finansiālu atbalstu.

logo_projektam

img

Ziemeļlatgales pašvaldības mērķtiecīgi attīsta dabas tūrisma piedāvājumu

Latvijas vides aizsardzības fonda administrācija ir apstiprinājusi Rugāju, Balvu,  Kārsavas, Baltinavas un Viļakas novadu pašvaldību kopprojektu „Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!”, kura mērķis ir Ziemeļlatgales dabas vērtību atklāšana, godinot Latvijas valsts pastāvēšanas simtgadi.

Ziemeļlatgale ir bagāta ar mežiem un dabas resursiem, taču šis resurss nav pietiekami apzināts un atklāts iedzīvotājiem un Latgales potenciālajiem viesiem. Lai veicinātu dabas vērtību atpazīstamību Ziemeļlatgalē, nākamā gada tūrisma sezonai tiks izveidots tūrisma ceļvedis „Loba doba Zīmeļlatgolā”, kurā tiks apkopota informācija par dabas teritorijām, īpaši izceļamām ainavām un vietām skaistai atpūtai, velotūristiem noderīga informācija, kā arī pasākumi, kas saistīti ar dabu un, protams, ieteikumi videi draudzīgai atpūtai.

Svarīgs ieguldījums tūrisma jomas attīstībā būs piecu vides instalāciju objektu uzstādīšana katra novada teritorijā. Vides instalāciju objekti paredzēti kā 4 dabas stihiju atspulgi, kas ir uguns, ūdens, gaiss, zeme un tiks iekļauti tūrisma maršrutā kā īpaši apskates objekti jaunajā dabas ceļvedī.  Vides instalāciju objekti, kas simbolizē dabas neaptveramo spēku un skaistumu, darīs Ziemeļlatgali par vēl interesantāku un pievilcīgāku ceļojuma galamērķi.

Savukārt visa gada garumā Rugāju, Balvu,  Kārsavas, Baltinavas un Viļakas novados tiks organizēti vides apziņu veidojoši pasākumi visām paaudzēm, lai palīdzētu Latvijas iedzīvotājiem atklāt Latvijas dabas skaistumu no jauna. Projekta realizācijai piešķirtais finansējums ir 52 tūkstoši eiro un apstiprinātās aktivitātes plānots īstenot līdz 2017. gada septembrim.

Ziemeļlatgales pašvaldības ir noslēgušas sadarbības līgumu par kopēju un mērķtiecīgu darbību, lai veicinātu tūrisma attīstību Ziemeļlatgalē. Dabas tūrisma un velo tūrisma attīstība Ziemeļlatgales teritorijās tiek izvirzīta kā prioritārs uzdevums tūrisma izaugsmei un ilgtspējai.

Projekts “Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!” veltīts Latvijas simtgadei. Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds un atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

logo_projektam

Latgalē top jauns pierobežas velomaršruts

Ludzas, Dagdas, Ciblas, Kārsavas un Zilupes tūrisma speciālisti sadarbībā ar Latvijā zināmo velo aktīvisti Santu Paegli ir uzsākuši darbu pie apļveida Pierobežas velomaršruta izveides, kas vedīs caur visiem pieciem novadiem austrumu pirobežā.

Lai pilnveidotu velo infrastruktūru Latgalē un radītu iespēju izbaudīt pierobežas sajūtu visā tās garumā, tika nolemts uzsākt darbu pie nākamā reģionālā maršruta, kas savienotos ar jau nomarķēto velomaršrutu nr. 34 „Rypoj vasals!”, kas tika atklāts maija nogalē Ziemeļlatgalē.

Kā stāsta Ziemeļlatgales tūrisma speciālisti, tad izveidotais velomaršruts „Rypoj vasals!” ir devis lielu ieguldījumu tūristu skaita palielinājumā ne tikai no Latvijas, bet arī Baltijas, Skandināvijas un Vācijas. Velo braucēji novērtē gan maršruta izstrādes kvalitāti, gan arī Latgales skaisto dabu un viesmīlību.

Šobrīd notiek Pierobežas maršruta izpētes process un saskaņošana ar atbildīgajām institūcijām, taču paredzēts, ka Pierobežas velomaršruts varētu tikt prezentēts ikgadējā tūrisma izstādē „Balttour 2017”, savukārt marķēšana dabā tiktu uzsākta nākamā gada pavasarī.

Pierobežas velomaršruts tiks radīts tiem, kurus vilina robežsajūtas, neskartā Latgales daba un tās bagātības, lielais kultūras, vēstures, tradīciju un valodu kopums un, protams, Latgales garšas meklējumi.

Velo stāstus par piedzīvojumiem Latgalē un citiem aktīvās atpūtas pasākumiem Latvijā var lasīt Santas Paegles blogā.

Foto_Everita Borisova

Durvis vēris jauns rekreācijas objekts Kārsavas novadā

Aizvadītajās brīvdienās savas durvis apmeklētājiem vaļā ir vēris vēl viens skaists tūrisma un rekreācijas objekts Kārsavas novada Otrajos Mežvidos, piemājas saimniecībā „Kalniņi”.

Saimniecībā ir izbūvēta mājiņa, ko saimnieki ir nosaukuši par Bišu namiņu. Namiņā ir iekārtotas divas guļamlāvas, zem kurām atrodas bišu stropi ar skrejām ārpusē. Cilvēkam un bitēm tiešās saskares nav, bet dzirdama un jūtama ir bišu zumēšana, kam piemīt nomierinošas un dziedniecikas īpašības. Papildus labsajūtu rada arī smaržas, kas rodas no medus, propolisa, ziedputekšņiem un vaska svecēm. Apdarē ir izmantoti tikai dabiski materiāli- koks un lins, kas uzturēšanos Bišu namiņā padara vēl bagātīgāku.

Papildus tam saimniecība piedāvā arī dažādu veidu bišu produkciju- medu, bišu maizi, skaistas un aromātiskas vaska sveces. Ģimenes ar bērniem tiek iesaistītas arī izzinošās meistarklasēs, apgūstot vaska sveču liešanas tehniku un bišu ikdienas darba ritējumu.

Kontaktinformācija: Vaira Šicāne, sicane@inbox.lv, 26317693.

Atklāšanas pasākuma foto atskats. Foto autore: Antra Lipska

img

Velomaršruts nr. 34 “Rypoj vasals!”

169 km garais velomaršruts ved pa Ziemeļlatgales reģionu un ceļotājus pārsteidz ar savu viesmīlību, sirsnību un nebeidzami skaisto Latgales dabu. Katrai vietai Latgalē ir sava vēsture un īpaša aura – vai tā būtu baznīca, muiža vai viensēta. Posmā no Viļakas līdz Kārsavai maršruts ved tuvu Latvijas – Krievijas robežai, kas vienlaicīgi ir arī Eiropas Savienības ārējā austrumu robeža. Šajā brauciena posmā velobraucējiem līdzi ir jābūt personu apliecinošiem dokumentiem. Velomaršruta „Rupoj vasals!” kartē ir apkopotas Ziemeļlatgales apskates vietas, kā arī naktsmītnes, atpūtas vietas, velo nomas punkti un veloservisi, lai atvieglotu pārvietošanos un plānošanu ceļot gribētājiem.

Velomaršruts “Rypoj vasals!” nr. 34 jau no maija sākuma ir oficiāli pieejams gan tiem, kas brauc iepazīt Ziemeļlatgali, vadoties tikai pēc marķējumiem, gan tiem, kam līdz ir velomaršruta karte.
Velomaršruta kartes var lejupielādēt: http://visit.karsava.lv/turisma-bukleti vai arī paņemt kādā no Latgales tūrisma informācijas centriem.
Lai labi rypoj!

jub

Malnavas koledžai 95 gadu jubileja

Malnavas koledža ir vecākā lauksaimniecības mācību iestāde Latgalē, kura 2016. gadā svin 95 gadu jubileju. Pašlaik Malnavas koledža ir vienīgā pēc Latvijas Lauksaimniecības universitātes, kurā var iegūt 1.līmeņa augstāko profesionālo izglītību lauksaimniecības jomā gan klātienē, gan neklātienē. Malnavas koledžā mācās pāri par 700 izglītojamo: koledžas nodaļā 290 (120- dienas, 170- nepilna laika), profesionālajā vidusskolā- 420.  Malnavas bijušie audzēkņi tiek aicināti uz grandiozām koledžas 95 gadu svinībām, kas norisināsies 2. jūlijā. Vairāk informācijas: www.malnava.lv

Rypoj_vasals

Kārsavas novadā vērienīgi atklāj tūrisma sezonu

Ar vērienīgu visas dienas programmu 21. maijā Kārsavas novadā tiek atklāta tūrisma sezona. Dienas pirmajā pusē kopā ar Ziemeļlatgales kaimiņu novadiem Baltinavu, Balviem, Rugājiem un Viļaku tiks atklāts velomaršruts nr. 34 „Rypoj vasals!” un pēcpusdienā savas durvis vērs vaļā „Latgolys šmakovkys” dedzinātava ar skanīgu atklāšanas festivālu.

Ziemeļlatgales velomaršruta „Rypoj vasals!” atklāšana notiks plkst. 11.00 piecos Ziemeļlatgales novados. Kārsavas novada velo braucēji un ciemiņi tiek aicināti pulcēties pilsētas skvērā un pēc svinīgās lentas griešanas piedalīties aizraujošās foto- velo orientēšanās sacensībās „Rypoj Kuorsovys nūvodā!”. Komandas 3 cilvēku sastāvā tiek aicinātas piedomāt arī pie sava un velosipēdu vizuālā noformējuma, par kuru varēs saņemt īpašas balvas. Dalībniekus sagaida jautri uzdevumi un iespaidiem bagāta sestdiena, baudot Kārsavas novadu ar veloātrumu. Plašāka informācija 29327265, turisms@karsava.lv.

Savukārt pēcpusdienā Malnavas muižas teritorijā norisināsies „Latgolys šmakovkys” dedzinātavas atklāšanas festivāls. No plkst. 15.00 lauku labumu tirgotāji būs saveduši svaigākos un gardākos pašu ražotos produktus gan gaļu, gan sierus, gan brūvētu alu, ko piedāvāt pasākuma apmeklētājiem. Plkst. 18.00 tiks atklāta „Latgolys šmakovkys” dedzinātava un pēc svinīgā brīža Baltinavas teātris „Palādas”, turpat pagalma estrādē, rādīs slaveno izrādi „Ontons i Anne” pēc kuras varēs gatavoties zaļumballei kopā ar muzikantu Zinti Krakopu.

Ieejas maksa uz „Latgolys šmakovkys” dedzinātavas atklāšanas festivālu ir 7.00 eiro un apmeklētāji ar iegādāto biļeti festivāla teritorijā un ārpus tās var brīvi pārvietoties visā dienas garumā. Plašāka informācija latgalessmakovka.lv.

lauku.celotajs

Akcija “Atvērtās dienas laukos” Kārsavas novadā

Lauku ceļotājs aicina jūs piedalīties akcijā “Atvērtās dienas laukos”, kas notiks 2016. gada 14. maijā.

Akcijas mērķis ir popularizēt Latvijas laukus, laukos audzētus, ražotus, gatavotus produktus, pakalpojumus, kā arī ieinteresēt lielu un mazu pilsētu iedzīvotājus 1 dienu doties prom no pilsētas, lai iepazītu Latvijas lauku dzīvi, nobaudītu lauku labumus, atrastu saimniecības, no kurām iegādāties laukos audzētus un ražotus produktus, kā arī izbaudītu aktivitātes un sajūtas, ko var piedzīvot Latvijas laukos.

Lauku ceļotāja akcijas ietvaros 14. maijā dalībniekiem ir iespēja apmeklēt topošo „Latgolys šmakovkys” dedzinātavu un piedalīties degustācijā. Dalības maksa 5.00 eiro (pieteikties var pa tālr. 28321856). Plašāka informācija šeit.

flays

Latgolys šmakovkys dedzinātavas atklāšanas festivāls

Dadzynuotovys saiminīks Juoņs Krivtežs aicynoj 21. majā dūtīs iz Kuorsovys nūvodu, Malnovu – “Latgolys šmakovkys” atkluošonys svātkim, kur varēs baudeit izslavietū latgalīšu gasteibu, degustēt pošdzeitū šmakovceņu, gordi paēst, izasmīt Baļtinovys teatra “Palādas” komedejizruodē “Ontons i Anne” i laistīs jestrūs daņčūs bičkā.
Kuorsovys nūvoda Malnovys muižys pīnuotovys ākā 21. majā tiks atvārta “Latgolys šmakovkys” dadzynuotova. Šmakovkys tradicejis Malnovā ir dzymušys 1827. godā, kod grafa Nikolaja Šadurska laikā tyka uzcalts pyrmais brūzs. Nu tuo laika recepts nav byuteigi pasamainejs, šmakovka tīk taiseita nu Latvejā augušim gryudim i pošu sātys īsola. “Latgolys šmakovkā” byus īspieja paraudzeit jau senejūs laikūs nūsleipātys garšys.

Gosti teikt aicynuoti plkst. 15.00 pi “Latgolys šmakovkys” dadzynuotovys iz sātys ražuotuoju tiergu, kur varēs i paraudzeit, i nūpierkt gordus kiupynuojumus, sīrus, maizi i cytus Latgolā izlūluotus gordumus.
Plkst. 18.00 nūtiks svineiga atkluošona, kur degustacejuos byus īspieja izgaršuot Latgolys šmakovku i seviški sagataveituos uzkūdys.
Latgalīšu humora mīļuotuojim plkst. 19.00 byus īspieja izasmīt Baļtinovys teatra “Palādas” izruodē “Ontons i Anne” – koloriti personaži, lauku cylvāku seikstums i humora dzierksts.
Dīnys nūslāgumā, plkst. 22.00 gosti meilai aicynuoti izbaudeit daņčus i ļustis bičkā, kur spieļuos Zintis Krakops.

Īejis moksa vysys dīnys izklaidis pasuocīnim 7 eiro. Vairuok informacejis par pasuocīni: www.latgalessmakovka.lv.

Velo

Ziemeļlatgales velomaršruta “Rypoj vasals!” atklāšana

Velomaršruta „Rypoj vasals!” atklāšanas dienā, 21. maijā, Balvu, Viļakas, Kārsavas, Baltinavas un Rugāju novadi ir sagatavojuši grandiozu pasākumu programmu ne tikai aktīvajiem velo braucējiem, bet arī citu sajūtu baudītājiem Ziemeļlatgalē. Svinīgais velomaršruta nr. 34 atklāšanas brīdis Ziemeļlatgalē notiks plkst. 11.00, kad katrā novadā tiks griezta svinīgā lente un palaisti braucienā pirmie velosipēdisti.

Kārsavas novadā uzreiz pēc Ziemeļlatgales velomaršruta atklāšanas notiks foto velo orientēšanās sacensības „Rypoj vasals Kuorsovā!”, kura gaitā komandas iepazīs Kārsavas pilsētu un tuvējo apkārtni, pildot atjautīgus uzdevumus un atraktīvi pavadot laiku. No plkst. 15.00 visi tiek aicināti uz Latgolys šmakovkys dadzynuotovys atklāšanas festivālu, kura programmā ir gan mājražotāju labumu tirgus, Baltinavas teātra „Palādas” izrāde „Ontons i Anne”, svinīgā atklāšana un zaļumballe līdz rīta gaismai ar Zinti Krakopu.

Balvu pilsētā pēc plkst. 11.00 gan mazi, gan lieli ir aicināti uz parādes velobraucienu „Pretī vasarai”, kur īpaši tiks sveikti tie, kas piedomājuši pie sava un velosipēda vizuālā tēla. Savukārt plkst. 11.50 interesenti tiek aicināti doties velomaršruta „Rypoj vasals!” atklāšanas braucienā no Balviem līdz Rugājiem, kurā ir iekļautas arī vairākas atpūtas vietas nesteidzīgajiem, bet sportiskie velo braucēji, kam rezultāts ir no svara plkst. 11.40 tiks dots starts velobraucienam „Balvi- Rugāji”ar kopējo garumu 18 km. No plkst. 12.00 Balvu pilsētas parkā bērniem un viņu vecākiem tiks organizētas velo stafetes un aktīvā pēcpusdiena. Dienas programmas nobeigumā no plkst. 20.00 Balvu novada muzejā plaša programma „Kas ir aiz durvīm?” Muzeju nakts ietvaros.

Viļakā jau no plkst. 9.00 notiks lauku labumu tirdziņš, kurā īpaši aicināti ierasties pircēji ar velosipēdiem. Savukārt pēc svinīgās velo maršruta atklāšanas notiks velo brauciens uz Medņevas pagasta centru, Semenovu, kur visus sportiskos braucējus sagaidīs aktivitātes jautrai pēcpusdienai Ziemeļlatgalē. Viļakas novada muzejā no plkst. 19.00 Muzeju nakts programma „Jaunas durvis atveras tikai tad, kad vecās aizveras”.

Baltinavā ar lentas griezšanas brīdi tiks atklāts orientēšanās brauciens pa Baltinavas ielām, izzinot vēl nezināmo par mazāko Latvijas novadu un izbaudot Baltinavas novada viesmīlību.

Rugājos pavasara gadatirgus rosība būs jūtama jau no plkst. 9.00, šeit aicināti velo sportisti iestiprināties ar lauku labumiem pirms aktīvā dienas cēliena. Rugāju parka teritorijā no plkst. 10.00 bērni un jaunieši varēs vērot un paši piedalīties riteņbraukšanas paraugdemonstrējumos ar šķēršļu joslu, savukārt Rugāju parkā paralēli notiks arī atjautības spēles un viktorīna „Zini vai mini Rugāju novadu”, īpaši aicinātas ģimenes. Pēc svinīgās atklāšanas notiks velo orientēšanās sacensības 18 km garumā pa Rugāju novadu un vakarā no plkst. 20.00 Rugāju novada muzejs aicina uz Muzeju nakts programmu.

Līdz 1. maijam SIA “Sports S” uzstādīs Ziemeļlatgales velomaršruta nr. 34 “Rypoj vasals!” velo norādes Kārsavas, Baltinavas, Balvu, Rugāju un Viļakas novadu teritorijās, kopumā 180 norāžu zīmes.

IMG_9684

Latgaliešu audēju kopas „Mozaīka” deķu stāsts

Kārsavas novada, Mērdzenes audēju kopa „Mozaīka” ir vairāku aktīvu sievu apvienība, kuras savā brīvajā laikā auž lupatu deķus, ieliekot tajos ne tikai savu personīgo stāstu, bet arī autentisko Latgales krāsu izjūtu un tradīciju spēku.

Stāsts par audēju kopas „Mozaīka” grīdas deķiem var sākties ar kvalitātes zīmogu, kas ir ieausts katrā šo sievu darinājumā. Skurpulozi tiek piemeklēti tikai kokvilnas audumi, kuri tālāk tiek sagriezti un satīti skaistos krāsainos kamolos un no šiem kamoliem top unikāli, vienā eksemplārā pieejami grīdas deķi. Pavediens kļūst par daļu no audekla un audekls kļūst par etnisku mājas dekoru.

Un tad nāk krāsas, tik latgaliski pierastas, kas runā par Latgales zilajiem ezeriem un upēm, kas pavasaros met putu vilni, vai priežu mežu, kas katrā mājā var ienest svaigumu un dabas klātesamību. Ir arī košie toņi, tie stāsta par garšu un raksturu, kas piemīt Latgalei, par to īpašo, par tikai mums raksturīgo, par uguni un degsmi, par spītu un izturību.

Katrs šajā austajā grīdas deķī var izlasīt savu stāstu un atrast savu spēka avotu. Svarīgais ir glabāt šo latviešu tautas nemateriālo kultūru, kas laikam līdz ir nesusi stāstu par pamatvērtībām. Tradicionālie lupatu deķi iederas gan modernos interjeros, gan brīvā dabā piknikā, gan lasot grāmatu uz palodzes vai ķerot pirmos saules starus, jo stāsts jau ir par tevi.

Aušana ir viena no vecākajām mākslas nozarēm pasaulē, kas ir pazīstama kopš seniem laikiem. Mūsdienās aušana kā arods ir aizvietots ar jaunākām un modernākām nodarbēm, taču līdz ar to ir zudusi arī šī audumu un rakstu identitāte. Vēl gadus 100 atpakaļ pēc auduma varēja noteikt ne tikai vietu no kuras nāk cilvēks, bet arī to, kas ir viņš pats un kādu vērtību viņš nes. Pateicoties stiprām un tradīcijās balstītām ģimenēm aušanas amata prasmes no paaudzes paaudzē ir pārmantotas vēl daudzviet Latgalē, kas rada arī mums iespēju saglabāt un izcelt Latgales un Kārsavas novada identitātes daļu.

 

_MG_7591

Satiec savu meistaru Ziemeļlatgalē!

No 1. līdz 3. aprīlim Ziemeļlatgales amatu meistari vērs durvis vaļā ne tikai uz savām saimniecībām, bet arī zināšanām un prasmēm, kas ir pārmantotas no paaudzes paaudzē, lai akcijas „Satiec savu meistaru” dalībnieki izzinātu Ziemeļlatgales kultūrvēsturisko mantojumu un tā vērtības.

Kārsavas novada Malnavas „Dzīļu” maiznīcā saimniece Aina Barsukova savas durvis vērs vaļā mācekļiem gan 1. un 2. aprīlī, gan arī 3. aprīlī no plkst. 10.00, lai aicinātu uz maizes degustāciju un maizes tapšanas procesa izziņu un kopīgi ceptu gardu svētku kūku. Maiznīca „Dzīles” ir kultūras zīmes „Latviskais mantojums” nesēja, kas ikdienā popularizē latviešu dzīves ziņu un tradīcijas.
Baltinavas novada etnogrāfiskais ansamblis 1. aprīlī no plkst. 12.00 ciemos gaida tos, kuri vēlas mācīties latviešu tradicionālās rotaļdejas, pavadīt atjautīgu pēcpusdienu minot mīklas, izzinot seno latviešu dzīves ritējumu caur paražām un sakāmvārdiem. Savukārt redzēt Latvijas mazākā novada spēku ieadītu cimdu rakstos var apciemojot Baltinavu arī 2. aprīlī no plkst. 13.00, kad cimdu adītājas no Baltinavas, Balviem, Rugājiem, Rēzeknes, Viļakas un Kārsavas pulcēsies Baltinavas novada muzejā, lai mācītu adīt Ziemeļlatgales cimdus.
Balvu novada Briežuciema pagasta tautas namā 1.aprīlī plkst. 14.00 meistars Andris Ločmelis aicina uz neierastu nodarbi- ādas apstrādes meistardarbnīcu, kur katrs varēs izmēģināt savu roku skaistumlietu radīšanā. Tilžā 1. aprīlī no plkst. 10.00 notiks meistardarbnīca “Spilvenu pasaule”, kuras laikā katrs apmeklētājs varēs sev izgatavot adītu, tamborētu vai izšūtu spilvenu, ko likt pagalvī. Kā arī būs iespēja iepazīt Lielvārdes jostas rakstu zīmes un piedalīties Lielvārdes jostas aušanā. Sestdien, 2. aprīlī, Balvu Novada muzejā no plkst. 10.00 būs iespēja gūt pieredzi cimdu adīšanā. Piedalīsies meistares no Balvu, Baltinavas, Viļakas, Rugājiem. Varēsiet gan praktiski apgūt dažādas adīšanas tehnikas, gan iepazīt Ziemeļlatgales cimdu rakstus ekspresizstādē.
Rugāju sieviešu biedrība „Ūdensroze” 1. aprīlī no plkst. 10.00 uzņem mācekļus, lai izzinātu cimdu adīšanas tradīcijas Latgalē, kā arī iemācītos adīt Latgales etnogrāfiskos cimdus. Savukārt Viļakas novada Medņevas pagasta folkloras kopa „Egle” 1. aprīlī no plkst. 13.00 aicina uz dikti gardu meistardarbnīcu- godu saldumu gatavošanu. Saldummīļi varēs iemācīties gatavot latgaliskos godu saldumus, tādus kā „žagariņi”, „rozītes”, „austiņas” un protams cept īstu lauku torti.
Vairāk informācijas par akciju „Satiec savu meistaru”, kā arī norises vietas un laikus meklē: http://www.satiecsavumeistaru.lv/

IMG_3802

Maiznīcas “Dzīles” saimniece Aina Barsukova LTV šovā Īstās latvju saimnieces” izvirzās vadībā kopā ar Maizes muzeja dibinātāju Viju Kudiņu

Ciemojoties pie Ainas Dzīļu mājās namamāte savām viešņām galdā cēla patiesi grandiozas vakariņas muižnieku stilā, kas vienaldzīgu neatstāja nevienu. Ēdienu receptes un pilnu raidījumu varat noskatīties www.lsm.lv.

Aina ir Kārsavas novada Malnavas pagasta “Dzīļu” saimniece. Ļoti moderna saimniece vienā no attālākajiem Latvijas nostūriem, apmēram 280 km no Rīgas. Viņas māja ieguvusi sakoptākās sētas titulu. Aina savā pagalmā rīko amatnieku tirdziņus, cep maizi un kūkas un ir ļoti pašpārliecināta par sevi un Latgali. Interesanti, ka aizvadītajā vasarā sestdienās sākusi rīkot brančus (braunagus) — tūristiem ļoti patīk, bet vietējie skatoties ar aizdomām. 2015. gadā “Dzīles” ieguva Kultūras ministrijas apbalvojumu — kultūras zīmi “Latviskais mantojums”.

Kāzas Ziemeļlatgalē

Balvu, Rugāju, Kārsavas, Baltinavas un Viļakas novados top jauns piedāvājums “Kāzas Ziemeļlatgalē”

Balvu, Rugāju, Kārsavas, Baltinavas un Viļakas tūrisma speciālisti veido jaunu piedāvājumu “Kāzas Ziemeļlatgalē”, kurā tiks apkopota informācija par viesu namiem, ēdināšanas pakalpojumiem, fotogrāfiem, folkloras kopām, kāzinieku izklaides vietām un vietām skaistām foto sesijām. Ja Tu vari piedāvāt kāda kāzas padarīt skaistākas, sazinies ar mums. Sūti informāciju: turisms@karsava.lv; turisms@balvi.lv; turisms@vilaka.lv; marite.ornina@rugaji.lv.

Boņuks

Kārsavas novada pašvaldības projekts “saREDZI latgalīšu volūdu” iegūsts “Boņuku 2015”

28. februārī, Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, svinīgā ceremonijā, klātesot Latvijas Republikas Kultūras ministrei Dacei Melbārdei, tika paziņoti Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks 2015“ saņēmēji – īpašākie notikumi, aktivitātes un ļaudis latgaliešu kultūrā 2015. gadā.
Literatūras kategorijās balvu par labāko sniegumu literatūrā saņēma Anita Mileika (par dzejas krājumu „mūžīgā nepārtikusī stirna“), bet par 2015. gada labāko izdevumu/grāmatu atzīts pasaules literatūras klasikas,, Luisa Kerola „Alise Brīnumzemē“ tulkojums latgaliski „Alise Breinumu zemē.
2015. gads bijis ražīgs latgaliešu mūzikā, jo īpaši daudz un kvalitatīvu izdevumu sarūpēts tautas mūzikas laukā. Kā gada debitanti balvu saņēma grupa „Tautumeitas“, kas ar dziesmas “Aņņeite” video versiju laurus plūca arī kategorijā “Labākais mūzikas video”. Trešo gadu Boņuka balva tiek pasniegta nominācijā “Labākais sniegums akadēmiskajā mūzikā”, kurā šī gada uzvarētājs ir Andrejs Selickis ar Latvijas Radio kora jubilejas koncertā pirmatskaņoto dziesmu „Šyupeļdzīsme Jēzum“. Balvu par labāko 2015. gada sniegumu šlāgermūzikā saņēma Ansis Ataols Bērziņš par albumu „Pasaver“, bet etnoroka grupas “Laimas Muzykanti” sniegums tika atzīts kā labākais tautas mūzikā. Balvu nominācijā “Labākais sniegums alternatīvajā mūzikā” par savu debijas albumu „Ašņa dasys“ saņēma poētiskā roka apvienība „Kapļi“, bet par labākajiem latgaliešu pop/rock mūzikā arī šogad atzīta grupa “Dabasu Durovys”. Latgaliešu kultūras gada balvā nominācijā “Radio hits” tiek noskaidrota arī Latvijas radio stacijās spēlētākā latgaliešu dziesma (spēlēta vismaz 3 radio stacijās) un pēc LaIPA datiem 2015. gadā visvairāk radio stacijās skanējusi tieši grupas “Dabasu Durovys“ dziesma „Pādys“.
Visplašākā balvas sadaļa jau tradicionāli ir par sabiedrisko aktivitāti un sasniegumiem jeb “Sabiedrība un kultūra”. Pie gada amatnieka/saimnieka goda tika Artis Logins, kurš jau daudzu gadu garumā popularizē latgaliešu literatūras un mūzikas izdevumus, ir latgaliskākā Daugavpils veikala „O! Marta“ un latgaliešu internetveikala taiseitslatgola.lv saimnieks. Kā gada sniegums vizuālajā mākslā atzīta tēlnieka Gļeba Panteļejeva darbu izstāde „Latgales rapsodija“, bet kā gada sniegums skatuves mākslā godināts festivālā „ORGANismi“ tapušais uzvedums „Saule. Bērni. Rainis“. Kategorijā “Gada sniegums audiovizuālajā mākslā” balvu saņēma biedrības „Bruoli un Muosys“ projekts „Latgaliešu valodas apmācību video“.

Balva par latgaliešu valodas popularizēšanu tika Kārsavas novada domei ar projekta „saREDZI latgalīšu volūdu“ 2. daļu, kurā turpināts novadā izvietot latgaliskas ielu norādes.
Pilsētā tiks uzstādītas 195 ielu norādes – ielu nosaukumi būs gan latviešu, gan latgaliešu literārajā valodā, kas akcentē novada latgaliskās tradīcijas un valodas bagātību. Pirmā „saREDZI latgalīšu volūdu” projekta ietvaros ielu zīmes tika uzstādītas Kārsavas novada pagastu centros un tas ir radījis daudzas pozitīvas atsauksmes gan no iedzīvotājiem, gan no novada apmeklētājiem.

Pērn iedibinātās nominācijas „Par latgaliešu kultūras popularizēšanu Latvijā un pasaulē“ laurus plūca apgāda „Mansards“ izdevums „Ludzas igauņu pasakas“, kura pieskaras arī īpašai Latgales kultūrvēstures daļai – igauņu apdzīvoto teritoriju mantojumam. Pērnais gads latgaliešu kultūrā nesis vēl vienu jaunu vietu, kurā notikt arī latgaliskiem pasākumiem – atjaunoto Lūznavas muižu, kura saņēma balvu nominācijā „Gada notikums“. Jau ziņots, ka šogad par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā Boņuku saņēma prāvests, kultūrvēsturnieks un sabiedriskais darbinieks Alberts Budže, bet kā 2015. gada cilvēks kultūrā sumināta pasaulē atzītā un Latgalē mīļā ērģelniece Iveta Apkalna.
Ceremoniju bija iespējams piedzīvot ne vien klātienē, Latgales vēstniecībā GORS, bet arī tiešraidē, ko nodrošināja lietotne LMT Straume, kurā ikvienam interesentam būs pieejams arī ceremonijas video ieraksts: http://straume.lmt.lv/lv/kultura/kultura/bonuks/1844
Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” mērķis ir veicināt latgaliešu kultūrvides saglabāšanu un attīstību, kā arī apkopot un godināt spilgtākos un nozīmīgākos sasniegumus latgaliešu kultūrā pagājušā gada griezumā. “Boņuks 2015” norisi atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rēzeknes pilsētas dome, Rēzeknes novada dome, Daugavpils novada dome, Dagdas, Līvānu, Ludzas, Balvu, Baltinavas, Ciblas, Kārsavas, Viļakas un Rugāju novadu pašvaldības, Nacionālais kino centrs, biedrība „Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība“ un Latvijas Mobilais telefons.

 

Foto_Linda Biseniece Mieriņa

20. februārī norisināsies vēl nebijis pasākums „Izbaudi ziemu Ziemeļlatgalē”, kura ietvaros, visas dienas garumā, Balvu, Viļakas, Kārsavas un Baltinavas novados notiks ziemīgas aktivitātes.

Balvu novadā bišu saimniecībā „Silaunieki” varēs gatavot vaska sveces smaržīgiem un gaišiem vakariem, zirgu sētā „Kapulejas” varēs izvizināties uz nebēdu, gan zirga mugurā, gan kamanās. Savukārt Briežuciema seno amatu meistari izvedīs jūs Meteņiem un ziemai raksturīgās dejās un rotaļās, kas aizraus gan lielus, gan mazus un uzcienās ar svaigi ceptu maizi un gardu zāļu tēju, kamēr citi apgūs iemaņas aušanas arodā. Balvu muzeja durvis būs atvērtas visiem apmeklētājiem, lai stāstītu par Ziemeļlatgales tradīcijām, kultūrvēsturi, senajiem amatiem un kultūrvidi, kā arī izmēģinātu digitālās ekspozīcijas.
Viļakas novadā jau no agra rīta varēs iepirkties Lauku labumu tirdziņā, bet tie, kas ir cīruļi pēc dabas, tiek gaidīti uz Tepenīcas ezera atklāto Zemledus makšķerēšanas čempionātu. Anna Āze savā Meža ekspozīcijā stāstīs un iesaistīs jūs dabas izpētes procesā, kā arī izvedīs nelielā pastaigā pa mežu. Kultūrvēstures sētā „Vēršukalns” varēs piedalīties maizes cepšanas procesā īstā lauku krāsnī, baudīt tiko ceptu maizīti un klausīties stāstos par latgaliešu dzīvesziņu. Meža labumu ciemā varēs degustēt meža gardumus, gatavot ziepes, dekupāžu uz skaidām kā arī iegādāties kādu Meža mātes labumu.
Kārsavas novadā kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistu dosimies dabas parkā “Numernes valnis” vērot dabu ziemā un interaktīvā veidā atklāt dažādus dabas noslēpumus. Pēc patīkamas pastaigas svaigā gaisā Malnavas maiznīcā „Dzīles” jūs gaidīs saimniece Aina, lai pabarotu ar Latgales kulināro pērli- asuškām un piedāvātu meistarklases maizes cepšanā. Salnavas muižas parks visas dienas garumā būs piepildīts ar sportiskām aktivitātēm, tiks rīkots atklātais hokeja turnīrs un organizētas atraktīvas izdarības sniegā, bet tos, kas nosaluši gaida silta tēja un garda putra.
Tiem, kas vēl nav bijuši mazākajā Latvijas novadā- Baltinavā, ir lieliska iespēja piedalīties orientēšanās pasākumā „Iepazīsti Baltinavu” un kļūt par šī skaistā Ziemeļlatgales novada ekspertu. Baltinavas novada muzejā tiks rīkota ziepju meistardarbnīca, kur varēs izgatavot sev burvīgu un smaržīgu dāvanu.

Dienas noslēgumā visi tiek aicināti uz pasākumu kultūras mantojuma centrā Upīte, kur kopā ar folkloras kopu „Upīte” iesim dančos un rotaļās. Savukārt līdz rīta gaismai liks dancī lekt jaunā un talantīgā latgaliešu jauniešu grupa „Unknown artist”.Flajeris1Flajeris2

 

 

Foto Edīte Husare

„Rypoj vasals!”- Latgalē  pirmais marķētais velomaršruts

Vidzemes Tūrisma asociācija piešķīra 34. numuru pirmajam reģionālajam velomaršrutam Latgales teritorijā, kas tika izveidots sadarbojoties Kārsavas, Baltinavas, Rugāju, Balvu un Viļakas tūrisma speciālistiem. Velomaršruta kopējais garums ir 169 km un tā atklāšanas pasākums tiek plānots šī gada 21. maijā.

169 km garais velomaršruts ved pa Ziemeļlatgales reģionu un ceļotājus pārsteidz ar savu viesmīlību, sirsnību un nebeidzami skaisto Latgales dabu. Katrai vietai Latgalē ir sava vēsture un īpaša aura – vai tā būtu baznīca, muiža vai viensēta. Posmā no Viļakas līdz Kārsavai maršruts ved tuvu Latvijas – Krievijas robežai, kas vienlaicīgi ir arī Eiropas Savienības ārējā austrumu robeža. Šajā brauciena posmā velobraucējiem līdzi ir jābūt personu apliecinošiem dokumentiem. Velomaršruta „Rupoj vasals!” kartē ir apkopotas Ziemeļlatgales apskates vietas, kā arī naktsmītnes, atpūtas vietas, velo nomas punkti un veloservisi, lai atvieglotu pārvietošanos un plānošanu ceļot gribētājiem.

Aizvadītajā gadā Kārsavas, Baltinavas, Rugāju, Balvu un Viļakas pašvaldības noslēdza sadarbības līgumu par kopēju un mērķtiecīgu darbību, lai veicinātu tūrisma attīstību Ziemeļlatgalē. Lauku tūrisma un velo tūrisma attīstība Ziemeļlatgales teritorijās tika izvirzīts kā prioritārs uzdevums tūrisma izaugsmei un ilgtspējai. Ziemeļlatgales tūrisma speciālisti sadarbībā ar SIA „Sports S” vadītāju Santu Paegli izstrādāja pirmo Latvijā apļveida maršrutu marķētu abos virzienos, kas iet cauri visiem pieciem novadiem. Marķēšana dabā tiek plānota pavasara sākumā, lai uz tūrisma sezonas sākumu Ziemeļlatgales var uzņemt pirmos velo tūristus. Paralēli tiek turpināts darbs pie vietējās nozīmes maršrutu izstrādes lai ceļotāji varētu iepazīt vairāk arī katru Ziemeļlatgales novadu atsevišķi.

Īpaši būvētu veloceliņu tikpat kā nav, tāpēc riteņbraucējs kā satiksmes dalībnieks brauc pa ceļiem. Velomaršruts lielākoties ved pa asfaltētiem ceļiem, bet ir jāsadzīvo arī ar putekļiem uz grants seguma. Braucot pa maršrutu, iespējams izbaudīt skaistos lauku skatus, kur debesis saplūst kopā ar labības druvām, izbaudīt mežu sniegto ēnu karstajās vasaras dienās, kā arī vietējo tradīciju klātesamību. Optimālā velosezona maršrutam ilgst no maija līdz septembrim.

Ziemeļlatgales velomaršrtuts „Rypoj vasals!” tiks prezentēts 5. februārī starptautiskajā tūrisma izstādē „Balttour 2016”, kas ikgadu  notiek Rīgā, Ķīpsalas starptautiskajā izstāžu centrā.

Savukārt velo kartes elektroniskā formātā tuvākajā laikā būs iespējams lejupielādēt Ziemeļlatgales tūrisma lapās: visit.karsava.lv; turisms.balvi.lv; www.vilaka.lv; www.baltinava.lv; www.rugaji.lv.

Ielūgums (2)

2015. gada tūrisma sezona ir parādījusi, ka Kārsavas novads ir viens no Latgales straujāk augošajiem novadiem tieši tūrisma jomā.

Novada apmeklētāju skaits salīdzinājumā ar 2014. gadu ir palielinājies par 55%, kas ir pateicoties tādiem tūrisma objektiem kā maiznīca „Dzīles”, dabas parks „Numernes valnis”, Kārsavas novada sakrālās pērles – Malnavas katoļu baznīcas un Kārsavas pareizticīgo baznīca kā arī kultūrvēstures mantojumam, kas mājo Malnavas muižā.
2015. gada lielākie un redzamākie sasniegumi tūrisma jomā ir mājaslapas visit.karsava.lv izveide, kurā ir apkopota aktuālā informācija par tūrisma objektiem, naktsmītnēm, atpūtas vietām kā arī pasākumiem novada teritorijā. Kā otro var minēt ilgtermiņa projektu par amatniecības un tūrisma centra „Līču mājas” izveidi Vienības ielā 64a, kurā nākotnē taps gan novada muzejs, gan izstāžu zāles, gan savu vietu radīs novada mājamatnieki. Veiksmīgas Kārsavas, Baltinavas, Rugāju, Balvu un Viļakas pašvaldību sadarbības rezultāts ir pirmais apļveida velomaršruts Latvijā „Rypoj vasals!”, kura atklāšanas pasākums tiek plānots 21. maijā. Pie veiksmes stāstiem mēs varam iekļaut arī TV3 raidījumu cikla „Garšas mednieki” sēriju Kārsavas pusē, ko daudzi vērtē kā vienu no labākajiem raidījuma „Garšas mednieki” vēsturē. Savukārt Latgales tūrisma uzņēmēji un tūrisma profesionāļi par gada svarīgāko notikumu atzīst Latgales tūrisma apmācību ciklu un noslēguma konferenci, kas notika 26. novembrī Latgales vēstniecībā Gors. Šis pasākumu cikls tapa sadarbojoties Latgales tūrisma speciālistiem un rezultāts nelika vilties, gluži otrādi, visus motivēja jaunam un kvalitatīvam darba cēlienam.
2016. gada tūrisma sezona tiks balstīta uz trim pamatvērtībām – daba, kultūrvēsturiskais un kulinārais mantojums. Esam uzsākuši sadarbību ar Dabas aizsardzības pārvaldi un pirmā šīs sadarbības aktivitāte notiks 20. februārī dabas parkā „Numernes valnis”, kur kopā ar dabas speciālistu interesenti tiek aizināti iepazīt mežu ziemīgā pastaigā ar dažādām aktivitātēm. Bet šis nav vienīgais pasākums, kas ir gaidāms šajā dienā, jo tik pat sekmīgas sadarbības rezultātā, Kārsavas, Baltinavas, Rugāju, Viļakas un Balvu pašvaldības rīko ziemas pasākumu „Izbaudi ziemu Ziemeļlatgalē”, kas notiks 20. februārī, visas dienas garumā ar dažādām aktīvām un atraktīvām izdarībām piecu novadu teritorijās. Gada sākumā tūrisma speciālisti piedalās starptautiskajās tūrisma izstādēs, kur prezentē sava novada un Latgales tūrisma piedāvājumu. Ar tūrisma izstādi Utrehtā, Nīderlandē tika aizsākta tūrisma izstāžu sezona Latgales reģionam un jau pavisam drīz, no 5. līdz 7. februārim norisināsies starptautiskā tūrisma izstāde Balttour 2016, Rīgā Ķīpsalas hallē, ko katru gadu apmeklē vairāk kā 30 000 apmeklētāju.
2016. gada tūrisma sezona būs kā piedzīvojums ne tikai novada apmeklētājiem, bet arī pašiem Kārsavas novada iedzīvotājiem. Paverot durvis uz mūsu plāniem varam pačukstēt, ka maija mēnesī būs ne tikai Latgolys šmakoukys dadzynuotovys atklāšanas svētki, bet arī maija beigās sadarbībā ar fondu 1836 rīkots brīvdabas koncerts, kurā uzstāsies muzikanti no Imanta Ziedoņa fonda „Viegli”.
Aktuālo informāciju par tūrisma aktivitātēm meklē:
http://visit.karsava.lv/
https://www.facebook.com/visit.karsava/
https://twitter.com/Karsavas_novads